| pitiku13 a întrebat:

NU MAI POOOTTTcrying

salut sad nu stiu cum sa incep? nu stiu cu ce sa incep mai intai? sad tot ce stiu e ca NU MAI POT! am ajuns la capatul rabdarilor am ajuns sa vreau sa mor inca o data cum am mai vrut sa o mai fac de atatea si atatea ori.NU MAI AM PUTERE SA LUPT CU VIATA. am 20 de ani si traiesc cel mai mare cosmar din viata mea, mama s-a recasatorit de vreo 8 anii si de 4-5 anii e in Italia, cu barbataso toate bune si frumoase pana in seara asta cand mama s-a dat de gol ca EL ii striga ei ca imi da bani mie ca nu sunt bun de nimic ca nu muncesc ca o sa duca viata grea mama cu mine.ce sa mai fac? am incercat sa muncesc am lucrat la o firma de curetenie pe 530 lei luna dintre care 265 lei era transportul de la tara in oras la munca(SLATINAoh go on) am renuntat dupa 4 luni de munca nu am descurcam cu bani nu imi ajungeau nici sa ma intretin daca imi luam o sticla de suc la 2-3 saptamani am continuat sa caut dar unde? toti mi-au inchis usa in fata uni spun ca nu am experienta, uni ca sunt prea mic, si tot asa, cand am gasit un servici nu am avut unde sa stau in oras ca nu aveam masina de legatura nu aveam cu ce sa ajung acasa si am dormit chiar si in gara 2 nopti sa pot merge la munca fara ca cineva sa stie ca eu dorm in gara....nu mai pot nu mai stiu ce sa fac,,, de furat nu pot sa fur de cersit nu pot sa cersesc cea mai corecta cale e sa imi iau viata si sa scap de toate problemele dar nu ma indur de mama o iubesc prea mult si nu mai vreau sa o fac sa sufera dar nu am nici o putere nu stiu ce sa fac daca nu primesc ajutor d undeva un loc de munca o sa ajung sa renunt si la ultima speranta o sa ajung sa cad si sa nu mai ma ridic cu ce gresesc ca vreau sa muncesc si nu am unde? pe 20 decembrie trebuie sa plec in Italia sa fac sarbatorile cu MAMA si cu el dar dupa ce mi-a zis mama azi nu mai vreau sa mai iau 1 leu de la ei dar ma gandesc ca daca nu am duc ei se vor certa si ea va suferi iar eu nu mai pot sa stau sa il aud pe EL cum ii striga mamei ca ma tine si ca nu fac nimic eu vreau sa raman in tara, o sa fac si puscarie, am facturi de platit la romtelecom si ii striga mamei ca imi plateste facturile dar eu nu mai vreau sa platesc nimic nu mai vreau sa mai primesc nici un ban de la ei pot face si puscarie orice dar nu mai vreau bani de la el dar e complicat pentru ca daca nu primesc bani o voi supara pe MAMA si se va certa cu el. va rog ajutati-ma cu orice, fiecare parere e de mare ajutor si daca cineva are suflet si ma poate ajuta cu un loc de munca i-as multumi toata viata. CE SA FAC? NU MAI AM PUTERE SA MERG MAI DEPARTE DIN CE IN CE MA SIMT TOT MAI SLABIT SI MAI BOLNAV DIN CE IN CE SUNT MAI TRIST SI MAI SINGUR IMI DORESC CA NOAPTEA ASTA SA FIE ULTIMA IMI DORESC SA ADORM SI SA NU MAI MA TREZESC, NU MAI POOOOOOTTTTTcrying

RUGAMINTEA MEA ESTE URMATOAREA : VREAU SA IMI SPUNETI-MI CE SA FAC?
- SA MERG LA MAMA DE SARBATORI SAU NU? si daca ma duc nu pot sta cu EL sa ii strige si sa ii vad ca se cearta crying

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna pitikulewinking
sa stii ca nu esti unicul care intampina astfel de probleme, cel putin in cautarea unui loc de munca, recasatoria mamei.dar cred ca un pic de egoism exista si in mama ta, putea sa se impuna de la bun inceputul relatiei si sa ii explice clar ca ea are un copil si nu il poate lasa in voia sortii, drept pentru care ea va muncii si te va ajuta cum poate sa nu simti lipsa unui parinte..nu uita ca pana la urma e mama ta si asta nu se va schimba cu nimic. efatul meu e sa te duci la ea in Italia, sa iti petreci sarbatorile si cauta sa stai de vorba cu mami tau si zii sa iti caute un loc de munca acolo, pentru moment vei sta cu ei si in timp vei cauta sa stai cu gazda cu alti baieti.a pune capat zilelor, nu este o decizie benefica, mai ales ca zici ca tu o iubesti pe mami tau, nu te gandesti cat ar suferii daca tu ai face un gest necugetat? inceraca sa vorbesti cu mama ta cat de mult poti iar daca partenerul ei vrea sa o faca sa se distanteze de tine, atunci ea va trebuii sa aleaga.ori tu, ori el..esti major si poti sa iti iei viata in propriile maini.
O frumoasa zi sa ai si departe de gandurile rele! de vrei sa vorbim mai mult, lasa id-ul tau de mess pe privat.

15 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

nu vreau sa fiu rea dar in locul tau as pune-o sa aleaga, cine se crede ala? ea trebuie sa isi ajute copilul, intre timp tu macar incearca sa iti gasesti de munca in orasul tau, daca iti gasesti nu te mai duci de sarbatori incolo, daca nu gasesti, parerea mea e sa te duci pentru mama ta, acel individ nu cred ca te intereseaza

| Vix999 a răspuns:

Incearca sa nu devii atat de depresiv. Problema ta o au multi tineri din ziua de azi.
Vorbeste cu mama ta, incearca sa te duci acolo sa iti cauti un loc de munca.
Sau in oricare alta tara. Nu te mai limita la orasul tau si proximitatile lui.
Nu se poate ca nicaieri in lumea asta sa nu fie un loc si pentru tine.
Da meditatii la ceva ce te pricepi. Angajeaza-te cu ziua pana iti faci un minim de experienta. Variante sunt foarte multe pentru un om care vrea sa munceasca.
Si daca tot nu gasesti nimic, baga-te la somaj, macai mai iei de acolo ceva.

Cat despre faza cu mama ta si sotul ei..nu e treaba ta. Asta sunt problemele lor si ei trebuie sa le rezolve. Sa nu crezi vreodata ca mama ta va prefera pe acel barbat. Si mai ales daca tu patesti ceva.o sa-l urasca toata viata ei pe acel om.
Nu te incarca tu cu astea pentru ca nu cred ca mama ta ii ia banii lui de la gura ca sa iti trimita tie. Si din cate spui, cred ca oricum nu iti trimite foarte multi bani.
Deci linisteste-te ca sigur iti vei gasi locul si tu la fel ca toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calmează-te,pentru numele lui Dumnezeu.
Cu atitudinea asta cu siguranţă nu vei ajunge departe.
Prinde atitudine, gândeşte pozitiv şi caută, nu te lăsa.Fă-o pentru tine, pentru mama ta.Nu te lăsa bătut.Demonstrează-i acelui om că POŢI.
Nu găseşti acum un loc de muncă? Cauţi zi şi noapte până găseşti.Imposibil să nu dai de unul la un moment dat.
Crede în tine, roagă-te la Dumnezeu şi vei găsi puterea necesară de a merge mai departe.
Găsete-ţi rostul în viaţă şi luptă pentru asta.
Vrei ca toată viaţa să te plângi când nu merge bine şi să fii posomorât? Dacă vei fi aşa, viaţa nu-ţi va surâde.

| Zeflemitoarea a răspuns:

Tu nu trebuia să fii la facultate?

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

În viață trebuie să le încerci pe toate.
Ești acu un om nu mai ești un băiat care plânge după orice. Nu îți pierde speranța atât de ușor și nu te mai lasă așa repede că ai 20 de ani totuși.

| 4ndr33y a răspuns:

Dar si maica-ta e... Nu vreau sa o jignesc dar ea de ce a plecat in Italia? de viata buna ce ducea in Romania, maica-ta e absurda, coteaza si fericirea ei dar sa te neglijeze si sa te huiduie pentru ala, ca asa zice ala? Maica-ta e iresponsabila, nu prea i-a pasat de tine, te-a lasat pe la 15 ani si acum vrea sa faci bani din piatra seaca? De ce nu te sustine, de ce nu e alaturi de tine. Frate trezeste-te la realitate, detaseaza-te de maica-ta. Tu nu cantaresti situatia corect! Eu n-am de unde sa-ti dau loc de munca, nici eu n-am si am 22 de ani sunt cam in aceeasi situatie ca si tine numai ca mama ma sustine, m-a ajutat sa gasesc loc de munca si a inteles ca nu sunt. Sanatatea ta e mai importanta decat banii... ti-am zis maica-ta se cam lasa manipulata de ala, nici ea nu prea e "trezita" la realitate.

| CristinaVrajitoarea a răspuns:

Pai mai cauta trebuie sa fie ceva.sati iei viata nu e bine.asta e biletul tau spre suferinta vesnica adica iadul

| Kenzorel112 a răspuns:

Ma induiosat foarte mult povestea ta, nu am mai intalnit cazuri de acestea. Sa ai noroc si sa te ajute Dumnezeu. Succes:*

| miror a răspuns:

Du-te si arata-i mamei tale cat o iubesti si vorbeste cu ea tot ce ai pe suflet,,,ea este cea care trebuie sa-l faca s ainteleaga si daca el nu intelege sa-l lase,,, barbati se gasesc pe toate drumurile,, crede ma cand iti spun,, eu sunt departe de fetele mele, una de 17 ani si una de 13 ani dar niciodata nua s accepta un barbat asa,,mai bine singura si cu ele in sufletul meu,,si faptul ac mama ta te ajuta dovedeste caii pasa,,,si ac te iuebste,,du te de sarbatori si iubeste-o cum poti tu mai bine,, si va fi fericita chiar daca se va certa cu el,,, este problema ei adica ramane cu el sau nu,, tu iubeste o si va fi excelent,, iar el pentru tine va trebui s ati fie indiferent,,

| sheggy a răspuns:

Trebuie sa crezi ca totul va fi bine si ca se va rezolva nu terbuie sa fi asa depresiv gandeste-te ca Dumnezeu ii vede pe toti si cu fiecare palma dela viata trebuie sa ai si mai multa credinta in Dumnezeu.Nu uita El nu uita pe nimeni, nu lasa problemele sa iti intunece gandurile!

| Mysteriosa a răspuns:

Buna! Caramela are foarte multa dreptate. Eu as zice totusi sa dai o sansa si mamei tale si sotului ei sa-ti arate daca ii intereseaza de tine, cum se raporteaza la tine. Poti testa treaba aceasta incepand de acum. Anunt-o pe mama ta ca vei face Sarbatorile impreuna cu ei si ca o rogi ca pana atunci sa-ti gaseasca si tie ceva de lucru. Spune-i ca s-ar putea sa stai la ei o perioada pana-ti gasesti in alta parte, pentru ca si ei au dreptul sa fie linistiti impreuna iar tu nu mai esti totusi chiar asa de mic. Si tie ti-ar prinde bine sa te descurci singur apoi. Nu stiu ce relatie ai cu sotul mamei tale, dar ai putea lasa toate relele de-o parte si sa va dati sansa unii altora la o relatie frumoasa, mai ales ca vine bucuria sfanta a Craciunului. Pentru aceasta, l-ai putea suna, il intrebi ce mai fac, una alta vezi si tu ce mai spui, il intrebi cum mai e viata pe acolo si printre altele ii ceri parerea daca se gaseste de lucru si apoi il rogi, asa, ca intre barbati, sa te ajute sa-ti gasesti si tu de lucru (e foarte important sa tratezi problema ca intre barbati, sa ai aceasta atitudine pentru ca barbatii mereu se ajuta intre ei). Prin aceasta vei face si un test al relatiei ba, mai mult, vei ajuta sa existe o relatie buna intre voi care va face numai bine.
Atentie! Este foarte important sa te tii de cuvant. Sa fii harnic, sa te tii de munca si dupa o luna, maxim doua sa locuiesti in alta parte. Astfel, intalnirile dintre voi vor fi cat de dese doriti voi si doar atunci cand veti simti nevoia. Trebuie sa ai intelegere si fata de sentimentele sotului mamei tale. Nu poti sa-i impui sa te iubeasca. Daca vei proceda cum ti-am spus te va respecta chiar daca nu te va iubi, te va aprecia ca pe un barbat demn.

| pitiku13 explică:

Imi cer scuze pentru greselile de ortografie dar credeti-ma ca nu mai pot nu mai vad de atata plans crying

| pitiku13 explică:

Andrey mama ma sustine imi trimite bani mereu dar acum dupa ce am aflat ca se cearta cu el din cauza mea nu mai vreau sa primesc bani de la ei ca nu vreau sa ii strige ei...

| pitiku13 explică:

Zeflemitoarea am renuntat la clasa a 13a sam din cauza banilor...

| anonimablabla a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la mama ta, poate ea vede in tine un sprijin, o consolare...si daca tatal tau vitreg face figuri spune ca nu are nici un drept sa se bage intre voi. si daca devine agresiv poti face si tu acelasi lucru.si nu mai cauta tu moartea...lasa ca, cand va fi momentul teva cauta ea pe tine.