| IoanaGabby22 a întrebat:

De ce vegetarienii nu au voie sa manance vegetale? Si carnea e sanatoasa pentru vegetarieni? Cum stiu daca sunt vegetariana sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Rozetta a răspuns:

Buna! Vegetarienii mananca vegetale (salate, varza, plante ...etc)! Ei nu manaca carne! Daca gusta nu li se intampla nimic. Dar de obicei ei nu suporta gustul de carne! Pai iti dai seama astfel : daca mananci carne nu esti / daca mananci si carne mai putina si vegetale ai o cale in a fi vegetariana / iar daca mananci numai si numai plante, salata. ( si iti plac) inseamna ca esti intr-adevar vegetarian!

O seara placuta!

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vegetalele sant cele mai importante pentru organism dupa aia vin grasimiile. Un vegetarian nu mananca carne iar cei care mananca carne sant carnivori combinatia intre carne si vegetale e cea mai buna. In masuri echilibrate.

| thegatekeeper a răspuns:

Vegetarienii au o alimentatie bazata pe vegetale, in functie de tip: ovo-lacto-vegetarienii consuma inclusiv oua, lapte si produse lactate, pe langa vegetale, veganii nu consuma nimic de provenienta animala etc. A fi vegetarian e o alegere persoana, in general, nu o interdictie a anumitor alimente din motive de sanatate.
In general, doar anumite tipuri de carne sunt sanatoase (peste, pui, curcan etc.) si nu e recomandat consumul in exces a celorlalte tipuri de carne (rosie).
Poti incerca alimentatia vegetariana pentru cateva saptamani sau o luna, sa vezi daca ti se potriveste sau daca te simti mai bine din punct de vedere al sanatatii si/sau dispozitiei.

| motan444 a răspuns:

Mananca vegetale si nu mananca carne pentru ca asta e alegerea lor de aia se numesc vegetarieni