| anonim_4396 a întrebat:

Razbunarea chiar e arma prostului?

23 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu cred, insa e diferenta intre mojicie si razbunare. A plati cu aceeasi moneda este o chestiune, insa cum faci ca moneda sa fie echivalenta? Sau nu conteaza?
In fine, nu ma razbun din principiu; sunt prea multe energii negative, prea mult timp implicat in asta si prea multe ganduri distrugatoare. Si, mai intai de toate, ma afecteaza pe mine si nu persoana cealalta. Asa ca am alta politica, dezvoltata din lectiile vietii. Imi vad de viata mea si oricum, toata lumea stie ca "roata vietii, oricat de patrata ar fi, se intoare". In cazul respectiv, nu numai ca nu iert, insa il strivesc pe celalalt astfel incat sa isi doreasca sa se mute in alt oras. Evident, cu zambetul pe buze.

Alt tip de razbunare pe care il practic este de a-l face pe celalalt, in mod practic, sa ajunga la concluziile mele. Si ce este mai placut in viata asta decat sa spui "ti-am spus eu"...

| EUSIATIT a răspuns:

Proverbele sunt inspirate tot din voiata reala deci probate

| fabiola a răspuns:

Razbunarea nu este arma prostului daca cel pe care te razbuni este mai prost decat cel care aplica aceasta metoda, pentru ca nici un alt mod nu-l va ajuta sa inteleaga decat acela de a simti pe propia piele, greseala sa!

| Ben. a răspuns:

Cred ca e o inventie romaneasca.nu poti sa stai cu mainile in sus dupa ce -ti face cineva rau.ain tahat ain, shen tahat shen. ochi pentru ochi, dinte pentru dinte!

| Ben. a răspuns:

Evreii credinciosi poarta chipa fiindca spun ca se vor descoperi doar in fata Inefabilului.si mai spun ca sa nu iei numele D-lui in desert. poza e super. dar din respect pentru credinciosi mi-as pune alt nume.nu de alta, dar cu masura cu care dai, cu aia primesti. opinie strict personala.

| Ben. a răspuns:

Ai reusit sa-mi smulgi un zambet.

| selef a răspuns:

Discutabila problema, cateodata prefer sa fiu prost.

| BUBULINA a răspuns:

Da este chiar o prostie sa te razbuni

| Silvia a răspuns:

Sincer nu stiu... poate... poate nu...insa o arma mai puternica decat razbunarea este indiferenta...winking

| Psihoyounger a răspuns:

Scuze de intrebare dumnezeu, dar tu nu crezi in Dumnezeu? daca ti-ai ales numele...nu te supara.

| Elly4all a răspuns:

Daca este mare da, dar chiar si cea mai mica razbunare este o greseala.

| adyth a răspuns:

De multe ori oamenii care ti'au facut rau merita sa treaca prin aceeasi experienta..1. pentru a'i arata ca a facut ceva rau, 2. pentru a vedea in ce fel te'ai simtit, 3. pentru a se invata minte sa se gandeasca si la ceilalti inainte de a face ceva daunator.

parerea mea

| REMiXDJ a răspuns:

Din pacate e a celor destepti.///ca sa te razbuni trebuie' sa fii doxa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te razbuni, si lumea isi da seama ca tu esti cel ce face problemele, te va cataloga drept prost. Inteligent este sa te razbuni, fara ca nimeni sa banuiasca sursahappy, atunci nu mai esti prost devii insusi destinul/soarta tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu in contextul unei alte intilniri care iti sta in cale in cazul onoarei. Ex in cazul unui meci de box in care cel care a pierdut cere alta intilnire...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnule doamne doamne, treci la vechiul nume ca se cam inseamna lumea...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai dura razbunare este iertarea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@harciog, benzona si psihoyounger - va iert.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da este, dar ce bine te racoresti...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu intotdeauna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu siguranta nu.

| delyush a răspuns:

Da.este.

nu rezolvi nimic cu razbunarea.

ea apartine Domnuluihappy
cel ce ti-a facut rau va fi pedepsit de Dumnezeu`
nu`ti fa griji.nu te razbuna
nu e treaba tahappy