| martzian a întrebat:

Ce parere aveti de faptul ca Biblia a afirmat ca pamantul este sferic - cu aproximativ 2500 de ani inainte ca oamenii de stiinta sa se dumireasca?
Apropo, in secolul 15 oamenii inca se mai temeau sa navigheze ca sa nu cada cu vasele de pe „farfuria" Pamant, atunci cand vor ajunge la capat.

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia spune ca pamantul este rotund, inainte ca oamenii de stiinta sa ateste acest lucru.
" Cînd a întocmit Domnul cerurile, eu (înţelepciunea) eram de faţă; cînd a tras o zare pe faţa adîncului, cînd a pironit norii sus, şi cînd au ţîşnit cu putere izvoarele adîncului, cînd a pus un hotar mării, ca apele să nu treacă peste porunca Lui, cînd a pus temeliile pămîntului, eu eram meşterul Lui, la lucru lîngă el, şi în toate zilele eram desfătarea Lui, jucînd neîncetat înaintea Lui, jucînd pe rotocolul pămîntului Său, şi găsindu-mi plăcerea în fiii oamenilor. (Proverbe 8:27-31)"

Apoi în cartea Isaia găsim următoarea afirmaţie:

",, Nu ştiţi? N’aţi auzit? Nu vi s’a făcut cunoscut de la început? Nu v’aţi gîndit niciodată la întemeierea pămîntului?"
El(Dumnezeu) şade deasupra cercului pămîntului, şi locuitorii lui sînt ca nişte lăcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mahramă supţire, şi le lăţeşte ca un cort, ca să locuiască în el.(Isaia 40:21-22)"

| muffy1 a răspuns:

O pentru numele...
lasand prostia aia de carte la o parte, explicati ide genu, nu scria stiintific in ea ca sa o inteleaga oamenii care inca erau primitivi, serios? sunteti nebuni sau ce?
vreau sa lamuresc totusi tampenia asta cu pamantul plat in istorie. e un mit, o inventie, o poveste.
in evolu mediu teoriile despre pamantul plat erau luate in seama la fel de mult cum sunt luate si acum. primele teorii despre forma pamantului sunt vechi de mii de ani, de la primele civilizatii bazate pe astronomie: azteci, egipteni, care stiau chiar de nu aveau dovezi ca pamantul e sferic.
pitagora a fost cel care a demonstrat forma pamantului, cu mii de ani inainte ca marii exploratori europeni sa navigheze in jurul sau, si de pe vremea lu pitagora a ramas un fapt. toate hartile maritime de pe vremea lui pitagora pana azi se bazau pe faptul ca pamantul e sferic.
prostia ca lumea a crezut ca pamantul e flat se presupune ca vine de la un istoric din anii 1800, care a scris despre viata lui columb si a bagat o gramada de tampenii sa infloreasca.
biblia putea sa scrie ca pamantul nu doar ca e cerc, ca e sfera sfera, ca ghici ce, oricum stia toata lumea asta, poate aia care traiau in pestera si nu aveau contact cu nimeni nu ar fi stiut, in rest era un fapt bine cunoscut ca in ziua de azi. serios, nu mai puneti botu la toate miturile astea.

| martzian explică (pentru muffy1):

Auzi, nu era mai simplu sa verifici pe Wiki inainte sa lasi urme? happy

| muffy1 a răspuns (pentru martzian):

sa verific ce pe wiki? niciodata nu fac asta, poate oricine sa scrie orice pe site-ul ala, asa ca din punctul de vedere al increderii e 0. pot fi unele articole scrise mai corect, si chiar de unii fizicieni si mecanici in ce priveste unele teorii sau notiuni, dar in rest, intri pe articolul de pe wiki si mergi la sursele citate si le verifici pe alea, altfel e posibil d epe wiki sa citesti doar tampenii.
plus ca nu de pe wiki stiam de chestia ca nicidoata nu a crezut lumea in teoria cu pamantul plat, citisem din articole scrise de profesori de istorie adevarati.
da din partea mea, poti sa crezi ca si acum lumea crede ca pamantul e plat, nu schimba cu nimic istoria lumii.

| martzian explică (pentru muffy1):

Pai atunci investeste in ceva carti... Se merita!

Incepe prin a afla cand a trait Pitagora, cum si ce a afirmat atunci cand a lansat (desigur, genial) ipoteza, de cand dateaza aceste idei (filosofice la vremea aceea, nu cu pretentia de cercetare), etc.

"toate hartile maritime de pe vremea lui pitagora pana azi se bazau pe faptul ca pamantul e sferic.". Apropo, ma faci curios, imi arati o harta din aia? Intreb pentru ca eu stiam ca abia de la Aristotel incoace au inceput schimbarile si au durat nene, nu gluma...

| martzian explică (pentru muffy1):

"citisem din articole scrise de profesori de istorie adevarati." vreau si eu articolele profesorilor adevarati, daca le mai ai.

"da din partea mea, poti sa crezi ca si acum lumea crede ca pamantul e plat, nu schimba cu nimic istoria lumii." Sper ca realizezi ca misto-ul gratuit nu iti face cinste in argumentatie. Nu asta am afirmat, in caz ca chiar nu ai prins ideea. sad

| muffy1 a răspuns (pentru martzian):

Nu, ai net, poti sa cauti si tu. mereu cand am vrut sa aflu despre o teorie, o noua descoperire, sau de a fost ceva adevarat in istoria zisa de cineva, am cautat singur. si ghici ce, am gasit. netul e mare, ai capacitatea de a cautat singur sa verifici de un mit e adevarat sau nu, eu nu sunt aici sa caut pentru tine.
harti maritime vechi? poti cauta pe net, gasesti, dar iti spun sigur, columb, galilelo, si multi altii, pana si vikingii care au ajuns in america prin anii 300, au pornit spre mare in cautarea de tinuturi noi cu ideea clara ca pamantul e rotund, nimeni nu pornise cu ideea ca pamantul e plat. e un mit asta, de aia, nu imi pasa ce zice biblia, nu ma leg de lucrul asta, ma leg ca ai facut afirmatia ca sute de ani luma a crezut ca pamantul e plat, si nu a fost asa.
si nu era misto, era f clar si serios, nu conteaza ce parere am eu sau tu sau altii despre ce crede alumea in trecut, conteaza doar ce e adevarat. tu afirmatia ca pamantul era plat ai facut-o ca ori ai citit pe wiki, ori ca e plin netu de asa ceva, ori la scoala. asa am crezut si eu, ca in trecut nu se stia de forma pamantului, dar de cauti vezi ca nimic nu se raspandeste mai usor decat un zvon nefondat, si asta a fost unul din ele.
la scoala am invatat cat de mari si puternici si drepti erau domnitorii din Romania, din istorie, sau alte chestii, si de cauti cu adevarat vezi ca erau mai insetati de sange ca otomanii aproape. si tot asa. e foarte usor sa credem ceva pentru ca suna bine, toti facem asta, dar, nu inseamna ca e si adevarat.
deci cauta sau nu, sincer mie nu imi pasa, nu mai am chef de subiectul asta ca am treburi mai bune de facut decat sa explic ce credea lumea in evul mediu

| martzian explică (pentru muffy1):

E simplu: nu le ai. Nici nu ma asteptam. laughing O zi buna.

| muffy1 a răspuns (pentru martzian):

Binenteles ca nu le am, doar nu salvez tot ce citesc ani de zile pe net in calculator. si nici nu stiu unde sa caut ceva ce am citit acu mult timp.
dar ce facitu e retorica de gradinita: aa, nu zici deci minti, aa nu imi dai si mie deci nu ai nimic. wtf? esti om in toata firea, poarta-te ca atare si fa singur niste chestii nu astepta altii sa iti dea pe tava, wow, nu sunt aici servitoru tau, nici eu nici altii de pe site, da, as putea sa caut singur iar, ca sa zic, na, uite articolele, dar cat timp esti capabil si tu, si chiar vrei sa citesti, cauta fratica, nu iti cade mana

| martzian explică (pentru muffy1):

"Fratica", ma intrebam daca le ai pentru ca ai incurcat rau perioadele si nu vorbim de un an doi. happy Daca tot afirmi ceva, fii gata sa si argumentezi... Oricum, nu ma asteptam la alta reactie. E mai usor sa spui ca noi credem si nu cercetam, pe cand tu stai cu mata moarta in computer si in idei.

| muffy1 a răspuns (pentru martzian):

Uite, promit ca iti caut, saptamana viitoare, sa raspund 3 minute pe net pot, sa caut, sa citesc sa vad de e articolu ala, sa caut de e altu, si tot asa, imi ia ceva, acu am de scris licenta, sambata de imi amintesti, promit ca iti caut toate articolele care se refera la ce credeau oamenii atunci, da chiar nu am ore de pierdut acum, ca vad ca e greu tare sa cauti si tu, si intr-adevar, nici mie nu imi place sa vorbesc fara sa fiu sustinut de dovezi.

| muffy1 a răspuns (pentru martzian):

Da hai sa nu ne certam, sa lasam polemicile despre orice, si sa admiram cel mai perfect lucru de pe youtube
http://www.youtube.com/watch?v=BQ9YtJC-Kd8&feature=player_embedded#!

| 4b a răspuns:

Cu privire la originea lumii, apostolul Pavel scrise acum 2000 de ani urmatorul adevar astronomic irecuzabil: ''Prin credinta pricepem ca lumea a fost facuta prin Cuvantul lui Dumnezeu, asa ca tot ce se vede n-a fost facut din lucruri care se vad''. Cat de mult s-au apropiat ipotezele invatatilor moderni de revelatiile Bibliei...stiinta nu face altceva decat sa implineasca ce sta deja scrishappy

| martzian explică:

Ce-ar fi sa ne spui tu care era cuvantul in ebraica pentru sfera, daca tot esti in domeniu?winking

| martzian explică:

Hai sa mergem mai departe cu uimirea poporului:

"El întinde miazănoaptea asupra golului, şi spânzură pământul pe nimic." Iov 26:7

Sa le fi spus noi oamenilor de stiinta in urma cu 2500 de ani (chiar si mult mai incoace) ca pamantul este "suspendat" in univers)! Noroc ca nu aveau TPU, ca veneau sa zica iar ca noi credem, dar nu cercetam...

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Pamantul nu este suspendat in univers. Adica poti sa te exprimi si asa nu este gresit, dar para nu-mi suna bine. "Suspendat in Univers" Te gandesti ca este prins cu sfori de ceva. Asa e cel putin primul lucru la care te gandesti.
Daca eu am un corp cu o anumita gravitatie si mai am inca un corp.
Ii imprim acestui corp o viteza suficient de mare incat sa orbiteze in jurul primului. Putem noi sa spunem de el ca e suspendat?

| martzian explică (pentru Inferno):

Stiu ce zici, doar ca explicatia era pentru "varsta stiintifica" a vremii, ca ei sa poate pricepe. Nu puteai sa le explici mai mult, nu? Am certitudinea ca nu existau cuvinte inca pentru a descrie totul.winking

| martzian explică (pentru Inferno):

Dar ai dreptate, pun ghilimelele ca ma expun iar ironiilor inutile. laughing

| martzian explică:

Hai sa iti spun eu atunci, ca sa nu mai vorbesti neintrebat cand cineva iti da argumente - mai ales fara sa stii... Pe vremea aia nu exista asa ceva (cuvantul in sine). Dar, din fericire, Biblia este completa. Ea vorbeste de 4 "colturi" ale Pamantului (Isaia 11:12, Apocalipsa 7:1 si multe altele) - punctele cardinale, apropo.

Termenul in ebraica este KANAPH (extremitate) iar echivalentul din greaca este si mai clar (GONIA), care inseamna extremitatati - orientate in directii diferite). Ne apropiem, daca te uiti, de 4 extremitati, ce sunt orientate in directii diferite. Daca tragi "cercuri" peste ele, incep sa se intrevada cadranele (le vezi?), si ai, puiule drag, o sfera de toata frumusetea, dar si ceva de rumegat pentru diseara...

PS: Asta este explicatia pe scurt, asa, ca pentru "mars-ul" ce mi l-ai facut cadou azi (cel de la cealalta intrebare unde ai postat cu 20 de useri diferiti doar ca sa insulti mai bine...) Daca erai baiat bun intram si in detalii, dar vad eu ca nu prea e loc... happy

| dragos9234 a răspuns:

Biblia nu a spus nimic concret despre forma pamantului.

| martzian explică (pentru dragos9234):

Ba da, prietene.winking Ne-a vorbit foarte clar de o sfera, e drept ca explicat la nivelul de intelegere din acea vreme.

Ne mai ofera, cu acuratete, si alte detalii uimitoare, pe care stiinta le-a demonstrat mult timp dupa.

Urmeaza sa le facem publice. happy Tineti aproape!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii nu cunosteau biblia fiindca era citita doar in latina, si doar preotii stiau carte.deci aveau interes sa tina lumea in intunerec si nestiinta.martin luther a tradus biblia si a facut cunoscut adevarul cuvantului lui Dumnezeu, reformand biserica catolica.

| gsjsjjs a răspuns (pentru anonim_4396):

Ajungem la discutatul subiect "mason" laughing

| RaduMD a răspuns:

Dar nu numai Biblia afirmă acest lucru, era susţinut de oameni de ştiinţă în urmă cu câteva milenii. Apoi, teoria a căzut în uitare şi a apărut teoria pământului plat. După perioada marilor călătorii, mai ales după aceea a lui Magellan, teoria pământului rotund revine în actualitate.

Noi avem impresia că istoria ştiinţei este un permanent progres. Nici vorbă, e o simplă prejudecată. E ca drumul unui pendul: teorii sunt en vogue o vreme, apoi devin caduce, pentru ca apoi iar să revină, sub o formă nouă.

Martzian, dacă ai 40 de ani, înseamnă că îţi aminteşti cum, atunci când erai elev şi erai răcit, mergeai cu iaruţelul în ghiozdan la şcoală. Pe atunci, medicii le explicau părinţilor, foarte ştiinţific, cum iaurtul reface flora intestinală asasinată de antibiotice. Drept care, în caz de vreo epidemie, se practicau luptele cu iaurt la figură prin clase.

Dar, dacă ai 30 de ani, înseamnă că ai prins teoria nouă: medicii explicau, ştiinţific, că iaurtul inactivează antibioticul însuşi printr-un proces numit "chelare". Drept care copiii nu trebuia în niciun caz să mănânce iaurt când luau antibiotic, teoria nouă arătând cât de mult greşea teoria veche.
Dacă ai 20 de ani, înseamnă că nu ai prins niciun iaurt. Ceea ce se vindea sub acest nume era un fost iaurt, actualmente pasteurizat, din care orice germene specific maialei iaurtului fusese distrus.
Dacă ai 10 ani, înseamnă că tocmai ai prins, din nou, teoria cât de importanţi sunt germenii iaurtului. Iarăşi se recomandă împreună cu antibioticul. Eventual de către aceiaşi medici care interziceau acest lucru acum 20 de ani. Dar, astăzi, niciun iaurt nu mai are germeni din maia, în schimb există iaurturi "reconstituite", la care, după ce toţi germenii sunt omorâţi prin pasteurizare, se adaugă alţii din culturi, prin post-procesare în cazul unor iaurturi speciale, precum Activia.

| martzian explică (pentru RaduMD):

Stii ce e cel mai tare? Ca, daca teoriile de care vorbesti tu s-au tot schimbat, Biblia a oferit in scris o teorie ce a ramas, fara a mai fi modificata, a ramas la fel si a fost demonstrata ca fiind corecta. Mare tupeu, nu?

"Dar nu numai Biblia afirmă acest lucru, era susţinut de oameni de ştiinţă în urmă cu câteva milenii." Nu e total neadevarat, doar ca nu erau rezultate stiintifice ale unor cercetari, ci zbateri filosofice - laudabile de altfel. Te referi probabil la secolul 6 IC, cand cuvintele de care iti spun eu deja erau scrise.

"Apoi, teoria a căzut în uitare şi a apărut teoria pământului plat."... happy Corect

| Torah a răspuns:

Trag concluzia ca,
oamenii de stiinta ale acelor vremuri se incapatanau generatie dupa generatie sa creada ca pamantul este sferic deoarece incercau sa contrazica ce era si este evident, scris in Biblie. Am facut doar o aluzie la cele pomenite mai sus, daca jignesc pe cineva, imi cer scuzele de rigoare.

Parerea mea, adica cred si nu cercetez, este ca Biblia avea dreptate pamantul chiar este, sferic.