| Stefanlalala a întrebat:

Am o foarte mare problema. Am facut sex cu prietena mea in timp ce ea era la ciclu si fara sa observ ca prezervativul s-a rupt am terminat in ea. Dar ea mi-a spus sa stau calm ca o sa ia pastila de a doua zi. Vreau sa stiu cat de efectiva e acea pastila si avand in vedere ca era la a 3 zi de menstruatie, care sunt sansele de a ramana insarcinata.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ciclu menstrual fata nu poate sa ovuleze, deci nu are cum sa ramana insarcinata.
Pe tine totusi te-as sfatuii sa cumperi prezervative mai mici, ca de aceea s-a rupt, fiind mai mare decat penisul tau, s-a rasucit in timpul miscarii si s-a rupt.
Nu glumesc, asta este principalul motiv pentru care prezervativele se rup, masura nepotrivita!

| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a se forma o sarcina in cazul in care sexul a fost intretinut in a 3-a zi a ciclului menstrual chiar si daca a ajuns sperma in vagin teoretic este 0 (ZERO) iar practic infima de maxim 1-2% Folosirea pastilei de a 2-a zi intr-o asemenea situatie ar fi complet INUTILA, ar reprezenta o greseal imensa si un comportament cu totul IRESPONSABIL. Pastila de a 2-a zi se foloseste doar in cazul in care medicul ginecolog constata ca formarea sarcinii nu mai poate fi evitata si recomanda el produsul care este cel mai indicat. Pastila de a 2-a zi nu se foloseste "dupa ureche" sau dupa cum "il taie capul" pe fiecare deoarece efectele adverse si urmarile hormonale pot deveni imprevizibile si foarte grave. Sanatate!

| T0T a răspuns:

Numai prezervative din alea ieftine luați.

| relian a răspuns:

Trebuie sa stii cateva chestii sa spui sigur zero.Acum trebuie sa stii daca prietena ta are ciclu regulat sau nu.In caz ca are ciclu rgulat atunci sansele is zero. Daca are cilu neregulat atunci trebuie sa stii cate zile de menstruatie are, sau cand ati facut sex daca mai avea o zi sau era ultima zi de menstruatie.Practic si cred ca si teoretic un ovul nu se poate prinde in uter cand acesta se curata, pentru ca menstruatia de fapt asta inseamna se curata captuseala uterului pentru a primi un ovul.Ca urmare daca procesul este in desfasurare nu stiu daca ar fi posibil ca un ovul sa se poata fixa acolo.Deci sansele ca sa ramna is f f mici.Pastila aia e ok daca e sa stai linistit atunci o sa-si faca treaba.Si nu trebuie sa ia pastila la sfatul medicului.

| Emilian65 a răspuns:

Nu iti face probleme, in situatia asta nu poate ramane gravida.