| Andreiu68 a întrebat:

Am o intrebare! Vreau sa stiu daca prezervativele la un momentdat pot expira sau sa se deterioreze oarecum. Statul prezervativelor in cutie mult timp si nefolosite de mult pot expira sau altceva. Vreau sa stiu! Vreau sa imi iau si eu o cutie de prezervative ca sa le port dupa mine,in buzunar/portofel ca sa nu,, ratez" prada! Am mai avut ocazii sa am o aventura dar nu aveam prezervative la mine si nu am facut nimica cu respectiva. M-am invatat minte. Deci vreau raspuns si detalii

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ca si orice alt produs si prezervativele au un termen de garantie inscris pe ambalaj. Termenul de garantie se refera la mentinerea in timp a calitatii materialului din care este confectionat prezervativul deoarece si structura latexul folosit pentru confectionare, se degradeaza si isi pierde calitatile dupa o perioada de timp. In momentul cumpararii verifica data la care va expira produsul. Modul de pastrare influenteaza intro foarte mare masura mentinerea calitatii si din acest motiv se impune necesitatea de a-l pastra la indemina si in conditii proprii, departe de surse de caldura, umezeala, indoiri repetate, etc. pentru a preveni ruperea in timpul contactului sexual (mai ales prezervativele vechi, pastrate anterior in conditii improprii). Citeste si ia aminte; http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/prezervativ_14686. Sex fara probleme si multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Ele sunt valabile numai in perioada de valabilitate scrisa pe cutia care la adaposteste. Dupa aceasta data poti sa le arunci ca nu mai prezinta protectie.

| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

Depinde despre cate decenii vorbim!