| anonim_4396 a întrebat:

Vi s-a întâmplat să auziți vreo înregistrare cu vocea voastră în care să vi se pară mult mai subțire decât în realitate?
Așa o aud și ceilalți sau e o iluzie fonică? happy

48 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Acest lucru s-a întâmplat de la inventarea patefonului, plăcii de înregistrare. Este o distorsiune datorită undelor electrice folosite la înregistrare. Dd aceea au apărut și sintetizatoarele, pentru a putea să fie o înregistrare audio mai aproape de real. De aceea, există camerele izolate fonic, pentru eliminarea zgomotelor de fundal.

| Drimmero a răspuns:

Mai subtire niciodata, doar ca mai ciudata pe unele aplicatii, adica diferita de realitate mi s-a parut la majoritatea aplicatiilor, cea mai apropiata de realitate am auzit-o in mesajele vocale de pe wapp.

Vocea din realitate difera fata de cea din aplicatii, oricum vocea e in continua schimbare, pana la batranete

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu numai odata, asa se intampla la multe persoane, peste tot in lume. SI nu numai subtire, poate si mai groasa.

Uite aici si o explicatie: https://www.dictie.ro/......egistrare/

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Deci dacă vocea mea sună mai subțire în înregistrări, așa și este de fapt?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Oarecum, dar inca odata... nu neaparat mai subtire big grin, poate si mai groasa.
Dar stai linistita, sigur vocea ta nu are nimic de care sa iti faci griji.

| Mosotti a răspuns:

Da, depinde de calitatea inregistrarii, de dispozitivul care inregistreaza.

| Catrice a răspuns:

Da,de când eram in clasa întâi....doar că a mea suna a unui bărbat adult sad

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Și tu ce ești până la urmă, că nu mai înțeleg? laughing

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Of of credeam ca am scăpat și nu te mai interesează asta...

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Clar extraterestru, iti zic eu.

Elon Musk a facut o descoperire si noua nu ne zice.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Ești trans? surprise

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt hermaf...sa o lăsăm așa, n-are importanță.

| Drimmero a răspuns (pentru Catrice):

Eram curios intr-un timp sa-ti aud vocea, dar n-ai vrut...mai multi voiau sa te auda.

| Catrice a răspuns (pentru Drimmero):

Mai multi încă vor laughing

| Sofer a răspuns:

Suna ciudat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Da, mie mi se pare că am voce de bărbat, dar când mă aud în înregistrări ce mâțâită sunt îmi vine să mă pocnesc.

| Nemessys a răspuns:

Da, de multe ori. De asta am ajuns sa-mi urasc vocea.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Dar, mămică...nu spuneai tu că ai o voce sexy? big grin

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, chiar mi-am imaginat cum imi dai reply-ul asta, tu sau altcineva. laughing) din cauza ca i-am spus ieri la SilentRain asta.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Deci nu ai o voce sexy? sad

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

La telefon e mai subtire si de asta o urasc.
In realitate e faina, doar ca e cam calma. Nu-mi place. sad

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Cui nu i-ar plăcea o voce calmă?

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Sunt sigura ca poti s-o faci sa fie si mai agresiva, daca vrei.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot, dar de cele mai multe ori folosesc o intonatie de tip,, ma doare-n... "
Nu prea stau sa-mi frec nervii cu nimeni.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

E mai putin masculin, parerea mea.

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

E sexy intonatia asta indiferenta/plictisita

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci am avut dreptate. happy

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Cea mai sexy voce masculină, după părerea mea, este una joasă, calmă și profundă...

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pentru femei care este?

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Cea mai atrăgătoare voce? Întreabă un bărbat. happy

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunoscusem pe cineva cu genul asta de voce într-un joc acum vreun an și ceva...mama toți îl puneau sa vorbească în loc să scrie ❤️

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce ai zis mai sus e doar parerea ta, nu ceva universal valabil.

| Nemessys a răspuns (pentru Catrice):

Cu voce calma?

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Înțeleg. Și eu am cunoscut pe cineva în viața reală. sad

| Catrice a răspuns (pentru Nemessys):

Da....gen aia de mai zic povesti la radio... vorbea și engleză tipul

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu a stat mult prin "zona", era și bolnav sărăcuțul, a zis că ia o pauză și nici nu l-am mai văzut sad

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Da...acele voci "radiofonice".
Și mie mi-a spus de câteva ori cineva că am o voce radiofonică. Altcineva mi-a spus că vorbesc de parcă aș recita.
Totuși, cred că este cam subțire pentru vârsta mea...și nu știu cât de în serios m-ar lua oamenii cu așa o voce. laughing Mai ales când mă emoționez...atunci devine caraghios. big grin

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Te faci si tu fetita zurli 2.0 rolling on the floor

| raMLesS a răspuns (pentru anonim_4396):

Radiofonule, pune-ti 2 caiete dupa urechi, fix pe tample, si incepe sa vorbesti, asa se aude vocea ta in realitate.

| CostinAlamariu a răspuns:

Din cate am inteles, iti auzi propria voce altcumva decat ti-o aud altii fiindca iti reverbereaza in cap, iar ceilalti oameni nu aud acea modificare interna

| NotNamed a răspuns:

Mereu am vocea distorsionată când imi aud vocalele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Este foarte enervant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mult mai subtire nu, doar usor mai subtire.Nu ma deranjeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| EcceHomo a răspuns:

Da, doar că acolo plângeam. Era o înregistrare de la 112.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Da, mi s-a intamplat. Si da, asa o aud si ceilalti. Noi o auzim diferit cand vorbim, insa se spune ca toti ceilalti o aud cum se aude intr-o inregistrare.

| Cristian84 a răspuns:

E ceva normal

| PeTRe00122 a răspuns:

Salutare, De curand o noua moneda digitala a aparut, ea se numeste Pi si este dezvoltata de catre prefoseri ai Universitatii Standford, cu peste 10 milioane de membri din toata lumea. Puteti downloada aplicatia Pi Network si puteti folosi codul de invitatie Petre08, si veti primi un Pi :smile: (spor la minat)