| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva vreo limba al carui alfabet foloseste toate sunetele posibile (consoane si vocale)?

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu exista așa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

E bun, ca ai dreptate, si sanskrita care o stiu eu duce lipsa de consoane. Dar despre vocalele frantuzesti nu as zice ca-s diferite sau unice, ci doar diftongi din vocale scurte. Unele limbi au vocale lungi si scurte, si folosesc H (un sunet mut) ca sa le separe. Si da au mai multe H-uri.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu de sanscrită, dar ai dreptate în legătură cu celelalte. Studiezi limbi sau ce faci? M-ai surprins de data aceasta big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Am stiudiat multe domenii big grin rolling on the floor si nu ma ocup cu nimic. Deci da stiu limbi.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicităriwinking!