| clawdy100 a întrebat:

dupa parerea voastra care este morala din Fabula "Calul vandut si diamantul cumparat" de Gricore Alexandrescu?
http://www.versuri-si-creatii.ro/......uopzs.html

3 răspunsuri:
| deeah2elen a răspuns:

Da,am inteles...cred.
Morala se refera in primul rand la cinste si onoare.Prin fatarnicia ambelor persoane nu rezulta decat un schimb prost.Primul se considera castigat pentru ca a vandut un cal prost pe un vin prost, iar cel ce s-a descotorosit de sticla proasta a vrut sa cumpere un cal bun cee s-a dovedit de fapt prost.
De asemenea, aceasta fabula se refera si la lacomia.

"Vrea să fie şi cu pui, şi cu ouă, şi cu găina grasă."

| CrazyMe99 a răspuns:

Dupa fapta si rasplata!

| Valentin_Militaru_2001 a răspuns (pentru deeah2elen):

Praf