| jess179 a întrebat:

Am 18 ani, si imi este rusine sa ma dezbrac in fata iubitului meu cand vrem sa facem sex.Stiu ca sunt deja majora,si ar trebui sa nu am niciun fel de teama legata de subiectul asta, dar nu stiu ce sa fac.Ma fac de rusine in fata prietenului meu, daca nu vreau sa ma dezbrac.Si inainte cand am mai avut un prieten mi-a fost rusine sa ma dezbrac, dar atunci am avut mai mult curaj.Nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti la varsta minima la care iti poti incepe viata sexuala si putine fete se simt pregatite la varsta asta pentru sex. de aceea multe asteapta inca o vreme pana se simt pregatite. Nu e deloc anormal ce simti, este chiar foarte obisnuit si normal. Poate nici relatia cu partanerul tau nu este suficient de veche sau suficient de intima ca sa te dezbraci. La varsta ta, dureaza cam un an si jumatate minim de relatie pana atingeti intimitatea suficienta ca sa fiti pretgatiti pentru sex. Nu te grabi, ia-o incet, mai asteptati cateva luni.

8 răspunsuri:
| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Pai nu ai avea motiv sa iti fie rusine
pana la urma e prietenul tau ce e al tau e a lui si ce e a lui e al tau
pana la urma tot o sa te vada dezbracata de ce sa stai cu rusinea asta fata de persoana cu care o iubesti
Hai giiirl si rusinea e buna dar in unele cazuri spre ex mie mi rusine de mama sa ma vada dezbracata dar de prieten nulaughing
aici depinde de fiecare in parte

| rey a răspuns:

Lol laughing a auzit de preludiu? sarut, gura, gat, mai jos, mai jos tongue si eu am avut probleme de genu una din primele 10 prietene.
Nu are de ce sa-ti fie rusine, e corpul tau de ce sa fi doar o gaura, esti o capodopera, esti perfecta in felul tau, daca nu e asa, next one.

| SteauaROsie a răspuns:

Am intalnit si eu un caz de asta
cand am fost la prietena mea sa facem sex
nu prea puteam sa o dezbracrolling on the floor
nu vroia
era rusinoasa

nu stiu ce sa ti zic aici
doar
sa te lasi purtata de val

unpic de curaj

pe la urma va iubiti

si nu te dezbraci numai tu
ci si el

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ajutorul, în primul rând, ţi-l poţi da SINGURĂ : e posibil ca această ruşine să fie de natură emoţională şi POATE depinde de experienţa sexuală pe care o ai!
Apoi, e posibil ca să nu doreşti ( pe moment ) actul sexual, nefiind DESTUL de excitată - şi de acolo reticenţa în a te dezbrăca/lăsa dezbrăcată!
Apoi, sunt PARŢIAL de acord cu rey : NU te dezbraci TU, direct, doar pentru că v-aţi hotărât în acel moment să faceţi sex!
ÎNAINTE, trebuie un preludiu ( preferabil cât mai ÎNDELUNGAT şi mai delicat ), iar apoi e PREFERABIL să te dezbrace EL ( treptat, şi doar atunci când eşti VIZIBIL foarte excitată ) - ATUNCI nu vei mai avea această ruşine şi te vei lăsa dezbrăcată!
Apoi, TREBUIE să-i dai de înţeles ( sau chiar să-i spui direct ) : să nu se supere, dar să te ia mai ÎNCET şi să te pregătească "puţin " ÎNAINTE de a face dragoste!
Cam astea ar fi soluţiile!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

ACUM am văzut pe un topic ulterior, că ai DOAR 16 ani - deci, la vârsta asta e NORMAL să îţi fie ruşine să te dezbraci singură!
Oricum, soluţiile sunt aceleaşi ( vezi celălalt răspuns )!
Preludiul este cel mai IMPORTANT, mai ales la vârsta ta!

| catalin02 a răspuns:

Pai daca tie iti este rusine sa te dezbraci in fata lui nu o face pune-l pe el sa te dezbrace incetisor

| Lucian_Bogdan_1992 a răspuns:

Nu te dezbraca ca poate iti face ceva raurolling on the floor) daca te inteapa laughing) vin-o la mine ca incerc eu laughing