| anonim_4396 a întrebat:

Recent, am vizionat doua dintre episoadele emisiunii "Anchetele comisarului Antonescu" de pe TVR1.
În cazul prezentat e vorba despre un tânăr de 20 de ani (la vremea aceea, actualmente 27) care în 2016 e acuzat că a ucis doua bătrâne cu dizabilități fizice pentru a le sustrage banii.
Deși toate probele îl incriminează, chiar acesta marturisindu-si faptele la reconstituirea de la acea vreme, acum și-a schimbat declarația, afirmând că nu el este autorul, ci a fost forțat de polițiști să mărturisească că el este vinovatul pentru ca ei sa aibă un vinovat.
Tatăl criminalului îl crede, îl apără cu ardoare, chiar daca probele sunt mai mult decât concludente și refuza să creadă că fiul său ar putea fi un asasin cu sânge rece.

Întrebarea e: acest tata trăiește în negare, știe că fiul lui e vinovat, dar mintea lui refuza sa accepte realitatea sau își crede într-adevăr fiul?

Ca sa va faceți singuri o părere și aveți răbdare, vizionați și voi episoadele:

Prima parte: https://youtu.be/Gfh-dq_uSz4?si=LUFjs_-q0d8zimkT

A doua parte: https://youtu.be/V7Zn2fAVSBo?si=EXBlGUQOcsYREZj0

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Poate chiar era fortat de politisti atunci sa se declare vinovat. Nu avem de unde sa stim. Referitor la probe, ele pot fi oricand masluite de politisti.

1 răspuns:
| Hyperion7 a răspuns:

Chiar așteptam niste episoade noibig grin