| Fatamuntilor a întrebat:

Situatie de fapt!
Se ia una bucata gospodina aflata in preajma sarbatorilor (sa zicem Craciun).
Cu o saptamna-doua (sau chiar mai mult) gospodina noastra (super, as zice) se apuca sa faca curat in toata casa. Si dai si freaca, de zici ca vine cineva cu lupa.
Curatenia e gata (asta daca nu cumva copilul rastoarna casa cu fundul in sus).
Incepe partea a doua - cumparaturile! Nu stiu cum se face dar mereu la fel... cozi, inghesuila in magazin. Mai trag cu ochiul la cosul vecinului de la coada cam acelasi cumparaturi. Vad barbati cu liste si telefoane in mana, uitandu-se disperati dupa produse.
In fine, cumpaturile sunt gata. Uneori si ceva in spus. Gospodina noastra se inchide in bucatarie pentru 2 -3 zile. O mai consulta pe Jamila. Si dai si fa enspe feluri de mancare.
Mancarea e gata, la fel si gospodina. Dar ce nu faci pentru familie? Iti vin copiii, neamuri, poate si prieteni....Si bineinteles spala vase si tot tacamul/
In fine sarbatorile trec, tu esti fericita si astepti urmatoarea sarbatoare ca sa iei de la capat!
Ei, mana sus cine se regaseste?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

De vreo trei zile ridic mana si nu ma vezi!
Mai exact,m-am scufundat in bucatarie,de unde ar trebui sa se simta mirosurile pana la tine acasa,friptura,sarmale,musaca,pastitio,snitele,pungi,melomakarona,curabiedes, cozonac si cornulete, salata de boeuf, oua umplute, lapte de pasare si un mic tort aperitiv...astept musafiri!
Plus curatenia de Craciun,cadouri,brad,impodobit casa,vopsit par, largit cizme, ascuns cadouri, vopsit bordura, schimbat perdele...SUNT VIE!
Si ma simt si bine,abia astept Craciunul!
La multi ani,azi ascult colinde si fierb in lene amarata aia de piftie,la noapte ingheata si gata!
Focul arde in semineu, youTube imi canta "dom, dom sa-naltam", fredonez si eu si-mi pregatesc tinuta pentru deseara...o rochie rosie, cum altfel l-as intampina pe Mos Craciun?
La multi ani tuturor!
happy

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Https://www.tpu.ro/......amna-doua/
mai tii minte?
vai ce nebuni eram!

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

♥♥♥ NU se uita asa ceva! laughing))

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

La noi nu este asa tam-tam, suntem mai relaxați. Crăciunul mereu l-am făcut la prieteni și mereu cu grătar, fiecare aducând câte ceva. Anul asta, stam pe coada acasă, al meu soț lucrează și voi face doar pentru noi, 2 persoane ceva de ale gurii. Cât eram în România atunci simțeam agitația, deși acum mult mai relaxant.

| iulia0514 a răspuns:

Ma regăsesc întru totul mai puțin partea cu curățenia din primăvară am descoperit o firma care face curățenie la domiciliu și apelez la ei de 3 ori pe săptămânăhappy dar înainte sa vina fac și eu curățenie știu sunt ciudatălaughing și am un aspirator care se plimba prin casă non-stophappy dar cu gătit cumpărături și restul ma regăsescsad parcă suntem sclave uneori

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia0514):

Https://youtu.be/jDRTghGZ7XU

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc mereu e o încântare să-l ascult pe regele Michaelhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma regasesc, in mare parte! ( mica parte, pana in prezent! happy - laughing! ).

Stii ce se zice : sarbatorile sunt facute pentru a fi cu ADEVARAT SARBATORITE... DE COPII, SI BARBATII!

Si mie imi place Jamilla! happy E un fel de " reteta UNIVERSALA ", in casa omului, la romani ( mai ales ), romance! happy Toate prietenele & cunostiintele mele stiu de ea! happy

" Mancarea e gata, la fel si gospodina."

Gospodina trebuie sa fie gata sa si petreaca nitel! happy

Dar ar ce nu faci pentru familie? Iti vin copii, neamuri, poate si prieteni... Prietenii isi aduc de mancare de acasa! happy
laughing

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Imi ies retele Jamiliei!
am cautat reteta de prajitura Fanta, abia astept sa o fac!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Iti urez mult Spor! & Sarbatori Fericite!
happy