| lori15 a întrebat:

Neata!
Dati-mi si mie imformatii despre Cartea Junglei happy Adica : autor, editura, anul a paritiei si prezentarea cartii
Un link ceva? dar sa fie in romana ca eu am gasit in engleza!

Răspuns Câştigător
| Rukhsandra a răspuns:

Neata si tie :)
Cartea junglei (1894) este o culegere de povestiri scrise de renumitul autor Rudyard Kipling, în perioada în care a trăit în Vermont. Toate povestirile fuseseră publicate anterior în reviste între anii 1893-4. Cea mai cunoscută parte cuprinde trei povestiri despre aventurile unui „pui de om" abandonat, Mowgli, crescut de lupi în jungla indiană. Probabil, cele mai cunoscute dintre celelalte sunt "Rikki-Tikki-Tavi", povestea unei viteze manguste, şi "Toomai al elefanţilor", povestea unui tânăr îmblânzitor de elefanţi.
A doua Cartea Junglei a urmat în 1895.
Cartea junglei este folosită ca o carte motivaţională pentru micii cercetaşi, membrii tineri ai mişcării cercetăşiei. Această utilizare a universului cărţii a fost aprobată de Kipling în urma cererii directe, trimisă scriitorului de Robert Baden Powell, întemeietorul mişcării cercetaşilor.
http://www.ishop.ro/carte/Cartea-junglei-_Rudyard-Kipling_28721.html

44 răspunsuri:
| Marius-Seba_Bălașa_1998 a răspuns:

Si eu am caietu :{

| malinafabian a răspuns:

Urasc caietu asta...

| Andrei_Salas_2000 a răspuns:

Off cate probleme cu caietul asta pentru vacanta

| AndrutzaaSweet a răspuns:

Si eu am caietul.dar pana la urma l-am facut

| AndrutzaaSweet a răspuns:

Rudyar Kipling Marcela Pnes 1894.am si yoo caietul dar l-am terminat pana la urma.happy

| Xd_Eddy_1996 a răspuns:

Neata. As dori si eu informati despre prezentarea carti Cartea Jungleihappy

| Xd_Eddy_1996 a răspuns:

Vreau si eu prezentare carti la:Carte Junglei!happy

| RazwyBoy a răspuns:

Am si eu acelasi caiet dar care este editura? infine e un caiet de rahat!

| Angii a răspuns:

...si eu am caietul ala.happydar nu e asa de greu...e bine ca st compuneri. da mie ssila sa citesc toate alealaughing

| Raduku1999 a răspuns:

Porcarie de caiet

| Rae21 a răspuns:

Am si eu caietul ala... Este muult mai usor decat caietul pe care l'am avut eu anul trecut. Am facut exercitiul asta, da' nu gasesc editura. Someone help me! big grin