| Gabrieliulian40 a întrebat:

Dintr-un vas de hidrofor 24l poate fi folosit pentru a face compresor?

4 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Poate vrei sa zici sa fie folosit ca butelie de aer comprimat...
Compresorul este instrumentul ce iti comprima aerul. Si da, este posibil dar cel mai bine folosesti o butelie facuta special pentru aer comprimat. Chestii cu densitati si cu presiuni ridicate care un vas de hidrofor cel mai probabil nu este construit sa reziste

| danutzu96 a răspuns:

Nu merita, cumperi gata facut! E multa bataie de cap si fiecare piesa in parte costa mult. Am dat 50 de lei numai pe o piesa mica cand a cedat la compresorul meu.

| Digikey a răspuns:

Un compresor nou de 25 l il gasesti nou cu 400 lei.
Ai nevoie de un cap compresor, un manometru doua supape, motor electric presostat.
Butelia de la hidrofor are o membrana de cauciuc inauntru care o sa te incurce putin.
Pana la 10 bar rezista oricum.Trebuie neaparat sa-i pui o supapa de siguranta de 10 bar.

| Gabrieliulian40 explică:

Pot să il folosesc fără membrana