| anonim_4396 a întrebat:

Ati fi de acord sa se aplice o lege ca: Ambi parteneri sa pot intretine relatii sexuale numai dupa varsta de 18 ani? De ce?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da as fi de acord incepand de la 18 ani sa poate mentine relatii sexuale pentru ca asa e firesc si normal. Cine incalca acest regulament risca internare la centrul de minori timp de la 2 pana la 4 ani depinzand de cazul in care s-a mentinut acest act. Pe langa asta ar fi recomendabil sa fie oricine monitorizat printr-un cip si cand comit acest act ilegal (cei minori) sa fie gasiti de catre organele de interne (politie). Asa daca ar exista legea asta macar am stii ca lumea nu ar mai fi luao razna ca acum.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Şi dacă presupunem prin absurd că s-ar implementa legea asta, crezi că ar aduce mari schimbări? S-ar simţii minorii constrânşi?
Eu sunt de părere că lucrurile merg bine şi fără o astfel de propunere. Pentru că în fond, tu eşti cel responsabil de a lua deciziile cele mai corecte.

| ruPfashu a răspuns:

Si o sa stea politia pe strada cu cate un ginecolog langa sa controleze copilele? Sau le punem chiloti de tabla cu cifru/lacat etc? Sa fim seriosi...

| antimulte a răspuns:

Nu, avand in vedere ca in ziua de azi tinerii se maturizeaza mai repede decat se intampla acum 20 de ani de exemplu, o asemenea lege ar fi absurda. Cine se considera destul de pregatit face pasul, cine nu, mai asteapta ca nu e graba.
O lege ar trebui sa se dea in legatura cu coruperea minorilor si o educatie sexuala cum trebuie, ca ce se incearca de cativa ani sa se faca in scoli e apa de ploaie, mai rau prosteste tineretul...

| JustMeCata a răspuns:

Nu știu dacă as vi de acord sau nu, dar aceasta lege nu s-ar putea da pentru ca nimeni nu o sa meargă sa ii tina lumânarea fiecăruia. Si pana la urma nu as fi de acord.

| lavyBandB a răspuns:

NuhappyPentru ca inceperea vietii sexuale este o decizie pe care fiecare om are dreptul sa o facahappySi nimeni nu trebuie sa.i interzica acest lucruhappyE ceva ce simtim fiecare atunci cand vine momentul acelahappy

| SteauaNordului a răspuns:

Da. pentru ca :
1) si acum o sa fiu un pic rasista : cei de etnie nu or sa mai faca copii de la 14 ani deci le scade populatia cu un procent deci nu mai are cine sa imi sparga masina noaptea, sa imi fure portofelul, sa imi otraveasca cainele sau sa puna mana pe sora mea mai mica ( ii troznesc rau daca ii prind)
2) la `18 ani esti cat de cat mai cu capul pe umeri si inveti ca prezervativul e sfant deci -> mai putini copii abandonati in maternitate, mai putine fete de 16 ani care se chiureteaza, mai putini oameni cu boli cu transmitere sexuala
3) pana la 18 ani corpul inca creste. daca inceperea vietii sexuale e prematura, corpul inceteaza din crestere, se dezvolta dizarmonios( fete de 15-16 ani cu cupa D la sutien?) plus ca e un plus de hormoni care in mod normal la varsta asta nu ar trebui sa apara. hormonii sunt in cantitatea "x" in organism ca stiu ei de ce... nu trebuie sa le dam noi un surplus
4) poate or sa mai puna si tinerii mana pe o carte ca sex oricum nu au voie sa faca.
Eu as interzice si avorturile pana pe la 18 cel mai devreme 20 ani. E suficient sa o pateasca cateva sa isi distruga copilaria ca restul nu o vor mai face
Sunt o nenorocita dar numai asa nu or sa mai existe probleme in randul adolescentilor. E trist ca marea majoritate habar nu au ce inseamna sexul si ce implica. Nu stiu nimic de corpul lor. Pana la 18 ani au timp destul sa invete mai multe (se intereseaza din alte surse )daca parintii si profesorii sunt prea rusinosi sa ii invete pe cei mici
Poti sa ma votezi cu stupid cu ce vrei tu, eu vad lucrurile din alte puncte de vedere. Sunt medic si stiu cum functioneaza un organism...

| felix24 a răspuns:

Nu e o chestie tampita frate oameni trebuie sa aiba libertate ce doar nu-ti pune lacat la...

| ruginiz a răspuns:

Da, complet de acord. Inca o lege care poate fi incalcata in voie big grin nu e ca si cum vine cineva la tine si "jos chilotii, **** la control" happy ceva idei mai creative nu ai?

| NoMusicNoLife a răspuns:

Mda, ar fi bine, deoarece parca acum cateva luni era la stiri ceva fata de 13 ani care a nascut, maine poimaine vezi tanci de 7-8 ani cu prunci. E destul de grav ce se intampla, dar pe de alta parte daca s-ar aplica ar fi cam la fel, pentru ca actul propriu zis se face undeva inauntru, deci nu la vederea autoritatilor sau a cuiva care sa anunte legea, asa ca nu ar fi mare scofala.

In orice caz ar fi o idee buna, doar ca nu s-ar respectathinking

| ionutz2000 a răspuns:

Da numai dupa 18 ani neprotejat. Logic ca dupa 18 ani ca nu o lasi pe idioata aia care e de acord sa o,, faceti" la 9 ani laughing. Funda sau macar amuzant?

| raluca0306 a răspuns:

Si daca s-ar aplica, cine crezi ca ar respectao, cine crezi ca ar sta langa doi parteneri sa-i supravegheze tot timpu. rolling eyes

| xxbiancaxx_6968 a răspuns:

Nu. pentru ca nimeni nu stie cand fac eu dragoste (...) si nu mi se pare corect