| AvalohAlyn a întrebat:

Sunteti de acord cu ce am sa spun? Iisus Hristos a murit pentru noi, iar noi drept rasplata pentru El aratam lipsa de iubire, ura, nedreptatea, rautatea si multe alte lucruri negative. Ma intreb oare daca ar mai veni inca o data printre noi exact cum a facut acum aproximativ 2000 de ani cum am reactiona? Vom rade, Il vom condamna, nu Il vor recunoaste sau nu vom credea in El? Prin faptele pe care le facem tinand cont de ce s-a intamplat acum 2000 de ani la Ierusalim noi Il rastignim iar, prin pacate, fapte si ganduri.
Avem dovada existentei lui Dumnezeu si jertfa pe care a facut-o iar noi nu facem nimic.Foarte pacat si rau.Ba mai mult il dezaprobam. Ce parere aveti? Trebuia sa se rastigneasca pentru asa oameni?

Răspuns Câştigător
| robytzu22 a răspuns:

Sincer nu meritam, Dumnezeu ne-a demonstrat prin jertfa propriului sau fiu, nu cred ca exista mama pe pamant sa-si iubeasca fiul asa de mult si sa-l dea jertfa pentru cineva. Dumnezeu prin asta ne-a demonstrat cat de mult ne iubeste si ca ne accepta si ne asteapta oricand sa ne intoarcem la El, dar vedeti voi inloc sa ne apropiem de El, noi mai mult ne indepartam, cand facem un pacat si ne intreaba cineva, stiti care-i raspunsul... " Ce e pacatul tau, e pacatul meu" aici nu vorbim noi ci cel rau. Sincer nu meritam nici macar 1% din iubirea care o are Dumnezeu fata de noi, din pacate asta e cruda realitate. Au aparut atatea secte care indeparteaza lumea de Biserica ortodoxa, un pacat imens. Lumea e rea si perversa, din asta Dumnezeu ne trimite semne ca se apropie a doua venire a Mantuitorului Iisus Hristos: secete, inundatii, incendii, poluare, accidente, gripa aviara, porcina, etc etc si atatea boli, acum si norul negru. Astea sunt semne, deci oameni buni, ganditi-va bine si incercati sa va schimbati, tineti post cand trebuie, si chiar si pe parcursul anului miercurea si vinerea, spovediti-va mai des si impartasiti-va. Faceti lucruri caritabile, iubiti-va aproapele, iertati pe cei care va gresesc, din putinul vostru dati si la altii. O seara buna. Si sanatate multa si aveti grija de voi.

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca tu vrei sa crezi ca evreul ala a murit pentru tine treaba ta, petru mine nu. Dar cum iti explici ca acolo unde a trait el decat 10% dintre evrei cred in el si restul nu? Iar cand spui "noi Il rastignim" ai participat la treaba asta cumva si apoi cum ma culpapilizezi si pe mine?

| tim a răspuns:

In primul rand, sunt de acord cu navare, ne-am indepartat mult de adevaratul motiv pentru care isus a facut cea facut pentru noi! deci trebuia sa se rastigneasca pentru ca acei putini care mai au putina inteligenta, sa invete ceva din asta

| Skeletonized a răspuns:

Ai vazut filmul "Legiunea"? E un raspuns foarte frumos acolo... Inca mai exista oameni care cred si iubesc fara conditii :-) Intrebarea este: Esti unul dintre ei?

| TraficantaDePufuletzi a răspuns:

Ai foarte mare dreptate. Ceea ce ai spus tu mi-a deschis ochii. El s-a rastignit ca sa ne mantuiasca, iar noi facem numai fapte rele! Cum ai zis tu, il rastignim a doua oara!

| Costel95 a răspuns:

Da trebuia. Pentru ca omanei sai mai aiba inca o sansa la Rai de cand Adam si Eva au fost izgoniti din Rai. Trebuia sa se sacrifice pentru fiecare, pentru ca cei care cred in El sa invete de la El si sa iubeasca pe fiecare oricat de rau ar fi acel om, iar pentru cei care nu cred a murit ca ca ei sa creada, ca nu cumva sa spuna cei care nu cred ca n-au avut sansa la Rai, dar din pacate putin mai cauta pe Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| byoana a răspuns:

Eu cand am fost mai mica sincer credeam in El, dar nu luptam cu ispita si eu cred ca oameni Il recunosc si cred in El, dar ispita ii cuprinde si uni cred si vor sa fie oameni credinciosi, dar le e frica ca oameni din jurul lor sa nusi bate joc de el sau uni le e pursisimplu lene sa mearga la biserica.
Si sincer cred ca daca ar mai veni domnul pe pamant uni dintre noi chiar nu ar crde il El, dar cred ca majoritatea l-ar recunoaste ca fiul Domnului.
Eu personal pot sa spun cu mana pe inima ca m-am intors pe calea cea buna si lupt in continuare sa merg pe ea.

| JustArmy a răspuns:

Datorita iubirii si bunatatii lui nemarginite s-a sacrificat pentru oamenii. si cred ca ar face-o din nou daca s-ar intoarce. cred ca atat d-zeu cat si iisus au fazut kata rautate exista in prezent pe pamant dar ei sunt kapabili sa priveasca mai presus de rautate. in fiecare persoana, orikat de rea si necurata ar fi, exista putina bunatate. dupa parerea mea majoritatea oamenilor au inceput sa uraska si sa fie rai deoarece incearca sa se adapteze noii omeniri. atata ura ii aduce pana si pe cei mai buni la rautate. si mai cred ca in fiecare persoana exista si rautate si bunatate. felul in care le arata difera de la om la om. omul este cea mai pakatoasa fiinta. iisus a fost rastignit datorita ispitelor la care a fost expus conducatorul oamenilor. parerea mea. poate ca s-a sacrificat crezand ca noi vom fi mai buni. mare pacat ca s-a uitat de unde am plecat si se pune mai mare pret pe lucruri materiale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sa se mai arate odata tot nu l-am crede.nici macar voi si tu cel care a propus textul. trust me. eu practic reiki cu energi chestii si tot se asteapta sa fiu vreo maica ceva. daca ti-as spune ca pot vedea aura m-ai crede? nu. crede-ma. nu ai crede nici daca ar mai veni cu alta fat adin nou pe pamant.nu imi plac temele astea pentru ca din experienta. poana omu nu este pe moarte, o viata intrega militeaza pentru credinta dar pe patul de moart enu crede ca unul cu energi si reiki adica poate sa il vindece.il asteapta pe dumnezeu in persoana si nu crede ca i-a fost trimis alticineva ca sa il vindece.si moare.asta-i pacat. sa zici ca ai credinta dar sa nu crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.fiindca ispitele sunt multe si noi toti santem pacatosi.nu putem fi iertati decat prin el.pacatul a intrat in lume prin adam, si trebuia ridicat de Iisus Hristos, pentru a echilibra balanta dreptatii.

| licutza_1435 a răspuns:

desigur ca in cartile relicioase scrie ca Iisus Hristov va veni si a 2a oara

Dar mai intii va veni Atihristl pe pamint la inceput el va face bine si loomea va dori sa-l deklare imparat dar cind intr-o catedrala i se va citi "Crezul" si cind mitropolitul ii va scoate manu stiuile sa-i sarute mainele va observa ca in log de maine are copite de vaka. si plus la asta si gheare

si atunshi Antihristul il va omori pe Antihris si va obliga loomea sa se codeze cu peceata 666 adica acesteas Chipurile estia cere sunt puse sub piele...

doop asta pe oamint va fi seceta nu va fi minkare. oamenii vor muri din cauza bolilor atunci va veni adevaratul Iisus Hristos. cerul se va deskide si impreuna cu toti din rai va veni Iisus Hristos Si atunci va fi judecata, atunci in fata tuturor oamenilor fiecare om va fi judecat pentru pacate sale... iar acei acare au crezut in Antihrist, care au avut multe pacate, care nu plecau la biserica sh multe altele vor pleca in iad
se zice ca doar 1/3 din toata populatia globolui va pleca in rai