Întrebare recomandată | Thecurious a întrebat:

Puteti sa imi recomandati un inlocuitor, mai sanatos, pentru faina alba pentru prepararea deserturilor?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Man otrava este zaharul, nu adauga multa otrava

| Thecurious explică (pentru RAY):

Am renuntat definitiv la el.

| RAY a răspuns (pentru Thecurious):

Nu poti renunta la el, asta e crucial vieti, faza e sa consumi fructe, legume, indulcitori asa zis dulci sunt bazati pe fructoza care provoaca ficatul gras inclusiv mierea, repet conteaza limita

| Thecurious explică (pentru RAY):

Am renuntat sa consum zahar rafinat.

| aumih16 a răspuns:

Inlocuitorul ala! nu e bun de nimic! face prajiturile si torturile dulci! foarte dulci!

| Raven a răspuns:

Există făină cu gluten (orz, ovăz, secară) sau fără gluten (orez, amarant, hrișcă, chia, cocos, alune tigrate, arorut, banane, banane verzi, cassava, tapioca, etc). Problema cu aia fără gluten e că se comportă diferit față de făina obișnuită și nu se pretează la toate produsele de patiserie. Iar făina fără gluten din comerț, (gen Schar) e foarte procesată și are tot felul de adaosuri nesănătoase care să suplinească lipsa glutenului (el dă elasticitate aluatului). M-am lovit de problema asta ținând o dietă fără gluten așa că până la urmă mi s-a părut mai simplu să renunț total la făină/făinoase/patiserie/cocături. Dar, dacă nu ai astfel de probleme, ai putea să încerci făina neagră ori integrală chiar dacă deserturile vor ieși mai închise la culoare.

| Sindbad a răspuns:

Poti folosi faina neagra/integrala dar deserturile nu o sa aiba gust de desert. Ceea ce te conduce la doua variante:
1) tai deserturile cu totul. Oricum nu te ajuta prea mult la sanatate. In loc poti sa mananci miere, fructe, halva si sa bei vin (fara exagerare evident)
2) te duci la vreun taran mai serios din piata si cumperi faina facuta de el. Problema la faina din cmert (alba, neagra, mulatra) este aceea ca i se pun niste amelioratori de rahat. Luand direct de la taran, ala nu pune amelioratori si macar mananci o faina comestibila. Daca nu faci excese faina alaba sigur nu o sa-ti consume din vitalitate.