| AlexIm123 a întrebat:

Salut TPU!
As dori sa știu dacă merge dat controlorul unui tren dat în judecată.
Nu mi se pare normal ca un elev sa plătească biletul de tren, daca n-a avut timp sa ia de la casa de bilete. Părerea voastră care e?

11 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Stiu ca elevii merg gratuit. Ce bilet sa cumperi? Bilet pe care scrie ca esti elev si ai platit 0 lei? Trebuia sa arati carnetul de elev si sa spui ca ai ajuns tarziu si sa iti taie el un bilet. Te-a pacalit sa ii dai bani.

| AlexIm123 explică (pentru Aasdfghj):

Mi a scos un bilet d ăla cum că as fi platit suma de 10 lei, dar și așa nu mor pentru 10 lei dar știu că nu e normal așa ceva, putea să ceară mai mult sau sa nu fi avut la mine bani știi ce zic happy oricum și așa am eu deja o idee daca se mai întâmpla așa, mulțumesc de răspuns

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vroiai sa mergi fara bilet?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca mi se pare normal ca o persoana fara bilet, sa plateasca bilet.
Daca ai sti cat sunt cheltuielile de judecata, ti-ar trece supararea pe loc.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De ce nu ai prezentat carnetul de elev (vizat pentru anul şcolar în curs)? Trebuia să i-l arăți și ți-ar fi făcut reducere. Un adult plăteste biletul la suprapreț de la controlor, dacă urcă dintr-o gară in care AVEA posibilitatea să iși procure bilet de la unul din ghișeele gării (nu se ia in considerare că a prins trenul din fugă și nu a avut timp). E ca un fel de "amendă". Întârziatii sau uitucii plătesc o taxă in plus. happy

Dacă crezi că ți s-a făcut o nedreptate, nu-i nevoie de instanță, mai întâi poți depune o reclamatie la directorul CFR-ului din gara respectivă și soliciti raspuns in scris. Atasezi si biletul de călătorie ori copia acestuia, capsată de reclamatie).

| Catrice a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu mai e cu suprapreț. Aici de câteva luni e închis ghișeul seara și dacă mergi între 18-8 iei din tren.

| floresdemayo a răspuns (pentru Catrice):

Depinde.Dacă ghișeul e inchis definitiv, ori nu are program de lucru inaintea sosirii trenului, călătorul nu plăteste suprapreț.
Dacă e inchis de cateva luni, controlorul e la curent cu situatia si nu pretinde nimic.

| Catrice a răspuns (pentru floresdemayo):

Citisem pe undeva și la ce era afișat pe ușa si la ei pe site ca se ia același preț, nu mai cu suprapreț.
Patisem chiar acum 3 luni chestia asta. N-am mai mers cu trenul ala de ceva ani și când am ajung era ghișeul închis. Nici nu citisem ce era afișat ca erau multe hârtii acolo. Noroc cu un nene de era acolo și ma lamurise. Am avut noroc ca trenul pleca fix din oraș și nu eram decât eu și inca cineva de la cealaltă gara și nici în tren nu s-au grăbit controlorii sa dea bilet decât o stație mai târziuhee hee

| floresdemayo a răspuns (pentru Catrice):

Înca se mai vand bilete la suprapreț, călătorilor care urcă din orașele mari, unde gările au case de bilete. Dar nu și călătorilor care urcă din halte.
De câțiva ani, in multe orașe se foloseste noua tehnologie. În gări, au fost instalate automate de bilete, uşor de folo­sit, prin intermediul unui touch-screen, care au încorporate cititor de card ban­car (POS), iar călătorii au posibilitatea să isi cumpere bilet pentru a evita cozile de la ghișee inaintea plecarii trenului.

Nu mă intrigă supraprețul, decât dacă se abuzează. Adică, in gara programul de la ghiseu s-a terminat, nu exista nici automate de bilete, iar controlorii tin morțiș să te taxeze la suprapreț.

Angajatii ăia fac orice pentru bani. Odată urcat in tren, si cățelul, și pisica trebuie să aibă bilet de călătorie.

In general, controlorii nu iși incep tura imediat ce porneste trenul. De obicei, asteaptă, o statie, chiar două (dacă știu că de la urmatoarea statie, urcă foarte multi oameni).
Uneori, urcă și supracontrolul.

| LoveSleep a răspuns:

Are sens. Da-l in judecata si creeaza un precedent. Poate merge si la aeroport, ca unii se duc cu 5 ore mai repede sa stea la coada la check in, lol.

| goguPatent a răspuns:

Pe site la cfr zice destul de clar

"Legitimaţiile de călătorie se pot obţine de la personalul de tren la tarif de taxare în tren, dacă, indiferent din ce motive, călătorul nu şi-a procurat legitimaţie de călătorie de la casele de bilete ale staţiilor de cale ferată şi agenţiilor de voiaj CFR, de la agenţi autorizaţi, automate de vânzare, online.

Personalul de tren emite legitimaţii de călătorie la tarif de casă:

pentru călătorii care urcă în tren din puncte de oprire:
ale trenurilor în care nu există posibilitatea procurării de legitimaţii de călătorie de la personal autorizat sau automate de vânzare,
deservite de personal autorizat (distribuitor autorizat de CFR Călători, oficiu poştal, etc.) care nu are biroul de emitere în punctul de oprire, cu condiţia solicitării acestora imediat după urcarea în tren"

Deci daca in statia din care ai plecat exista posibilitatea de a iti lua bilet cu reducere pentru elevi si nu ai facut-o esti taxat in tren cu tarif de tren nu de casa de bilete. Deci a avut dreptate sa iti ia banii