| Cristian276 a întrebat:

Controlorii din tren au voie să-mi ceară cartea de identitate dacă le arăt deja biletul+carnetul de elev? Eu ca elev am drept de a călători fără să plătesc, doar prezint carnetul de elev la casă și primesc bilet dar sunt unii controlori care pe lângă bilet și carnet mai cer și cartea de identitate. Mi se pare absurd, dar ce spune legea despre asta? Au voie sau nu în cazul meu? (am 18 ani)

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Redau din lege: "La verificarea legalităţii călătoriei în tren, elevii vor prezenta:
legitimaţia de călătorie(biletul)/ abonamentul lunar, pentru elevi, după caz
carnetul de elev vizat pentru anul şcolar în curs şi un act de identitate (carte de identitate sau paşaport); elevii din învăţământul primar şi gimnazial vor prezenta numai legitimaţia de călătorie/abonamentul lunar şi carnetul de elev; elevii din clasele pregătitoare care nu au carnet de elev, vor prezenta adeverința doveditoare și o copie a certificatului de naștere".

Extras din Norme Metodologice privind acordarea facilităților de transport intern feroviar și cu metroul pentru elevi și studenți, aprobate prin Hotărârea nr. 42/2017/ Hotararea 435/2020 privind aprobarea procedurii de decontare a cheltuielilor de transport al elevilor.

| Cristian276 explică (pentru Salontanul):

Asta voiam sa aud, mersi

| Salontanul a răspuns (pentru Cristian276):

Cu placere! Atentie! Nu au voie sa-ti ia Cartea de Identitate. O tii in mana si cat mai strans. Cartea de Identitate se poate preda doar jandarmeriei si politiei.

| Cristian276 explică (pentru Salontanul):

Am înțeles, mersi mult de răspuns.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este obligatoriu sa le arati si un act de identitate!

Nu are de ce sa ti se para fiindca nu ai inca creier sa discreni acest lucru, cand este foarte nromal si corect sa se poata vedea ca acel carnet de note si bilet de calatorie au acelasi nume si adresa ca pe un document legal, cum este buletinul (cartea de identitate) ca altfel poti sa-i furi carnetul de note al lui frate-tu mai mare sau au unui prieten si sa pretinzi ca-i al tau.

| Cristian276 explică (pentru Violleta2022):

Doamna Violeta dvs. sunteti pe TPU să le spuneți oamenilor că nu au creier cand au o nelămurire? Mai aveți si rank 4 pe site

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Au voie tu trebuie sa te legitimezi esti major si oricind se poate intampla ceva ei trebuie sa aiba acces la datele tale personale, nu esti de capul tau chiar daca circuli gratis cu atit mai mult ei sunt obligati sa iti ceara actele buletinul.

Răspuns utilizator avertizat