| ELLSSA a întrebat:

Oare RAZBUNAREA e arma prostului? Te simti atat d implinit dupa ce te-ai razbunat? Sau ce astfel de sentiment ai dupa? Dar la ce foloseste razbunarea? Vreau raspuns la cele 4 intrebari, pe rand va rog...

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

- Da, razbunarea e arma prostului. Violenta (de orice fel) creeaza violenta si nu este o solutie.
- Eu nu ma razbun. Timpul este cel, care decide, care se razbuna (sau nu) pe cei, care au gresit in fata mea. Si oricum, indiferenta doare cel mai tare.
- Nu-l am, pentru ca, cum am spus, nu ma razbun. Nu spun, ca n-am fost tentata s-o fac, dar stiu sa ma stapanesc. Dar nici nu spun, ca n-o s-o fac niciodata, pentru ca oricand poate sa apara un motiv suficient de mare (daca cineva imi raneste copilul, de exemplu, o sa-l apar ca o leoaica).
- Idem @Brigaela. La hranirea orgoliului. Vrem sa fim perceputi de ceilalti, ca fiind mai puternici, vrem sa ne luam revansa (unii dintre noi).
Setea de razbunare naste monstri. Cel destept mereu cedeaza primul.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cred ca e arma omului prost, slab si las.
Nu am incercat niciodata sa ma razbun.
Cred ca m-as simti murdarita.
La hranirea orgoliului lipsit de inteligenta.

| Irinna a răspuns:

1) da
2)te simti implinit
3)dupa un timp incepe sa-ti para rau ca te`ai razbunat
4)la nimic
In loc sa te razbuni, fi indiferenta, o sa ai mai multa satisfacte!

| maya_1225 a răspuns:

Cea mai mare razbunare e INDIFERENTA, doare cel mai tare.