| larissaaaa5 a întrebat:

Azi dimineața m-am trezit cu niște crampe oribile și când m-am dus la baie nu aveam nimic pe chilot. Decât când am urinat am observat șanse și mi-am pus repede un absorbant. De la ora 6 dimineața pana acum am schimbat vreo 4 absorbante și vreau sa zic ca nu îmi curge deloc sânge ca alte dați. Curge super putin și nu inteleg de ce. Cu toate ca nu îmi curge mai deloc, am niște dureri in zona abdominala de simt ca mor. Șanse sa fiu însărcinată? Sau care este motivul

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medic.

| corbulalbrosu a răspuns:

CRAMPELE MUSCULARE UTERINE PREMENSTRUALE :
Cu cateva zile inainte dar si in timpul primei si chiar a celei de 2-a zi perioadei menstruale, muschii uterului se contracta dar se si deformeaza/contorsioneaza pentru a fi desprins de pe peretele intern al uterului tesutul denumit ENDOMETRU, cu scopul de a fi expulzata respectiva mucoasa care a devenit inutila fiindca nu s-a format si implantat nicio sarcina in ea. Organismul femeii va incepe sa produca o substanta asemanatoare hormonilor, numita PROSTAGLANDINA care are rolul si scopul de a provoca crampe in muschii uterului, crampe necesare de a fi declansata pornirea procesului menstrual. Reiese ca substanta este cea care provoaca contorsionarea muschilor uterului si astfel apare durerea, din cauza inflamarii muschilor si astfel se declanseaza contractiile musculaturii uterului. Cu cat cantitatea de prostaglandine este mai ridicata, cu atat crampele menstruale sunt mai severe. Multi experti considera ca aceste contractii severe contracta vasele de sange care alimenteaza uterul si provoaca si ruperea lor.
Daca vei accesa si lectura articolul urmatorul, vei intelege care este originea atat a crampelor uterine cat si a durerilor asociate.
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866
De ce sunt unele crampe menstruale atat de dureroase?
,, Crampele menstruale sunt cauzate de contractii uterine care apar ca raspuns la eliberarea de prostaglandine si a altor substante chimice.
Crampele sunt cu atat mai dureroase atunci cand cheaguri de sange sau bucati de tesut din mucoasa uterina strabat colul uterin, mai ales in cazul in care canalul cervical este ingust. Diferenta dintre crampele menstruale dureroase si cele care sunt mai putin dureroase depinde de nivelurile de prostaglandine ale unei femei.
Femeile care au crampe menstruale au valori ridicate ale prostaglandinelor la nivelul endomentrului (mucoasei uterine), comparativ cu cele care nu experimenteaza crampe menstruale.
Crampele menstruale sunt similare cu cele intalnite la femeile insarcinate atunci cand li se administreaza prostaglandine, sub forma medicamentoasa, pentru a li se induce travaliul.''
Multa sanatate!

| Teo29 a răspuns:

Daca ai avut relatii sexuale neprotejate, da, exista mereu riscul de sarcina