| anonim_4396 a întrebat:

Una dintre teoriile din capul meu suna cam așa, eu fiind sensibilă și dorind să mă protejez, dar și fiind al dracului de sensibilă la critica din jur :

"Ai tupeul să te înjuri tu, ca să nu te mai înjure niciodată restul."

Asta este doar o propoziție, evident că în această teorie, intră multe alte situații, precum (ura, denigrarea, să te vezi cel mai prejos om, să te scuipi, să te blamezi, să te accepți ba chiar în final ca cea mai de jos speță, de om.).

Acum întrebările :

1. Cum vedeți voi această teorie?

2. Ar fi benefică pentru noi sau nebenefică?

3. Credeți că o așa concepție ne ajută pe noi, oamenii sensibili să nu mai fim sensibili la critica din jur? happy

4. Oare teoria mea e adevărată sau e doar un mecanism de apărare? Adevărată în sensul că dacă eu am tupeul să mă înjur pe mine, restul nu mă va mai afecta și poate chiar faptul că accept cele mai rele părți ale mele, mă ajută să nu-mi mai pese de blamarea lor, a anturajului, a societății? happy

Aștept cu nerăbdare orice idee/opinie/dezbatere. happy Chiar și înjurături. happy

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Poate o să-ți fie greu să crezi, dar modul ăsta de manifestare, de a nu valida în nici un fel părerea celorlalți despre tine, îi va face pănă la urmă să te accepte exact așa cum ești.
Poate nu pe toți. Dar nu vrei să-ți fie toată populația planetară prietenă. laughing
Dar majoritatea vor înțelege că nu există influențe exterioare asupra ta, asupra felului de a gândi și a acționa și vor ajunge să respecte asta.
Să nu înțelegi greșit.
Nu e vorba de o nepăsare față de părerea celorlalți la modul general, că nu suntem sălbatici.
E o indiferență față de părerea lor doar în ceea ce mă privește pe mine ca persoană. Pentru că nu e treaba lor. Eu nu analizez și nu cataloghez pe nimeni, nici nu accept asta la rândul meu.
Doar sunt ceea ce sunt.
Cine mă acceptă, ok. Cine nu... așa cum am mai spus. Liberul arbitru funcționează.

33 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite o meditatie buna pe care ti-o recomand pentru iertare fata de tine si cei care te-au ranit / i-ai ranit :
https://www.youtube.com/watch?v=n6SdO14fclQ (nu trebuie sa fie neaparat luni ca sa o faci cum scrie in titlu, sunt 7 meditatii pentru 7 zile dar le poti face oricand ).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc! happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, ti-a prins bine educatia totusi, ca are si ea partea buna.
Tinutul in tine nu e bun! Insa atat timp cat nu faci fapte penale, ca daca nu faci fapte penale n-ar conta ca nu ti in tine, prefer sa nu tin in mine si sa fac ce trebuie daca nu fac nimic penal si daca nu risc bataie de la celalalt, ca ce am de pierdut? Am de castigat ca nu imi fac mie rau, restul se rezolva.

Gena are influenta 50 %, nu mica! Psihologii nu pot zice ca are influenta destula, ca si-ar pierde meseria.
Nu ai vazut si la copii "parca e tacsu intreg", independent de educatie, de chestia aia se prinde o eventuala educatie, sau nu se prinde.
Fetele in general mostenesc caracterul tatalui, si baietii al mamelor.

Plus ca asa cum am zis, tot genetica hotaraste cum se prinde acea educatie, lucru care nu prea il zic psihologii, zic ei "o mica influenta", ca sa nu pui tu pret mai mult pe genetica si cumva sa constati ca psihologul nu prea are ce face.

Ca dovada ca la oameni diferiti aceiasi educatie prinde diferit, sau la cativa la fel, la altii nu.

Deci nu merge tearpia la tine, asta e, de aia am zis ca ma mir cum de merge in anumite cazuri, nu vedeam nici o logica ca ar merge, zic la general.
Dar tu abia la 30 ani ti-ai dat seama ca neamurile si tovarasii nu-s de baza?! Era f clar.
Mama, tata bunicii, astia-s pentru tine, in rest nu, si pe frate sau sora il doar in pix de tine de multe ori, damite neamuri si tovarasi.

Familia e ok cu hibele ei, insa sa nu sara o anumita limita.
Cu reactiile violente depinde, daca ai dreptate, e pe drept.
Depinde ce fac si ei, si reactia ta la ce fac ei, daca e proportionala sau nu e, adica daca e normal sa faci asa sau nu la ce fac ei.
Cu masina, aia nu rezolva problemele, dar e bine pe moment ca te mai relaxezi.

Cu parera oamenilor s-ar putea sa fie si genetic trasatura de caracter de te afecteaza, nu de traume psihologice, asta n-am zis pana acum.
Aia care au traume de obicei le rezolva la psiholog daca-s din traume.

Dar bine ca iti mai revii dupa ce te gandesti si auzi parerea lor.
Poate parintii tai iti tot ziceau ca nu faci bine aia si aia in copilarie, nu stiu, si te deranja parerea lor, asa ca acum pe oricine ii percepi inconstient ca pe parintii tai.