| Mogiojojo a întrebat:

Nimeni nu reușește să-mi raspunda la intrebarea asta: dacă noi am evoluat din cimpanzei unde sunt celelalte mii de specii de om-maimuță, mă refer la speciile intermediare? Alea unde au dispărut? De ce nu se mai vede încă evoluția? Chestia asta mă face să pun sub semnul întrebării teoria darwinista.

13 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Exista un raspuns la intrebarea ta, dar nu e tocmai corect dpdv politic si imi e frica ca imi va fi inchis contul daca il zic laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai tu nu știi teoria darwinistă in primul rand.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca strabunicu' avea par des, bunicu' chelise in varful capului, tata avea chelie deasa iar eu fac copii, de ce nu mai traieste strabunicu?
Cam asta intrebi tu.
Speciile intermediare au ajuns la sfarsitul vietii. Au evoluat, dar au si murit, ca asa fac vietatile.

| Mogiojojo explică (pentru NoTurbinaNoGood):

"Strabunicul": tu vorbesti de un individ care moare, eu vorbesc despre mii de specii care au murit, alea care făceau vizibilă evoluția. Chiar si astazi sau acum 10.000 de ani existau cimpanzei care puteau evolua în ceva apropiat de om dar uite ca asta nu s-a întâmplat. Cred mai mult intr-o teorie creationista dar nu cea pe care ne-o baga pe gât creștinii.

| relian a răspuns:

Nu reuseste nimeni, e doara in mintea ta. Teoria Darwinista e oricum teorie, de aia ii si spune asa, ca n-a fost demonstrata, deci nu este un fact, este o poveste cu ceva elemente din realitate dar tot o poveste ramane deocamdata.

Omu n-a evoluat din cimpazei, caq de era asa, vorba ta vedeai si acum oameni aparind de prin padure laughing
Unde is speciile care au dat omu intrebi tu? Daca combini un piersic cu un prun obtii ce anume? Obtii nectarine laughing ups, apoi stai si te intrebi cum au aparut aceste enctarine, mai ales daca nu stii din ce combinatie o iesit, ori daca mai rau, sa zicem piersicu si prunu dispare.
As si la animale, acele specii care au dat omu, poate sor dus, nu mai sunt, or disparut, asta ar fi o explicatie.
Problema este cum te intrebi si tu de ce nu mai apar specii noi, de ce tot mereu doar dispar.
Si eu ma intrebai chestia asta si multi altii, fiecare cu explicatia lui.

Explicatia mea, este ca speciile noi apar doar prin doua metode sa le zicem asa :
1- Incrucisare intre specii diferite, care se intampla f rar, dar se intampla
2-Defecte aparute datorita unor conditii.In cazul asta dau un exemplu, mama gravida ajunge sa stea pentru un timp X intr-un mediu neprielnic, o prinde o ploaie, o zapada pe undeva, raceste, sau ce mai face.
Alta chestie mama gravida maninca ceva substante de astea gen papadie, sau alcool, ceva mariana laughing aceste substante sau conditii in care ea sta, va afecta fatul, se va naste cu defecte.

O sa intrebi, bine dar un om cu defecte e ceva rau. Asa este e rau, dar mai rar se poate intampla sa fie si ceva bun, sau folositor, ca urmare acel om va supravietui, se va descurca mai bine, va avea sa zic asa un avantaj, uite asa apare o specie noua laughing

Un exemplu is perosnale care au ochii albastri, bine nu este ceva sa spui ca te ajuta, dar sa stii ca pe unia ii ajuta, laughing reusesc mai bine sa isi gaseasca partener, arata mai altfel, deci i se da mai multa atentie.

Asatea is asa exemple ca idee, dar pot de exemplu sa iasa oameni care au degetele lipite, de la picioare, unia si la miini, Bine astea pentru noi ca om nu-s bune, dar sa zic ca animalele respective erau sau traiau pe linga apa, ala cu degetele lipitte la picioare inota mai bine cand intra in apa sa prinda peste sa zic laughing.

Bine eu spun astea sa arat ca e posibi si ce este posibi. Din pct meu de veere doar asa apar specii noi.

Ai auzit, sau vazut si filme cu oameni juma capra juma om, juma cal, juma om. Astea is povesti, dar sa stii ca ceva adevar au in ele.
Cum am spus se intampla f rar dar este posibil si incrucisarea intre specii diferite.

In cazul asta daca apar indivizii noi, logic vor fi total diferiti de ambele specii care au dus la formarea lor.
Daca acesti indivizii, se pliaza pe mediu in care au aparut, va fi pentru ei un avantaj rezultat din incrusicarea celor doua specii.

Cele doua specii in timp pot disparea si uite asa te trezesti din cal magar laughing si nu stii de unde ai aparut.
Restu ce arata sau spune teoria lui nea peste prajit, nu se prera potrivesc multe acolo, nu se leaga mai nimic.

| Holiday a răspuns:

Teoria evolutionista nu spune ca omul a evoluat din cimpanzeu. De fapt spune ca omul si cimpanzeul au stramos comun.

| Dismally a răspuns:

Inseamna ca ai vorbit doar cu idioti pana acum. Noi nu am evoluat din cimpanzei, am avut doar un stramos comun. De neanderthalieni ai auzit? Ei si alte specii similare cu a noastra au disparut in timp, dar au existat, nu am fost singurii.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Terminați cu tâmpeniile și treziți-vă la realitate
pig monkey puppy dog eyes cow chicken bee
Uitați-vă în jur și veți vedea că singura evoluție în ceea ce privește rasa umană este cea a naivității să nu spun altcumva.

| Theo94 a răspuns:

Teoria evolutiei nu spune ca noi am evoluat din maimute, cimpanzei, etc.
Conform teoriei evolutiei oamenii moderni si maimutele, primatele de azi au un stramos comun.

| EestiSodalane a răspuns:

Eu nu cred că omul a evoluat dintr-o specie de primate, dar în orice caz știu să-ți răspund la întrebare. Speciile intermediare fie s-au schimbat mai departe ajungând la speciile actuale de primate și oameni (și hominizii care au dispărut) fie ele în sine au dispărut.

| Mindfulness a răspuns:

Una dintre ele ești tuhee hee

| Mogiojojo explică (pentru Mindfulness):

Am un iq mediu. Vă rog o explicație mai largă si corecta până acum nimeni nu mi-a dat. Nu va convine ca va dezmint teoria. Unde sunt maimutele care devin oameni in ziua de azi?

| Mindfulness a răspuns (pentru Mogiojojo):

In parlament happy