| anonim_4396 a întrebat:

Totdeauna in viata ai de ales, dar uneori preferi sa crezi ca nu ai alternative... e lasitate?

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Pai si eu am incercat sa-ti pun in evidenta ca virgula cuvantul lasitate de multe ori inseamna si neputinta. Si ti-am raspuns la intrebare printr-o aluzie. Oare omenirea nu are alternative pentru combatarea acestor boli?
Asa e si personal. Cateodata e lasitate, cateodata e neputinta. Lasitate inseamna a te plafona, a te conforma, a te limita in cazul asta. Nestiinta inseamna ca atat poti si n-ai de ales. Noi oamenii mereu spunem ''da-le incolo ca puteam si pe aia s-o fac'' sau '' nu merge, las-o asa''. Asta ne arata ce ne caracterizeaza. Dar de multe ori, lasitatea continua poate devine cu timpul neputinta. Cum e cu vorba aia : ''branza buna in burduf de caine ''. Degeaba ai daca nu stii sa folosesti.

5 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Sau poate nu vezi acele alternative (depinde de situatie)...lasitate, comoditate - obisnuinta de a primi totul de-a gata...

| CrucifiedCountess a răspuns:

Cand nu am alternative...creez unawinking

| Flav a răspuns:

Hai sa privim pe ansamblu putin. Cancerul? Sida? Sunt alternative de a le vindeca? A gasit omul pana acum licoarea? E o lasitate asta? Nestiinta? Cam asa e si cum ai spus tu. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am privit lucrurile srtict din perspectiva personala, fara a implica o alta componenta... chiar si in fata bolii omul are alternative, care nu depind de evolutia stiintei, despre asta era vorba. Sintagmele "n-am avut de ales/incotro/alternativa" le aud din ce in ce mai des ca pe un argument de necombatut!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Nu! E o minte opaca, ingusta!