| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Am 15 ani, si am doar un testicul. Acesta este functional. Penisul este de marime normala, dar este putin inclinat in partea stanga, eu cred ca din cauza la testiculul stang lipsa. Crede-ti ca acest testicul lipsa imi poate afecta sanatatea? Am observat ca lipseste abia pe la 10 ani, cand am aflat de treaba cu reproducerea, si in copilarie nu-mi mai amintesc daca era lipsa sau nu. Cred ca lipseste din nastere. Va rog, am nevoie de niste raspunsuri serioase. Sunt chiar ingrijorat in privinta sanatatii mele, nu as vrea sa apara probleme mai tarziu pe la 20-25 de ani din cauza ca nu am tratat serios problema. Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testicolul celalalt nu este coborat din abdomen. Ar trebui sa ajungi cat mai repede la un chirurg pediatru, printr-o interventie chirurgicala simpla ti-l va cobori in scrot. Aceasta operatie trebuie facuta la copil, inainte de pubertate sau cat mai curand dupa debutul ei. Daca este facuta mai tarziu, testiculul pur si simplu se scoate, fiindca nu se mai poate maturiza. Penisul nu e curbat din cauza asta, ci fiindca unii barbati au aceasta caracteristica personala.
Este extrem de important sa te operezi cat mai repede, chiar si o luna poate conta dramatic (dat fiind ca esti la varsta critica). O sa poti trai normal si cu un testicul, dar ar fi mai bine sa beneficiezi si de al doilea. Oricum, testiculul nu se lasa in abdomen, fiindca are risc mare de cancer in acest loc nepotrivit lui.

| RUMBURAK a răspuns:

Cel mai bine du-te la un urolog si el te va lamuri cu tot.decat 100 de pareri gresite pe net mai bine una buna in realitate.sanatate maxima.

| aan a răspuns:

Vezi ca intrebarea ta a aparut la Neata cu Razvan si Dani. - 14 octobombrie pe la 9:20.