| anonim_4396 a întrebat:

Voi primiti colindatorii?

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu exista in uk

| RAY a răspuns:

Ca ateu nu vad rostul de asa ceva, daca imi spuneau teoria evolutiei, da la primeam cu drag de ziua lui newton

| NotNamed a răspuns (pentru RAY):

Raspuns de top sa mor eu rolling on the floor

| Nemessys a răspuns (pentru NotNamed):

Ray nu vrea colinde, vrea teorii.

| NotNamed a răspuns (pentru Nemessys):

Ma bucura sa aud asta. Jos crestinismul, sus stiinta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Covid.
Ne colindă familia.

| Drimmero a răspuns:

Nu prea, anul asta in niciun caz, inainte mai primeam asta pentru ca si eu ma duceam in copilarie, dar mi se pare dubios sa vezi oameni in toata firea la colind, e cringe-ul dupa lume, adica eu pe la 15-16 ani deja simteam rusine daca se mai deschidea subiectul de colindat, iar pe aici am vazut si oameni de peste 40 de ani la domn-domn sa inaltam, plus ca acum fix o saptamana dormeam si eu linistit, era vreo 8-9 dimineata si intra unii cu capra in curtea vecina, s-au smecherit ai dracu ca aveau boxa, data la maxim si ei doar bateau din tobe si lasau muzica sa cante, normal ca mi-au stricat somnul si chiar eram obosit, n-am mai putut sa dorm inapoi, de nu le-am luat capra si tot neamul la...plimbare, cu tot cu boxa lor, cat timp dadeam comentariul am scapat si telefonul din mana, m-au injurat ca nu i-am primit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea. Si nici nu cred ca a venit cineva.

| Nemessys a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai daca tu esti bufnita si dormi ziua, normal ca nu vin.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Nemessys):

Adevarat laughing

| Freya1 a răspuns:

Doar niște nepoatei (nepoți prietenului meu).
În rest nici nu prea mai vine nimeni si sincer nici eu nu prea am chef de colindători.

| Catrice a răspuns:

Au fost.
De acum vin urătorii.

| LoveSleep a răspuns:

Doar in suflet.

| SilentRain a răspuns:

Nu

| LPCTSTR a răspuns:

Nu.
Profitorii aia folosesc o traditie pagana in contextul in care religia cre(s)tin-ortodoxa nu are in calendar chestia asta, in afara de ziua in care este sarbatorita ipotetica "nastere" care nici n-a fost in decembrie, ci undeva prin septembrie, maxim octombrie.
Nu c-as fi eu mare crestin si, din fericire nu mai sunt de la 15 ani, cam de cand m-am debarasat de religie si de ansamblul profitor(ilor) din care eu am considerat c-ar fi de bun simt sa nu mai fac parte.
Mno, totul este o prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, ca mi-au stricat soneria si nu vin in ziua care trebuie. Intre 13-20 aveam la fiecare 2 ore o gașcă de puradei, dar de la 23 IOC. Ce-i asta?! Sarbatorim sfântul 15 Decembrie? Ca deja nu mai stiu. Credeam ca pe 25 era Craciunul. Dar parca chiar in jurul Craciunului se cara toți.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cum?! Sa nu faca ei cascaval in avans? Imposibil!
Bine ca n-am avut ocazia sa circul prin autobuze sa le aud schelalaielile cringuite, jalnice si, evident, pentru care ei cred ca merita sa fie platiti rolling on the floor anul' asta am scapat.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Din motive de covid...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.Tu nu?

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot sa te sorcovesc?

| anonim_4396 explică (pentru Nemessys):

Te astept

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Sunt fan al traditiilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Obișnuiam să merg la colindat.
De ce îmi era groaza e când trebuia să dansez cu fetele, dădeam cu stangu-n drept.
E amuzant să mai vezi pe cate unul cum se pierde pe drum după 4-5 shot-uri de palinca sau se încurcă in vorbe de la oboseala. Și doarme in casa altora. Ca pe la sate.
Din banii de colindat se organizau baluri și veneau persoane din alte sate, se mai bătaie pentru niste pzde.

| Jus7t a răspuns:

N-au fost colindători, poate o sa vină cu uratul.
Îi primesc.
Așa mă duceam și eu când eram mic.
Făceam bani, veneam cu eugenii și prăjituri laughing ah, era zăpadă, acum e fking ploaie și cald.

| Nemessys a răspuns (pentru Jus7t):

Ofera-le doar o placinta si un colac, sa vezi ce fete iti baga laughing))

| Vikaa a răspuns:

Daa

| Roberrt21 a răspuns:

Da

| TheWznd a răspuns:

De obicei da, dar în pandemie nu, mersilaughing)

| StancuTomita43 a răspuns:

Au intrat cu golfu in poarta mea