| Don714 a întrebat:

Am fimoza si mi-e rusine sa le spu parintilor.Probabil pt ca nu am o varsta prea mare, si pentru cei "destepti" sa stiti ca stiu ce este fimoza. Niste idei prin care sa le spun părinților sau sa fac niste lucruri prin care si-ar da seama? Cina la poate ajuta primeste funda.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Le spui pur si simplu. Fara rusine, se rezolva foarte usor atat prin folosirea unui unguent mai multe luni, prescris de medic, fie prin o incizie/operatie chirurgicala.Sub pielea preputului intre gland(capul penisului) si corp se poate strange smegma, un fel de branza care trebuie indepartata prin spalare, dar din cauza fimozei se poate face foarte greu sau deloc si asta iti poate provoca chiar si infectii.Deci nu ai de ce te jena parintii tai vor intelege si sper ca vor proceda asa cum este normal sa o faca niste parinti responsabili.

| Emilian65 a răspuns:

Mai copile, nu este nici o rusine sa discuti cu parintii tai o asemenea problema. Ei sunt cei care te vor ajuta sa scapi de o asemenea problema.

| minrest a răspuns:

Frate, ai si dreptate sa nu le spui. Eu i-am aratat bunicii, ea m-a trimis la tata care mi-a dat cu spirt pe gland, asa aiurea. Pana la urma am avut mult de tras, dar tu nu o sa ai nici o problema. Ii spui direct la doctor, ca oricum doctorul te rezolva. Daca nici asa nu iti convine, o sa fie nasol.

| Lawliet14 a răspuns:

Le spui pur si simplu, fimoza aia te jeneaza si nu e vina ta ca asa te-ai nascut. Se poate corecta printr-o interventie chirurgicala banala sau poate ca-ti da doctorul creme.

| Ibrahimovic a răspuns:

E ceva banal, n-are de ce sa-ti fie rusine. Multi au aceasta problema si nu e mare chestie. Pur si simplu le spui, o sa mergi la medic, si ai rezolvat situatia. Si nu iti trebuie anumite metode sa le spui. "Mama, tata, am fimoza, trebuie sa merg la medic." Simplu.
Succes!

| Vanqu1sh a răspuns:

Este mai bine sa te duci cat mai repede la spital, in functie de gravitatea situatie poti fi si operat din cate stiu ( a avut un prieten asta si era destul de mare in varsta, 19 ani ). Pur si simplu le spui, nu ai cum sa "le arati" asta, ce vrei sa faci? Sa o scoti afara si sa le'o pui pe ma'sa laughing? Uite mami uite tati! laughing Cel mai bine este sa te grabesti si sa nu mai pierzi timp aiurea. Bafta!