| Deleb a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un compresor de aer ( poate gresesc numele ) ca sa imi curat PC-ul de praf. Vreau sa cumpar unul asemanator celui folosit de spalatorii de masini, cel cu care umfla rotile la masini. Funda si Kudos celui care imi gaseste cel mai bun raspuns. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Sub nici o forma. Mult prea puternic. Solutia perfecta e o pompa de umflat saltele. Crede-ma, curata foarte eficient doar sa faci curatarea asta undeva afara. Inca un aspect important. Nici un compresor nu iti va rezolva pe deplin problema. O data pe an majoritatea componentelor trebuiesc curatate individual in special ventilatoarele. Acestea se scot pe rand si se perie cu orice perie cosmetica moale iar in cazurile mai avansate de depunere paletele se pot sterge cu betigase de urechi inmuiate in spirt. Intotdeauna se sufla puternic in zona de prindere a paletelor. Placile se perie si ele cu un pamatuf moale si o atentie deosebita trebuie data si curatarii de praf a coolerului de pe procesor. Repet, o pompa de umflat saltele e arhisuficienta, genul de compresor de care pomenesti tu e foarte puternic.

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Nu are rost sa-ti cumperi un asemenea compresor, e mult prea scump si mult prea mare.
Sau daca vrei sa-ti cumperi, cumpara-ti unul d-ala mic, portabil auto, si mai cumperi un transformator 220v-12v sa-l poti folosi in casa, cu 100 de lei le ai pe ambele.
Sau eventual, vorbesti cu baietii de la o vulcanizare apropiata, le dai 5-10 lei, si te rezolva ei, doar ca trebuie sa duci pc-ul pana acolo.