| candycane16 a întrebat:

Ajutorr(sunt intr-o relatie cu un baiat, deja 1 an. dar am sentimente puternice fata de inca un baiat.( sa o luam pe >rindcu baiatul X sunt impreuna de un an ma cunosc de un an si jumate. mi-a demonstrat ca ma iubeste, dar mi-a facut ffff mult rau la inceputul relatiei(primele 4 luni am suferit enorm(din fericire acum a revenit la normal), m-a inselat mai demult, de 2 ori, si i-am iertat-o, mi-am pierdut virginitatea cu el. acum baiatul >Yil cunosc tot de un an si jumate, ma place de mai demult, numai ca nu dorea sa se amestece in relatia mea cu ăsta.am facut cunostinta la mare(2009), eram doar prieteni.anul acesta am fost la mare tot in acelasi hotel si el lucra iarasi acolo. m-a intrebat daca mai tot sunt cu prietenul acesta, i-am zis nu(deoarece eram certata cu acela). apoi peste 2 zile mi-a propus sa fim impreuna.am petrecut fff multe clipe frumoase impreuna. apoi cind trebuia sa ma intorc inapoi in tara, era suparat toata ziua, si cind ne luam ramas bun i-a lacrimat ochii.in toate zilele imi zicea ca vrea sa fie cu mine pentru totdeauna si nu vrea sa ma piarda, se vedea in ochii lui ca o spunea sincer.acum ne sunam non-stop, vb pe net(webcam, messenger, etc).
diferenta intre aceshtea 2: 1)baiatul X nu ma suna atit cum baiatul Y; 2)cind ma certam cu baiatul X, el era mai indiferent(chiar daca ma iubeste) dar baiatul Y totdeauna isi cere iertare non-stop, chiar daca nu este vinovat.3)baiatul Y intotdeauna e grijuliu cu mine, intotdeauna imi spune sa am grija de mine, ca ma iubeste, ca nu vrea sa ma piarda, ca sunt diferita de alte fete, daca vede ca e ceva neinregula cu mine, ma intreaba ce s-a intimplat, daca sunt bine, si pina nu ii zic cauza, nu se lasa batut. dar baiatul X daca ii zic ca sunt bolnava sau ceva, nu ma intreaba din ce cauza, etc. el continua cu problemele lui. el mi-a demonstrat ca ma iubeste, as vrea sa va spun cu ce mi-a demonstrat, dar e ff mult. 4) in baiatul Y am incredere, dar in baiatul X nu(doar 70%), deoarece Y nu m-a facut niciodata sa sufar, dar X m-a facut sa sufar enorm.
dezavantaje: 1)baiatul Y-relatie la distanta; baiatul X-suntem in acelasi oras. 2)baiatul Y-fffffff gelos; baiatul X-de-asemenea gelos, dar nu ca Y.

P. S stiu metoda unde sa scriu +/- la ambii baieti, dar sincer sa va spun sunt intr-o situatie cam complicata. ajutati-ma va rog mult. ce ati face in locul meu?
merci anticipat.

DAU fundita!:*

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Se vede că tu simţi ceva pentru Y sau că el din opinia ta are mai multe +. Acum important e ce simţi tu. Ascultă-ţi inima. E o decizie pe care tu trebuie să o iei. Oricum pe X nu îl iubeşti. Baftă!

7 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Ti-ai analizat foarte bine situatia, si cred ca acum esti lamurita de ce parte atarna mai greu balanta. Esti totusi incurcata din cauza distantei. Daca am inteles bine, tu esti in strainatate. Daca el lucreaza la mare, anul viitor il chemi la tine-sigur o sa-si gaseasca serviciu.In felul acesta, rezolvi si problema distantei-macar partial, daca are probleme in tara.

| TąNyą a răspuns:

Dacă te-a înşelat şi spui că tot se comportă indiferent cu tine şi nu prea îi pasă sau chiar deloc eu zic să rămâi cu Y.

FantaSZy.

| andreea_9470 a răspuns:

In locul tau as ramane cu Y. dupa tot ce ai spus despre el se vede ca te iubeste mai mult si si tu il iubesti mai mult pe el.stiu ca e greu ca e relatie la distanta.aici e un pic de problemasad. dar nu stiu.nu se poate rezolva nicicum?big grin.depinde si de distanta.
dar, oricum ar fi nu cred ca as ramane cu X.

sper sa fie bine:*
bafta

| edy132 a răspuns:

Pentru baiatul X nu stiu cum mai ai incredere in el astfel de persoane nu te merita...toti merita o a 2a sansa dar el tia gresit de 2 ori chiar daca tia demonstrat ca te iubeste e posibil sa fie doar de moment si acum sa nu mai simta nimic.ar mai fi ceva incearca sa te implici in viata lui personala (" dar baiatul X daca ii zic ca sunt bolnava sau ceva, nu ma intreaba din ce cauza, etc. el continua cu problemele lui." ) poate are niste probleme incearca sa vezi ce il supara. Baiatul Y asa este la inceput cand te indragostesti, dar cu timpul trece mai ales ca el este la departare si odata si odata o sa se plictiseasca unul din voi 2 si se va termina. Nu exista dragoste pe internet, la telefon este imposibil sa iubesti o persoana care nu o vezi pentru asta exista cuvantul " prietenie".

| nightgabriela a răspuns:

Dianag, a cuprins tot ce era important de zis, tu spui ca x te iubeste si te cred dar iubirea lui trebuie sa ti-o arate zi de zi, clipa de clipa, chiar si atunci cand se uita la tine, sa-i citesi iubire in privire!

| candycane16 explică:

Gigiro>>>el e in strainatatesad
la anul o sa plec iarasi la el.

| DianaG a răspuns:

E complicat, am trecut printr-o situatie mult mai rea ca a ta, dar a trecut. Nu-l iubesti pe X si nici eu pe tine, cel putin asta cred eu. Cu Y niciodata nu o sa ai o relatie ca la carte sau macar una foarte serioasa. ceea ce iti faci tu acum, nu e nici frumos, nici sanatos. eu zic sa renunti la amandoi si pentru o perioada sa fi singura, sa iti pui in ordine gandurile, sa vezi daca iti este dor de unul din ei. nu te mai chinui si amagi singura. as vrea sa vb in particular, daca vrei. as vrea sa te ajut, macar sa inveti tu din greselili mele. sper sa fiu de ajutor