| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca o persoana poate sa traiasca doar consumand fructe, legume, leguminoase, cereale, etc. si sa excluda carnea definitiv din dieta, dar o persoana nu poate trai doar consumand carne, si sa excluda definitiv fructele, legumele, leguminoasele, cerealele, etc. din dieta?
O persoana vegetariana poate trai bine mersi fara carne, dar o persoana carnivora poate trai fara vegetale, daca le exclude definitiv din dieta?
O persoana care consuma carne la fiecare masa, doar carne si nimic altceva, poate trai o viata lunga?
Vegetarienii pot trai mult si bine fara carne, dar non-vegetarienii pot trai mult si bine doar consumand carne si nimic altceva?
Va rog sa raspundeti serios, nu cu glume, ca nu o sa le iau in seama, si sa ganditi inainte de a da raspunsul si sa tineti minte ca suntem in 2017 si se gasesc supermarketuri la fiecare colt de strada, nu trebuie sa mergeti in padure sa va vanati prada pentru a supravietui.
Multumesc anticipat!

72 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Nu.nu se poate. In carne se gasesc diverse toxine, de la mercur,hormoni injectati pana la grasimi ''rele'' si E-uri. Chiar si daca am manca hrana bio, nu poti trai o viata lunga si sanatoasa cu niste nutrienti procesati de la un animal mort. El are propriile sale substante care pot fi nocive pentru corpul uman cum ar fi adrenalina sau cantitatile mari de fier din organe care maresc riscul de infarct si boli neurodegenerative. Depinde de calitatea(tipul de carne consumat) si cantitatea ingerata. Anumite animale au excese de minerale si vitamine sau carente in raport cu corpul uman, asta inseamna ca e mult mai greu de stabilit ce, cum si cat sa mancam de la animale. Noi mancam ca sa traim, nu traim ca sa mancam. Asta inseamna ca trebuie sa calculam caloriile(care sunt mai mari la alimentele de origine animala, deci mai greu de ars) si nutrientii care ne sunt noua necesari. Ai grija de corpul tau!

| RAY a răspuns:

Desigur ca da, omul a supravetuit la perioade lungi de infometare, erau zile cand nu aveam ce manca, doar cei puternicci se reproduceau, dar azi sa te supui unor asemenea restricti mi se pare ceva irational, omul a evoluat ca vanator =masculi de atunci vanau impreuna iar femeile culegeau fructe si legume impreuna au dus specia umana in prezent, azi nici 10% din masculi nu ar merita sa se reproduca suntem cei mai jalnici masculi rad rudele cimpanzeii de noi,desi man manca totul dar cu limita, proteina e caramida vieti, fara proteina viata nu e viata, daca am fi vegetarieni am fi mancat numa legume mereu daca eram carnivori mancam numa carne dar nu suntem, omul e omnivor, deci daca vrei sa te supui unor aiureli fa asta, as vrea eu sa vad un vegan dupa o zi de munca in constructii si sau dau mar

NOname
| NOname a răspuns:

"Este adevarat ca o persoana poate sa traiasca doar consumand fructe, legume, leguminoase, cereale, etc. si sa excluda carnea definitiv din dieta, dar o persoana nu poate trai doar consumand carne, si sa excluda definitiv fructele, legumele, leguminoasele, cerealele, etc. din dieta?"

Da, este, vorbind pe termen lung, bineînţeles.

"O persoana vegetariana poate trai bine mersi fara carne, dar o persoana carnivora poate trai fara vegetale, daca le exclude definitiv din dieta?"

Nu, nu mult şi calitativ.

"O persoana care consuma carne la fiecare masa, doar carne si nimic altceva, poate trai o viata lunga?"

Depinde ce înţelegi prin "lungă", dar, în general vorbind, viaţa lui va fi relativ scurtă şi bolnăvicioasă.

"Vegetarienii pot trai mult si bine fara carne, dar non-vegetarienii pot trai mult si bine doar consumand carne si nimic altceva?"

Nu ştiu de ce tot repeţi aceeaşi întrebare sub o formă uşor diferită. Răspunsul este acelaşi. Fără produse de origine animală (deci şi carnea inclusiv) viaţa omului este posibilă şi, în general, este calitativ mai bună şi mai lungă, în schimb, numai cu produse de origine animală sau predominant cu ele, viaţa, de regulă, scade şi în calitate, şi în durată.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Eu sunt vegetarian de aproape 2 ani si traiesc bine mersi si fara carne.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Ti-am explicat ca in termeni a evolutiei umane au existat perioade in care consumam doar legume, fructe, exista si tarii unde se practica asta vezi hinduismul, budismul

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Nenea ăsta, dacă e real, e bolnav psihic. Chiar nu l-aş da ca exemplu de sănătate.hee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Am specificat clar ca nu se poate trai DOAR cu carne, caci despre asta era vorba.

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Mi-ai provocat scarba, atat. Care e problema ta? Traieste tu cum vrei si lasa grija altora! Aici raspunzi la intrebari, nu discuti, nu e categoria potrivita!

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Ce e cu al tău "nici invers", de care ţii morţiş? Eu şi milioane ca mine ce, nu suntem oameni?
Din câte vezi, trăim "invers" şi trăim chiar foarte bine. tongue

| Donsavas a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Greseala mea, nu am fost atent. Data viitoare discuta tu cu cei care au gandirea ta si lasa-ne pe noi astia ''limitati''!

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Chiar ieri vorbeam despre "deştepţii" de genul tău.
Îţi dau un link, ca să nu mă mai repet.
http://www.tpu.ro/......ina-3.html

Nu pricep de ce vă e greu să imaginaţi că există familii de vegani din generaţie în generaţie. Nu toţi au fost îndoctrinaţi să consume produse de origine animală şi abia când le-a venit mintea la cap au scăpat de această îndoctrinare. Există şi norocoşii cu părinţi neidioţi, care au fost vegani din naştere (repet, nu, laptele matern nu este non-vegan). :P

| Drimmero a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Bwhahahaha,nu mai am cuvinte...pentru tine categoria se numeste 'conversatii', iar pentru altii e offtopic? Cata ipocrizie in oameni, fabulos asa ceva,, pe cuvantul meu.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns:

Aoleu, acum mă mai şi ameninţi fizic... Tremur toată.

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Aha. rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Tu realizezi ca esti ultimul care ar trebui sa arate cu degetul la unul si la altul de ceea ce face si ar trebui sa te 'deranjeze' doar viata personala?
Vad ca esti maestru la amenintat lumea si la intimidat,, dar am coloana vertebrala si nu ma injosesc sa contribui sa la suspendarea ta, sunt un barbat in toata firea!
Ar trebui sa lasi capul aplecat si sa te indrepti incet-incet spre treaba ta, in curand o sa primesti si o suspendare cel mai probabil, daca te mananca unde nu trebuie si deviezi asta se intampla/
Sa ma ierte maria Ta daca am fost direct,, dar te rog ceva, sa nu ma parasti, am fost prea dur?)))))

| RAY a răspuns:

Foarte multa pesudostiinta pe aici
In carne se gasesc diverse toxine, de la mercur,hormoni injectati pana la grasimi ''rele'' si E-uri. Chiar si daca am manca hrana bio, nu poti trai o viata lunga si sanatoasa cu niste nutrienti procesati de la un animal mort.
mercur se gaseste in cantitati foarte mici in pesti atat,nu exista grasimi rele exista grasimi simplu,nu exista proteine sau carbo rai sau buni organismul metaboliseaza toti macronutrienti la fel,total gresit se poate trai si fara carbo dar nu asta e scopul e o tampenie sa faci asa ceva,legumele,fructele ofera fibre necesare tranzistului intenstinal,ba poti duce o viata lunga pentru ca indiferent de ceea ce manci conteaza mai multe aspecte genetice, vegetarieni nu traiesc mai mult asta e un mit nici nu sunt mai sanatosi asta pentru ca noi mostenim sistemul imunitar de la parinti

"O persoana care consuma carne la fiecare masa, doar carne si nimic altceva, poate trai o viata lunga?"

Depinde ce înţelegi prin "lungă", dar, în general vorbind, viaţa lui va fi relativ scurtă şi bolnăvicioasă.
nu exista nici macar un studiu care sa dovedeasca ca consumul de carne imbatraneste sau ca are vreo legatura cu sistemul imunitar ba chiar cresterea consmulu de proteine face ca sistemul imunitar sa fie mai stabil, toate celule vor proteine, fara proteine procesul de divizare este nul, dar repet nu trebuie sa consumam doar carne sau carbo, grasimi, toate sunt bune

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru IdeiRombice00):

Nu sunt nicidecum vegan sau vegetarian, dar iti place sa mananci colorat de fiecare data.
Pe mine sa ma converteasca cineva sau sa ma schimbe? Ai probleme la mansarda daca tu ai impresia ca eu m-as schimba pentru unul si altul de pe un site sau in general/
Eu stiu ca te simti cu musca pe caciula, ca ai gresit,, dar tot nu vrei sa recunosti, tu ai probleme cu toata lumea, ca sa o luam altfel.
Tu esti perfect?

| BlackRose03 a răspuns:

Si mie mi-a evaluat jumatate dintre raspunsuri ca fiind nefolositoare si eronate pentru ca mi-am spus parerea despre LGBT. laughing

| RAY a răspuns:

De asemenea, se ştie că Adventiştii de Ziua a Şaptea trăiesc mai mult decât restul populaţiei, graţie stilului de viaţă sănătos ce evită tutunul şi se bazează pe o dietă pe bază de plante şi activitate fizică. În medie, Adventiştii de Ziua a Şaptea din California trăiesc cu 4-7 ani mai mult decât ceilalţi oameni din statul american.

Pesco-vegetarienii prezentau un risc cu 19% mai mic să se numere printre cei ce au murit în timpul perioadei de studiu, în comparaţie cu cei ce mâncau carne, iar veganii prezentau un risc cu 15% mai mic. Bărbaţii beneficiau mai mult de pe urma dietei vegetariene decât femeile.

„Suntem încrezători că grupurile vegetariene au obţinut rezultate mai bune decât non-vegetarienii, însă nu putem efectua o comparaţie între diferitele grupuri de vegetarieni. Datele sunt prea apropiate pentru a putea specula. Sperăm să putem compara aceste grupuri în câţiva ani, când vom avea o putere statistică sporită [ca urmare a numărului mai mare de decese ce pot fi analizate]", au comentat cercetătorii.

Baron consideră că limitarea „zaharurilor şi a băuturilor zaharoase din dietă, a cerealelor rafinate şi a cantităţilor mari de grăsimi trans şi saturate", alături de includerea unui număr mai mare de fructe, legume şi nuci ar duce la rezultate mai bune decât „ţelurile limitate de a include cantităţi moderate de lactate, ouă, peşte sau chiar carne".
De asemenea, Dr. Michael J. Orlich a adăugat că „chiar şi non-vegetarienii din studiul nostru consumau o cantitate relativ redusă de carne şi erau atenţi la sănătatea lor. Dacă vom compara aceste grupuri vegetariene cu dieta obişnuită a americanilor de rând am putea obţine rezultate chiar mai frapante".
http://www.descopera.ro/......l-mai-mult
sa fim seriosi cata carne manca un roman zilnic? dieta mea personala e 80% carbo /20% carne, prea multa carne duce si la constipatie,consumul de peste dupa cum vezi are foarte multe benefici, carnea de peste,pui,miel, iepure, vanatoare, vita e sanatoasa, carnea rosie poate cauza cancer dar nu e un fapt
http://www.scientia.ro/......egane.html
citeste si aia, pe mine ma ingrasat carbo nu carnea, dar asta nu inseamna ca i urasc si ca eu am exagerat cu ei

Răspuns utilizator avertizat