| NowForYou000 a întrebat:

Rămând fără părinți la vârsta de 14-15 ani, a trebuit sa fiu in grija unor rude "cu sânge rece". A fost un CHIN anii petrecuți cu ei. M-au luat doar pentru pensia de urmaș pe care o aveam. Eram batuta din abdolut orice. Am suportat doar pentru ca nu aveam încotro. Am incercat sa mi-am cautat de muncă, dar la cum sunt unii, m-au dat afara si nu au vrut să-mi dea niciun ban. Așa mi s-a întâmplat la 2 locuri de muncă. După ce am împlinit 18 ani(in ianuarie) am zis să-mi iau viața în mâini și să plec din tara, sa ies din chinul si depresia care nu-mi dădeau pace. In februarie am reusit sa gasesc un loc de muncă în U.K. Si am reusit sa plec... La început am fost totul super ok, ma descurcam cu banii, imi ajungeau pentru lucruri pe care mi le doream până la un moment dat... Cand a inceput cazul asta cu Coronavirus. De 2 luni nu mai e de muncă. Nici nu mi s-a putut aplica pentru un credit, din cauza lipsei de Insurance. A început totul sa meargă prost. Bani nu mai am suficienți, daca mă întorc acasă iar o sa fiu bătaia de joc a celor care am fost ani la rând, nu am niciun ajutor. Nici aici nu mai pot sta mult pentru ca spune că ne va cumpăra bilete sa plecam acasa si ne va suna abia cand se va redeschide, dar nu se stie cand. Am incercat sa mai caut alt loc de muncă macar 2-3 luni, dar nimic. Sunt iar într-o depresie urâtă, plâng într-una, nu am nicio idee. Acasă nu vreau sa mă întorc pentru ca nu am niciun ban și nici nu vrea să mă ajute nimeni, nici macar rudele. Nici aici nu pot sa mai stau că nu am de unde sa plătesc chiria. Nu mai pot gândi, nu am absolut nici o idee, plang într-una. Spuneti-mi, va rog, ce sa fac in situatia asta? Tot ce mi-aș dori acum e daca aș putea găsi un loc de muncă pentru cateva luni macar. Voi ce ați fi făcut in locul meu?sad Nu am absolut pe nimeni care să mă ajute.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| dianacosma a răspuns:

Bună, NowForYou000!

Înţeleg că ai trecut prin njşte exyperienţe dureroase. Din păcate, se întâmplă ca, fără absolut nicio vină, să ajungem în astfel de situaţii. Este admirabilă hotărârea şi forţa ta interioară să îţi faci singură un rost în afara ţării pentru a scăpa de ce ai suferit cu acele rude.

În această perioadă, este greu cu munca pentru foarte mulţi. Îmi imaginez că dacă abia începeai să îţi construieşti viaţa într-o altă ţară, este şi mai mare provocarea. În situaţia asta înţeleg starea depresivă şi e normal să fie dificil să gândeşti cu o miză atât de mare şi cu presiunea timpului.

În legătură cu dificultatea de a găsi altceva de muncă în această perioadă. Ştiu o colegă în România care oferă servicii de consiliere profesională online, tocmai pentru astfel de situaţii. Dacă doreşti, scrie-mi un mesaj privat şi îţi voi da contactul ei.

Dacă doreşti să îţi clarifici gândurile, ne poţi şi scrie aici oricând din nou despre ce poţi tu să faci şi putem vorbi despre asta. Înţeleg că a îţi menţine acolo o situaţie financiară ar fi primul pas pentru tine.

Ştiu că te simţi singură. Totuşi există oameni care te pot ajuta, e nevoie doar să îi găseşti. De asemenea, poate găseşti vreun ajutor social. Îmi dau seama că ai nevoie să te linişteşti puţin pentru a căuta şi e greu în situaţia asta. Suntem alături de tine.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Caută un partener de viaţă. Prin căsătorie se rezolvă multe probleme.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Greșeala ta că nu ți-ai făcut insurance number. Ăsta era primul lucru pe care trebuia să-l faci când ai ajuns acolo. Cred că poți aplica pentru el și online... Încearcă și apoi caută o agenție care să-ți caute de lucru, nu sta degeaba. O soluție ar mai fi să scrii pe grupurile de români din UK, poate reușește cineva să te angajeze.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Bagă.te sezoniera in agricultura, faci si niste bănuți si intre timp poate își revin treburile la locul actual de munca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apelează la Salvation Army UK.
Main UK and Republic of Ireland Office
Telephone: (020) 7367 4500

| gabriel2004o a răspuns:

Tatal meu a revenit la munca in U.K acum 2 zile. nu inteleg cum de nu iti gasesti loc de munca

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Tot ce pot eu sa iti spun acum este sa fii tare in continuare, roaga-te la Dumnezeu sa fie totul bine, chiar imi pare rau pentru tine, incearca sa iti tii capul sus.
Iti doresc multa sanatate si toate cele bune!