| anonim_4396 a întrebat:

Ceva despre vegetatia deserturilor?big grin

5 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Deserturile sunt regiuni caracterixate prin existenta unor soluri degradate, adesea destructrurate iar vegetatia este cvassinexistenta.

Indeserturipredominasuprafeteleintinselipsitedevegetatie, acoperitecudunedenisipsaucustanci.Vegetatiaestelocalizatapefundulvailorseci siinoaze,undeseintalnescpalmieri,carefolosescrezerveledeapadinpanzelefreatice.•Deserturileauovegetatiecarediferamultdelaoregiunelaalta. Spreexemplu,inSaharapredominaierburile,tufisurilexerofite,iarindeserturileMojave-Sonora(S-VStatelorUnite)suntcaracteristicicactusiicandelabru.•Vegetaţiaesteslabdezvoltată, fiindreprezentatădeunnumărrestrânsdespeciideplantexe-rofite:rogoz, ierburiţepoase, saxaulş.a. Înacesttipdemediusuntrăspânditecâmpuriledeni-sipcudune, văileseci

Surse: http://www.e-referate.ro/referate/Deserturi2005-03-18.html
http://www.slideshare.net/profudegeogra23/mediul-temperat-arid-11-c

| valentingb a răspuns:

Cactusii din cate stiu eu. Traiesc cu apa putina pe care o acumuleaza in corp.
Uite aici si alte lucruri.
http://www.google.ro/......http?/url

| Vichtory a răspuns:

In deserturi vegetatia este cvasiinexistenta, deoarece aici se gaseste un sol nefertil, cel mai desi sunt intalniti cactusii, la care conditiile sunt disponibile, ei nu au nevoie de multa apa, iar daca o absorb cu radacinile o tin in tulpina si o au pe mai mult timp.
Sa luam ca exemplu Sahara, aceasta este caracterizata prin iarba, arbusti si copaci in regiunile mai inalte.Sunt unele plante care pot rezista precipitatiilor reduse si calduri excesive.

(Hey, asta eu am facut-o, sper sa-ti placa)
Bafta.
Puuup soare:*:*

| PrettySmile a răspuns:

In aceste regiuni aride trăiesc plante și animale adaptate la carența de apă, ca:
plante crassulaceae, amaricaceae, euphorbiaceae, cactaceae xerophyte (cactus, salcâm, tamarix)

| whitewolf99 a răspuns:

Eu stiu ca in desert vegetatia nu este bogata. Cel mai des acolo poti intilni cactusi, care nu au nevoie de multa apa, dar totusi cind o au o acumuleaza in interiorul lor. Astfel cea mai raspindita sursa de apa din desert este "cactusul".