| Andreea_Andree_1997_1Nxh a întrebat:

Am facut dragoste cu iubitul meu mereu protejat insa cand punea prezervativul mai curgea un lichid si inainte de prima ejaculare si urmatoarea data. Stiu ca este lichidul preseminal dar daca a curs pana la baza penisului si in contactul sexual ar fi patruns in vagin este vreo probabilitate de sarcina? Mereu am facut o protejat nu am ciclu regulat mi-a venit mereu mai devreme nu mi-a intarziat iar acum vad ca sunt putin umflata la burta dar nu cred ca este vreo sarcina daca nu am avut niciun simptom.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu au nicio legatura cu organele reproducatoare masculine, cele care produc atat lichidul spermatic cat si spermatozoizii, adica cu vezicula seminala, prostata si gonadele/testiculele. Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejeculator in momentul producerii si deversarii sale in uretra este PERFECT STERIL adica NU exista spermatozoizi in continutul ei. Insa dupa varsarea lichidului preejeculator in uretra, acesta ajuns aici se poate contamina prin amestecarea cu resturi de sperma ramasa de la o ejaculare produsa anterior cu cateva ore si astfel sa patrunda/sa ajunga spermatozoizi in continutul lichidului preejeculator din sperma ramasa in uretra/penis din timpul masturbarii sau a sexului anterior. In concluzie fiindca lichidul preejeculator asa cum este produs este perfect steril si complet inofensi, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, al carui adevarat rol este cel de a curata uretra si de a asigura in uretra un pH neutru inainte de ejaculare care sa faciliteze/garanteze un mediu propice viitorilor spermatozoizi ajunsi in uretra. In consecinta prin intermediul acestui lichid este IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este de la fasole cîteva băsini trase te vor scapa de balonare. laughing basini cu sonor ca la statielaughing

| MasterDisk a răspuns:

Eu zic sa ai grija cu sexul asta, asa ai aparut si tu...