| ZBDARIA0509 a întrebat:

Am facut dragoste cu prietenul meu pentru prima data si nu am folosit prezervativ e posibil sa raman insarcinata? si daca da care sunt semnele si dupa cat timp......sau ce anticonceptionale sa iau...dau fundita

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Vei ramane insarcinata si vei face avort, bravo! Cat de ignorante puteti fi cand este vorba de sanatatea voastra?
Si fiind la acest subiect, tin sa mentionez, ca fapt divers, ca un avort ridica riscul de cancer mamar cu cel putin 30%. Asta in afara de alte riscuri, sterilitate samd. Felicitiari pentru intrarea incendiara in lumea femeilor!

| mona a răspuns:

Posibil sa ramai insarcinata, depinde cat de norocoasa esti, semnele [simptomele]incep dupa o luna si acum degeaba iei anticonceptionale, ce-i facut...e facut,

| Vix999 a răspuns:

Da normal ca e posibil sa ramai insarcinata.Mai ales la dezvirginare, se poate produce o ovulatie spontana si esti foarte fertila.
Anticonceptionale normale poti incepe sa iei in prima zi de menstruatie si te vor proteja de eventuale viitoare sarcini.
Pentru situatii de urgenta(precum al tau) exista pastila de a doua zi : Escapelle sau Postinor. Se ia in maxim 72 de ore de la contactul sexual neprotejat.
Exista si pastile care se pot lua dupa cele 72 de ore dar nu stiu care le sunt reactiile adverse si nici ce eficacitate au.

| Elly7890 a răspuns:

Doamne o noua metoda de protectie anticonceptionale dupa sex ca sa nu ramai gravida laughingdraga anticonceptionalele se iau in prima zi de ciclu 21 sau 28 de zile nu asa la intamplare depinde de tipul pastilelor! mai bine te-ai duce la ginecolog sa vezi daca da ori ba! daca nu a ejaculat in tine sanse mai mici daca da sanse mari si next time prezervativul ca nu cred ca vrei probleme din adolescenta!

| Bebbe133 a răspuns:

Problema e ca baiatul, chiar daca o scoate cand simte ca isi da drumu, inainte de a simiti ca isi da drumul, elimina fara sa isi dea seama si fara sa stie un lichid preseminal asemanator cu sperma ce contine suficienti spermatozoizi incat sa ramai gravida.anticonceptionalele nu se ia dupa actul sexual, ci zilnic.acum trebuie sa iei pastila de a2a zi Postinor2 pret 61lei, in maxim 48h de la actul sexual, altfel... ramai insarcinata. sad

| adazuzu a răspuns:

Stai draga linistita, e viata ta, faci ce vrei. Daca ai ramas insarcinata, depinde de ce vrei tu, sa tii sau nu copilul.Nu trebuie sa iei in seama toate prostiile unora care se dau destepti.Pana la urma e viata ta si ti-o traiesti asa cum vrei. Daca tu ai dorit sa faci sex neprotejat, automat ai luat in calcul posibilitatea unei eventuale sarcini.

| MariaBanica a răspuns:

Probabil o sa ai un bebe rolling on the floor