| Fatamuntilor a întrebat:

Situatie de fapt:
Deci....Se ia una bucata gospodina, aflata musai in preajma sarbatorilor(nu conteza care)Cu o saptamna doua inaintea sarbatorilor inarmata cu tot felul de ustensile de curatetie si multa rabdare se apuca sa curete fiecare coltusor al casei..In mod normal curatenia trebuie intretinuta,dar in acest caz trebuie insistat mai mult.
Odata curatenia terminata si casa straluncind, gospodina cu lista facuta (eventual consultandu-se cu famiia)se apuca de cumparaturi.Aici alti nervi,injuraturi ca si altiii s-au gasit sa faca cumparaturi odata cu tine, iar cozile la casele de marcat sunt kilometrice...In fine cumparaturile sunt facute, gospodina fericita ca a reusit sa cumpere tot ce avea pe lista (uneori si ceva in pus)
Odata cumparaturile facute se inchide in bucatarie pentru cel putin doua zile.Si dai si fa enspe feluri de mancare si cantitati mari, normal.Ca doar odata e Craciunul(in cazul nostru)Ca asa-i romanul...Ori mananca ca apucatu'(evantual dupa postul inaintea sarbatorilor) si ajunge in spital., ori arunca mancarea la cateva zile dupa...
Asa...curatenia e gata,la fel si mancarea,dar si gopodina e terminata... daca mai are timp de masaj e bine, daca nu un dus e sufiicent.
Sarbatorile au venit....iti vin copii acasa,poate si ceva musafiri...Punete-te masa,scoala-te si masa si tot asa de mai multe ori pe zi,si asta pentru cel putin trei zile.
Acum intrebarea... fetelele,gospodinele, va regasiti in descrierea de mai sus? Va ajuta familia? Voi adolescenti puteti renunta putin la a le voastre pentru a va ajuta mamele?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

rolling on the floor))
Am ras in hohote,descrierea ta caracterizeaza marea majoritate a mamelor si gospodinelor!
Si-o sa-ti spun asa:curatenia mi-am terminat-o, mi-am impodobit bradul si casa, lista de cumparaturi e gata si-o voi inmana sotiorului iubit, el are nervii mai tari!
Ah, mi-ai luminat ziua!
Sarbatori fericite si spor!laughing

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Bravo,esti harnicuta.Eu mi-am scos din dulapuri (runda a doua)
Asa traeaza-i sotului lucrurile grele.
Sarbatori feicite si tie!

| darrio2007 a răspuns (pentru greece12):

Eu prefer sa imi iau lista+sotia cu mine.Pentru ca daca nu am luat ceva care si-a amintit intre timp, bombane.Chiar daca ma suna intre timp, fiind la cumparaturi.Asa ca impartim impreuna totul.Inclusiv curatenia in casa.

| Fatamuntilor explică (pentru darrio2007):

Mda...e de preferat sa nu uiti.Dar e bine ca faceti totul impreuna.

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Lasa c-o sa reusesti sa le faci pe toate, ai sa vezi!
Spor si am o reteta buna, buna de dulciuri grecesti traditionale!
Daca suporti o munca in plus, iti stau la dispozitie, vei face furori te asigur!happy

| greece12 a răspuns (pentru darrio2007):

Felicitari,in special pentru curatenia in casa!
Personal,prefer s-o execut singura,in ritmul si timpul meu liber,sunt si habotnica de fel si o vreau perfecta,greu sa-mi faci pe plac, asa ca ii apar pe ceilalti de... mine!
Iar la cumparaturi, prefer sa cumpar doar cadourile, e shopping-ul meu preferat, super market-ul e munca de barbat!happy
Sarbatori fericite!

| darrio2007 a răspuns (pentru greece12):

Si la noi tot munca de barbat este supermarketul.Tot impreuna mergem.Numai ca eu imping caruciorul si ea pune in el.Si cine crezi ca duce sacosele pana acasa?

| greece12 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu am nici o idee, da-mi un clou!rolling on the floor)

| darrio2007 a răspuns (pentru greece12):

Nu cred ca nu ai ghicit.Subsemnatuuuuul! Dar sa stii ca imi face placere.Le duc doar pana la portbagajul masinii.20-40 metri.Depinde unde gasesc loc de parcare.

| greece12 a răspuns (pentru darrio2007):

Asa-i!
Tu platesti, tu hamalesti, dar, in final, tu domnesti!
Cred ca-ti plac mult sarbatorile si deja abia astepti!happy

| darrio2007 a răspuns (pentru greece12):

Sa stii ca ai dreptate.Imi plac mult sarbatorile.Cand suntem amandoi in bucatarie si facem, atat cat ne tine bugetul, mancarurile traditionale.Desi bugetul este pe fiecare an cam subtirel.Dar, inca, ne descurcam.

| Fatamuntilor explică (pentru darrio2007):

Asa...si cine gateste? cine mananca si cine spala vasele?

| greece12 a răspuns (pentru darrio2007):

Dupa zambetul cu care imi descrii lucrurile,sunt convinsa!
E foarte calda atmosfera asta, imi place mult de voi, singurei in bucatarie, cratitele sfaraind, bradutul luminand cuminte si voi doi ruland sarmalute...asta e frumusetea casei si a caminului conjugal!
Sa fiti fericiti si sa aveti cele mai calde sarbatori!happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca ti-as spune ca amandoi, ma crezi? In afara de spalat vasele. Oricum eu mananc mai mult.Ea are probleme cu fierea.

| darrio2007 a răspuns (pentru greece12):

Si tu sa ai niste sarbatori fericite si pline de iubire.Cu sarmalutele este o problema.Le ruleaza numai ea.Ca eu nu ma pricep.Dar compensez facand altceva.

| Fatamuntilor explică (pentru darrio2007):

Te cred... poate ar fi bine sa-i faci sotiei un masaj ca spala vasele (ziceam si eu)big grin

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Eu le spal.Nu ea. Dupa ce stam la masa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Ai dat in greu, saracutul de tine laughing Pune mana spala rufe, toaca ceapa, curata cartofi, spala parchetul, du gunoiul, lasa bera, ia gunoiul, mergi de mai cumpara niste ceva ca s-a terminat, da drumul la tv ca a inceput telenoveaua, 'te la o parte ca nu esti din geam, vezi ba ca ai uitat sa pui balsam la rufeeeee, mamaa care ma-i facut, de ce m-ai dat la asta, ca nimic nu stie... laughing ai parte de asa ceva? rolling on the floorlaughing

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

TE caracterizeza descrierea pe care i-ai facut-i lui dario?big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Imi pare rau, inseamna ca nu urmaresti serialul mondenilor de pe Prima Tv, acolo ai sa vezi o femeie celei pe care am descris-o eu, nu ca nu ar exista astfel de specimene, atat femei cat si barbati

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga vecine.Ai inteles gresit ce am spus mai devreme.Fac astea nu ca ea nu stie.Le stie chiar foarte bine.Nu sunt la prima casnicie. Dupa ce te-ai fript cu ciorba sufli si in iaurt.Asa ca ne-am cunoscut bine dinainte.Nu as fi luat-o daca era asa cum crezi tu.Tu esti casatorit sau dai comentarii pe aici de dragul de a le da?

| anonim_4396 a răspuns (pentru darrio2007):

Mai omule, ai inteles aiurea, imi pare rau

35 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
scoala-te masa pune-te masa..hmm chiar de sfantul Nicolae am tras-o..musafiri/pregatiri/curatenie dupa si tot asa, 2 zile nu am mai fost buna de nimic, acum rasuflu usurata, mi-a venit fetita mea cea scumpa si am 2 maini in pluslove struck
cand imi permite sanatatea, fac cumparaturile cu fiul/sotul si fata daca este acasa. daca sanatatea nu imi permite, fac listuta si trimit sotul/fiul..nu sunt repezita la facutul curateniei, fac in ritmul meu si cum imi permite sanatatea, in special iarna imi da de furca.dar fac incet si bine si multumesc celui de sus ca sotul ma sustine si ma ajuta in totalitate, cand sunt internata, nu se simte ca nu este femeie in casa, face de toate mai putin gatitul nu e punctul lui forte.
in rest totul e ok.
O seara buna/sanatate sa le poti face pe toate si sa intampini sarbatorile cu binehappy

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Foarte bine, asa si trebuie!
si multumesc!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Mno, eu ce sa zic? Ma regasesc bineinteles la partea cu shopping-ul:
"gospodina fericita ca a reusit sa cumpere tot ce avea pe lista (uneori si ceva in pus)" - deseori ceva mai mult in plus!hee hee
Cat despre curatenie..pffff! Aici e o problema...si anume, dezordinea! Intre o fiica ce niciodata nu isi pune lucrurile la loc, un barbat la fel de neglijent, pisoi ( catel nu mai am, altfel dezastrul ar fi fost total), nepotele si prieteni care se perinda zilnic prin casa...ce sa spun? La noi niciodata nu este ordine, nici macar de sarbatori!
Booon, capitolul gatit si Craciun! big grin
Am avut noroc de un barbat care gateste. Nu ca eu n-as fi capabila, dar la unele chiar o dau in bara, iar el este cu mult mai bun. Deci da, ma ajuta enorm in bucatarie. Asta ti-o spun asa, per total...caci de Craciun noi plecam de acasa laughing
Ne reumim intreaga familie, mai mult sau mai putin credinciosi, insa in mod sigur traditionalisti si fiecare dintre noi are sarcini trasate precis!
Deci neaparat va exista un brad, neaparat cineva se va imbraca in Mos Craciun pentru copii si neaparat masa va fi plina de mancare si bautura cat cuprinde ( saraca mama, ea munceste cel mai mult) si uite asa am gasit noi un motiv de mare bairam si distractie, fara ca macar sa avem certitudinea ca Iisus s-a nascut in acea zi! Nu mai spun ca unii dintre noi nici macar nu cred. big grin
OLE!

| Fatamuntilor explică (pentru мιнαɛℓα36):

Miha,stii ce? E bine! Atata timp familia e sanatoasa si fericita e buna si dezordinea.laughing, totul e sa nu se ajunga la dezastre.; D
Se spune ca barbatii sunt cei mai buni bucatari...asa ca te poti considera fericita.Si cred ca iti revine sarcina de degusta produsele facute de sotiorul tau, eventual de a verdictul.

| Fatamuntilor explică:

Usurel.....am spus ca curatenia trebuie intretinuta si numai atunci trebuie insistat!

| Wøodenpints a răspuns (pentru Fatamuntilor):

De ce atunci trebuie insistat? Te simți mai bine cu tine ca om dacă ai casa mai curată ca de obicei în perioada asta a anului?

| Fatamuntilor explică (pentru Wøodenpints):

De ce nu?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fetele,femeile! Eu n-am nevoie de ajutoru vostru, ma descurc singurel, dar pot oferi o mana de ajutorbatting eyelashes

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Serios,ma?
Uite te pun la spalat ferestre ca nu prea imi place!
Vai...ce coada va fi la usa ta laughing

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Harnic mai esti, vecine, sa nu-ti fie de deochi!happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru greece12):

hee heehee hee multumesc bre, sarut mana kiss Dar daca ma doare capul ca m-ai deocheat, olelicaa muuuicaaaa! gata, nu mai zic nimic, nici nu vreau sa ma gandesc... pe valeeee pe valeeeee whistling whistling...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ca sa-ti fac pe hatar, am sa ti le sparg, dau comanda si iti pun termopane, cu toate ca nu ma numesc Nicolaebatting eyelashes

| Madayna a răspuns:

Mie imi place s-o ajut pe bunica, mai ales la facut prajituri.

| Fatamuntilor explică (pentru Madayna):

Super...este un inceput, mai ales ca ai motivatie.