| Anamaria445 a întrebat:

Bună am 14 ani și am o întrebare mă întreb mie meine timpul să-mi vină ciclul și eu mă masturbez pe săptămână de 6-7 ori și se poate din acesta cauza să am un ciclu neregulat și să nu-mi vină mereu la timp pentru ca mă masturbez? Vb serios ajutați-mă ce să fac și ce să nu fac încap să-mi vină mereu la timp ????

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ciclul menstrual NU poate fi influentat de masturbare!
Ciclul menstrual este influentat de sistemul tau hormonal dar si de mostenirea genetica de la mama ta.

Femeile au doua tipuri de ciclu menstruale:
- REGULAT (cand se succede FIX la acelasi numar de zile, luna de luna) si
- NEREGULAT (cand vine aleator, la mai multe sau mai putine zile in fiecare luna, uneori chiar la cateva luni). Ambele tipuri de ciclu menstrual sunt normale si sanatoase!

Femeile cu ciclul de tip NEREGULAT nu vor putea folosii niciodata un calendar sau aplicatie electronica pentru calcul ovulatiei si perioadei fertile, fiindca este practic imposibil sa folosesti asa ceva, odata ce nimenid epe fata pamantului nu-ti poate ghicii cand va veni urmatorul ciclu menstrual.
Pentru femeile care au ciclul de tip neregulat, se recomanda ca sexul sa fie facut intotdeauna cu protectie, fiindca este imposibil de estimat ovulatia si perioada fertila.

| mihai69 a răspuns:

Dacă ciclul tău e neregulat, cu siguranță nu e din cauza masturbării.
Ar trebui să mergi la ginecolog pentru un diagnostic corect și eventual tratament. Spun eventual, pentru că pentru multe femei e ceva normal. Dar numai un medic poate spune în ce situație te afli.

| dullcat a răspuns:

Buna.Masturbarea nu are absolut nicio treaba cu menstruatia.Ciclul neregulat este perfect normal pentru varsta ta, deoarece acesta se regleaza abia la 3-6 ani de la venirea primei menstruatii(menarha). Deci mai incolo cand mai cresti, pe la 20 de ani, ar trebui sa iti faci griji daca ciclul inca este neregulat.Deocamdata esti ok, nu-ti fa griji.

In prezent nu poti altceva decat sa ai grija de sanatatea ta, sa te odihnesti suficient, sa ai un stil de viata activ, nu sedentar, sa ai o alimentatie echilibrata si asa mai departe. Uite, poti citi aici despre cauze ale intarzierii menstruatiei, ca sa stii pe viitor, pentru cultura generala:

https://www.medlife.ro/articole-medicale/de-ce-intarzie-menstruatia

https://www.sfatulmedicului.ro/......atia_16108

https://www.drmax.ro/articole/intarzierea-menstruatiei

| useriioanadrian a răspuns:

Aș vrea să te ajut scriem în privat să vorbim!?

| adi0722 a răspuns:

Interesant hai pe insta sa vorbim id-ul e ca aici