| VasileRapidistu13 a întrebat:

Un inginer incepe cu 2500 si in principiu ajunge la 4000lei? Eu stiam ca la 7000 sunt rari oamenii care ajung la suma aia, voi ce parere aveti?

44 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu știu un inginer în construcții care ia peste 14000 lei. Nu înțeleg de unde scoți tu sumele alea.
Un inginer fie el mecanic, software, construcții etc cu experiență daca ia doar 4000 lei înseamnă că ceva nu face bine

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Frumos raspuns, eu nu te contrazic am zis deasupra ca asa stiam dar nu e batut in cuie.

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Pai da dar daca toti inginerii iau 14000, aproape toti, programatorii iau toti 30000de euro, medicii iau iar mult, baietii din parlament, judecatorii, si mai sunt meserii, daca toti iau atat de ce e atata saracie in Romania? eu stiam ca sunt foarte foarte rari cei care iau peste 5000lei aici in Romania.media e la 4000lei iar 5000lei deja e foarte mult, restul raritati.

| suntserios a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Cam peste 10% din angajatii romani iau salarii peste 5000 lei, e statistica
si nu am zis nicaieri ca romanii sunt bogati, doar ca sunt meserii foarte bine platite si in Romania. Si ingineria e una din ele. Si nu e problema ca la noi in tara nu sunt oameni care castiga bine. Problema e ca sunt mult care castiga foarte prost.

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Dar 100%aproape toti inginerii iau peste 10000 lei? eu pe net am cautat la joburi si vad intre 3000-7000 maxim.

| suntserios a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Am zis eu așa ceva?

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Nu ati zis asta, am citit, dar am intrebat asa ca procent cati credetri ca depasesc de 6000lei? si oricum chiar daca ziceati, fiecare e liber sa zica ce vrea, eu consider ca si eu si dvstra si oricine are dreptul la opinie.

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Pai si programatorii in principiu ajung toti la peste 7000lei?

| suntserios a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Un programator daca are minim 3 ani experiență și nu face 7000lei înseamnă că e foarte slab pregătit. Foarte.

| VasileRapidistu13 explică (pentru suntserios):

Bine,dar deja peste 7000lei nu e greu? ca banuiesc nu ajung toti programatorii sa ia asa multi bani.

| suntserios a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Aia de la mediocru in sus iau ușor 7000 după 2-3 ani experiență

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de oras, de om, de domeniu, de societate.
In Iasi, da, am prieteni ingineri, care au inceput de la 2200-2500 de lei net. Acum, dupa 3-4 ani experienta, au ajuns la 3500 de lei net.
In Cluj, o secretara ia 3500 de lei. Inginerii de la 5000 de lei, cei cu experienta.

| VasileRapidistu13 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

2500 dupa 3500 dar la cat ajungi in primncipiu in maxim 20 de ani ca deja dupa nu mai conteaza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Poate un 4000-4500 in Iasi.
In Cluj cunoscusem un inginer in ceva electrica, trecut de 40 de ani, care lua peste 5000 de lei in 2018.
Are si Clujul locuri prost platite, dar si foarte multe platite de la 4000 in sus.

| VasileRapidistu13 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai am zic intr-un oras mic intr-un comentariu dar uite poftim peste 40 ani si doar 5000lei, e putin ca inginer adica salariul pentru Romania e bun, dar esti inginer man, jandarmu cu 1an scolarizare ia ajunge la 5000.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Pai inginerul nu e medic. De multe ori e doar un tocilar atehnic, care face treaba de secretara si nu e in stare sa aprovizioneze corect un tehnician/meserias.
Iar ca salarii, cu 5000 de lei chiar nu ai cum sa o duci prost. Se aduna economiile de la o luna la alta, faci concediile linistit.

| VasileRapidistu13 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai e bun man 5000lei mai ales in Romania, dar pentru un inginer nu e asa mult faci 4 ani de faucltate grea, sunt foarte multe meserii unde iei peste 4000 lei si nu iti trebuie facultate si sunt mai usoare decat inginer!

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Jandarmul de care tot zici nu o duce bine.

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Hai frate ca daca era asa rau la jandarmi plecau toti, la patron la market si toate tampeniile de joburi pleaca lumea dupa cateva luni eu la jandarmi nu cunosc pe nimeni sa fi plecat, bineinteles ca exista oameni care parasesc sistemul, dar sunt putini, eu personal nici n-am cunoscut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Tu nu treci testul psihologic care se dă pentru angajare în MI.

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

L-am luat prietene stai linistit, l-am luat o data la pompieri si o data la armata, dar am si picat o data la armata ca eram super obosit! nu am putut sa dorm noaptea de la stres.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Atunci de ce nu lucrezi acum măcar la pompieri?

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Am picat pentru greutate

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Ca ordine de la rău la bine cam așa e de la cel mai rău la cel mai bine
- pompieri
- jandarmi
- penitenciare și transport deținuți
- poliție
- SRI

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos, mda buna ordinea, dar de ce spuneti ca la pompieri e cel mai bine? nu neg dar care-i motivul? si 2.de ce la penitenciare spuneti ca e mai bine decat ca agent de politie de strada?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Citește invers - de sus e cel mai rău.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Cine ajunge în sistem caută să se mute după câțiva ani.

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Pai si de ce considerati ca la penitenciare e mai bine decat la pompieri si jandarmi? care sunt motivele?

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Așa se mutau unii acum mulți ani.

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

Bine dar v-am intrebat de ce e mai bine la penitenciar? eu consider ca acolo e cel mai rau si riscurile sunt cele mai mari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

La pompieri și la jandarmi e rău.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ti se pare asa de bine la SRI? Ca in principiu nu stii ce fac oamenii, si multi dintre ei nu au viata personala si traiesc cu amenintarea vietii in permanenta, ca multi sunt infiltrati pe ici-colea, inclusiv prin organizatii mafihoatze/teroriste.

| VasileRapidistu13 explică (pentru GabiDumitrescu):

La asta m-am gandit si eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Basme și povești din filme.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu toti sunt data analysts la SRI. Si se intampla sa stiu chestii de la oameni care stiu oameni in SRI, plus contactele mele personale cu serviciile de-a lungul timpului.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Habar nu ai ce vorbesti.

| VasileRapidistu13 explică (pentru GabiDumitrescu):

Inginer mecanic nu software.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Nu conteaza. Studii superioare. Daca esti inginer mecanic/electrice/agricol/orice altceva in afara de software, dar nu iei macar 5000 RON net, inseamna ca esti un bou care nu isi cunoaste valoarea si nu e in stare sa negocieze un salariu decent si mai bine iei si te angajezi portar la un spital.

| VasileRapidistu13 explică (pentru GabiDumitrescu):

Dar exista ingineri cu 4000lei asa "zice baietii" cu care vorbesc eu.

| RoCkKiD a răspuns:

Daca nu cumva esti in orase mai mici 2500 iei si la un internship platit. Un inginer specializat pe ceva domeniu cat de cat cautat care si stie ceva trece de 7000 net in primii 5 ani iar limita depinde doar de cat de bun e.

| haileewatson a răspuns:

"Inginer" inseamna multe. Sunt zeci de tipuri de ingineri in diverse industrii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un inginer nu are cum să ia doar 2500 lei că atât iau vânzătoarele din magazine și cei care pun marfa în rafturi.

| VasileRapidistu13 explică (pentru anonim_4396):

2500lei la inceput cunosc eu personal bine hai 2800 acum dar intr-un oras mic, si na poftim 3200 lei pensie poftim, un gardian de puscarie ia 5500 lei pensie, ia intereseaza-te, bine e mai greu la puscarie, dar jandarmu ia si el lejer peste 4000lei pensie fata de inginer cu 3200 si jandarmu mai iasa si la 50 de ani la pensie.

| robertlubenita a răspuns:

Cam putin