| Nataliaa25 a întrebat:

Acum o luna am inceput sa am niste mancarimi si dureri in timpul actului sexual
Am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu si a dezvoltat si el niste simptome
(inflamatie, mancarime ) Am mers la ginecolog si am primit tratament, desi nu am inteles de la dumnealui precis daca e vaginita sau candidoza
Intrebarea mea este e posibil ca el sa se fi culcat cu alta si sa mi o fi transmis mie, sa fi fost asimptomatic si apoi intretinand relatii sexuale cu mine sa se fi agravat si sa apara aceste simptome la el sau ceva de genul? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Candidoza nu este BTS.In cel mai rau caz poate fi considerata ITS, dar in cazul tau, cel mai probabil totul a inceput de la tine, tu fiind sursa Candidei inmultite intr-un mod excesiv si da, este firesc ca si el sa se trateze concomitent astfel incat sa nu te reinfecteze ulterior.

Ar fi extrem sa deduci ca prietenul tau te-a inselat doar pentru ca tu ai candidoza.Candidoza poate sa apara si in cazul femeilor care nu au contact sexual si aparitia acestei infectii fungice nu are drept cauza relatiile sexuale, ci inmultirea fungilor Candida albicans in interiorul vaginului in timp ce restul florei se distruge creand un dezechilibru al florei vaginale.
Cauzele pot fi diverse: spalaturi vaginale sau igiena incorecta, tratament cu antibiotic, folosirea lenjeriei intime din materiale sintetice si stramte pe corp, folosirea de absorbante zilnice, tratamente hormonale luate dupa ureche etc.
Toate acestea dezechilibreaza si distrug parte din flora vaginala si permit fungului Candida albicans sa se inmulteasca in exces.

Asta nu inseamna nici ca prietenul tau e usa de biserica.Asta numai tu stii, dar candidoza nu demonstreaza nimic.

Numai bine!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vaginita o face doar femeia nefiind o boala cu transmitere sexuala, care nu poate afecta organul sexual masculin.
Este posibil candidoza (sau posibil o alta boala cu transmitere sexuala), odata ce sunteti amandoi infectati, avand mancarimi si inflamatii ale organelor genitale.
Tratamentul trebuie sa-l faceti amandoi, concomitent, pentru a va vindeca si evita reinfectarea, sexul fiind interzis pe toata perioada tratamentului, pana ce repetati testul si iese negativ, confirmand ca sunteti sanatosi si vindecati.

| Emma30555 a răspuns:

Nu neapărat, se mai întâmplă și de la medicamente cum ar fi antibioticele, alergii pe care le poți face de la prezervativ sau lenjeria intima, de la toaletă, microbi, chiar și de la un gel de dus care nu ți face bine, infecție urinara etc

Răspuns utilizator avertizat