| BadAngel3 a întrebat:

Sa presupunem ca un om vrea sa se sinucida. Se pune pe linia de tren si asteapta sa vina trenul. Trenul vine cu o mare viteza si nu poate sa opreasca brusc, altfel ar pune in pericol oamenii din el. Cum face sa evite impactul?

10 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Adevarul ca este si mare impactul...

Nu il evita. Il omoara si gata big grin

| Drimmero a răspuns:

Mecanicul din tren o sa puna frana din instinct si o sa claxoneze, dar daca nataraul nu se de acolo, mecanicul nu are nicio vina ca un biet natarau isi ia viata! Nu are cum sa evite, il ia direct si il face pulbere!

| Staind a răspuns:

Nu evita.
Iti ia ceva sute de metri sa opresti un tren.

| DeathOfDreams a răspuns:

Nu-l poate evita.

Și șoferul nu rezolvă nimic dacă claxonează, dacă persoana în cauză s-a tolănit pe șina de tren așteptându-l, înseamnă că a luat deja o decizie, așa că un amărat de claxon n-o să-l determine să se miște de-acolo.
Iar prin urmare, el n-are nicio vină.
Dar asta nu-i important, îmi imaginez "trauma" lui de după.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La mine in oras, sunt doua gari foarte apropiate. Nu e nici 1km intre ele, iar trenurile opresc in ambele gari. Cu toate astea, in acelasi loc, la maxim 100m de a 2-a gara, au fost calcate mai multe persoane, desi trenul era deja cu viteza mica, si urma sa opreasca. Au inertie imensa.
Mi-a spus un mecanic de locomotiva, ca distanta normala de oprire a unui tren oarecare, cu cateva vagoane si vreo 70-80km/h, este de 700 metri. Si asta cu franele la maxim, in regim de urgenta. Pentru statii, ei franeaza mult mai devreme.

| darrio2007 a răspuns:

Daca cel care vrea sa se sinucida se culca intre șine, gata, a evitat inpactul.

| Florentina9210 a răspuns:

In cele din urma, ii vine mintea la cap si pleaca singur de pe sinele de tren. Imbecilul!

| OldSoul a răspuns (pentru Florentina9210):

Asa este...
Pleaca (intreg sau bucatele) ca in scurt timp sa ajunga in cimitir.

| Florentina9210 a răspuns (pentru OldSoul):

Nu inteleg de ce fac oamenii un asemenea gest.

| OldSoul a răspuns (pentru Florentina9210):

Stii cum se spune, "Speranta moare ultima" iar daca speri prea mult si in zadar la ceva, dupa un timp, nici nu mai are rost sa tot speri, te amagesti de unul singur si cam asa se ajunge acolo.