| AndreiDutaAlex a întrebat:

Salut TPU! Am un complex legat de inaltime. Am 15 ani, 170 si 60 de kg, pe langa multi alti copii de varsta mea sunt scundulet. Fratele meu are 190 tata 182 si mama 175. O sa ma inalt asa-i? Si cam da puteti aproxima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Buna ziua tinere domn,

Am o veste pe dumneavoastră.
O sa te inalti cu siguranță.
Esti la faza aceea de transformare. In care esti slabut cu bratele lungi, talpa la picior mai mare si nu ti prea place ce vezi in oglinda.
Fiul meu s-a confruntat cu aceeasi problema.
Se compara cu ceilalti baieti apropiati de varsta lui.
Era speriat ca o sa ramana mic si slab.
L am asigurat ca n-are cum si asa a fost.
Era mai rau ca tine...
I am fost alaturi in calatoria nu tocmai placuta prin care trecea.
Chiar i au dat lacrimile la un moment dat cand se uita in oglinda.
Asa ca m-am dus la farmacie si plafar, am cumpărat vitamine adjuvante in procesul de creștere.
L am rugat sa inlocuiasca fotbalul cu putin baschet.
Sa se agate de o bara si sa stea cat timp poate el.Un minut pe zi este de ajuns.
Era o bara de covoare undeva in vecinatatea noastra si mai avea si in curtea scolii.
Apoi cateva luni bune am masat coloana lui ca sa dam un imbold organismului.
Intre 16 si 17 ani ratusca cea urata s-a transformat in cel mai frumos baiat si toate fetele erau innebunite dupa el.
Acum are 30 de ani aproape, este un munte de om...cam cat tatal tau de inaltime si bineînțeles toate domnișoarele intorc capul dupa el.
Exact asa se va intampla si cu tine.
Vei avea o creștere brusca in inaltime, undeva pana in 17 ani.
Vei avea peste 1 metru 80 tinand cont de genotipul tau cu ambii parinti inalti.
Procesul de creștere se oprește pe la 25 de ani.
Insa intre 14 si 19 este mai accentuat, apoi din ce in ce mai lent...dar inca se mai poate face ceva pana la 25.
Nu ti face probleme. La 18 ani ai sa dai noroc cu tatal tau cam de la acelasi nivel.
Tu faci parte dintre cei care se inalta intre 16, 18 ani.
Este putin mai bine caci organismul isi ia timp sa se dezvolte armonios.
Ai sa fii foarte frumos proporționat cu un corp atletic fara prea mare efort.
Asa ca ai doar putina rabdare...curand cel mai frumos baiat din cartier o sa iasa la iveala.
Toate cele bune iti doresc.
?

| AndreiDutaAlex explică (pentru ioana748):

Multumesc Mult pentru sfati si toate cele bune spuse! apreciez si numai bine va doresc si dumnevoastra!

| ioana748 a răspuns (pentru AndreiDutaAlex):

Cu mare drag.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil are ritmul lui de crestere si in functie de activitatile prestate si de hrana mancata zilnic, au cresteri mari in anumite perioade ale pubertatii sau stagnari.

Poate tu nu mananci mancare sanataosa la toate mesele, cu multe vitamine, minerale si proteine, ca cresterea ta sa fie influentata si stimulata.

In orice caz, baietii pot creste pana la 18-20 de ani, dar nu uita, hrana sanatoasa si sport, ajuta la stimularea cresterii in inaltime.

| AndreiDutaAlex explică (pentru Violleta2022):

Am inteles, multumesc mult! sigur o sa mai cresc desii de un an am stacnat

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca tu ai intrat la pubertate recent, de aceea nu ai crescut prea mult.

Incearca sa mananci sanatos cu multe fructe si legume, evidnet si carne animala sau pasare, ca hormonii tai de crestere sa-si ia vitaminele, mineralele si aminoacizii din hrana ta zilnic, complexa si variata, fiindca acei hormoni sunt cei care-ti stimuleaza cresterea in inaltime, pe toata perioada cat esti adolescent, in crestere.