| AlexandraIustina a întrebat:

Am simptome ca menstruația ar trebui să-mi vina, dar in locul ei am o scurgere albă / transparentă. Ce înseamnă asta? Va rog ajutați-mă cu un răspuns!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scurgerile vaginale normale sunt: albe sau transarente si nu au miros. Ele sunt mai abundente in anumite perioade ale lunii, fiind un proces perfect normal si sanatos, la toate femeile.

Daca secretia vaginala are miros sau isi schimba culoarea in galben ori verzui, atunci arata ca sunt infectii bacteriene prezente, produse de boli cu transmitere sexuala.

| Floridori a răspuns:

Secretia vaginala este absolut normala si sanatoasa, aceasta asigurand hidratarea si curatarea vaginului.
Aceasta poate fi alba, opaca, cremoasa, densa in cea mai mare parte a timpului, in special in perioada de infertilitate, sau transparenta, fluida si elastica in perioada fertila.

Este o problema doar daca secretia vaginala prezinta miros neplacut sau schimbari de culoare ori textura in afara celor amintite mai sus, daca prezinti usturimi sau mancarimi in zona intima.

Daca este vorba doar de acea secretie, este absolut normala si devine mai abundenta in anumite perioade ale ciclului menstrual cum ar fi ovulatia sau cu cateva zile inainte de menstruatie.