| bgdb55 a întrebat:

Salut. Acum câteva zile am făcut tratamentul de canal, unde la sfârșit mi s-a pus o plomba provizorie. Vreau să știu când îmi va scoate acea plomba provizorie ar trebui sa mi se facă iar anestezie totala? Cum funcționează și cât durează sa mi-o scoată + sa mi-o pună și pe cea definitivă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti va face anestezi locala nu totala, nici prima data nu cred ca a fost totala.

plomb provizorie se scoate destul de usor.

| bgdb55 explică (pentru suntserios):

Voiam să zic locala, mă gândeam la totala și din greșeală zisăi. Mersi

2 răspunsuri:
| Standt a răspuns:

Nu. Plomba provizorie se scoate usor.
Dar nu cred ca ai avut anestezie totala. Totala e cand iti amorteste tot corpul. Ti-a facut anastezie pentru tratamentul pe canal. Nu pentru plomba.
Plomba definitiva iarasi se pune usor. Iti baga ceva material inauntru care se intareste in cateva ore.