| Dehe_Cristi_1994 a întrebat:

Vreau sa merg in tara din Germania si am o nelamurire... daca imi fac testul covid19 inainte sa plec si nu am virusul mai trebuie sa stau in carantina? Vin din zona rosie si plec acasa pentru ca nu mai vreau sa stau aici, am 21 de ani mi-am pierdut locul de munca si sunt singur, nu ca mi-ar fi frica sau ceva

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va trebui sa stai, avand in vedere ca te poti imbolnavi pe traseu.

3 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

De ce sa nu stai? Ar fi un raspuns si pentru tine ca nu esti purtator de virus cand ajungi aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este obligatoriu sa stai in casa, pe toata perioada starii de uregnta.
tu crezi ca 20 milioane cat are Romania au deja virusul, de stau ei in acasa?
Nu baiete, esti obligat sa stai in casa pentru a nu lua virusul si pentru a nu-l da altora.
Tu chiar crezi ca- de joaca, asa-i?
ca nu mai vrei tu sa stai...ce-i dupa cum vrei tu,?
Respecta legea, baiete! Esti obligat sa stai in casa, pana la terminarea situatie de urgenta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, azi 03.03. 2020 când sosești trebuie să stai în carantină.