| anonim_4396 a întrebat:

Am 23 de ani si am o relatie cu un baiat de 10 luni. inainte am mai avut o relatie cu un baiat cu care din pacate mi-am inceput viata sexuala. Problema este ca actualul este foarte gelos pe chestia asta in fiecare zi am discutii si certuri cu el pe subiectul asta...imi pune fel de fel de intrebari, intrebari pe care mi le-a mai pus de 10000 de ori in astea 10 luni. sad chiar daca am stat de vorba cu el si i-am explicat ca fostul nu mai reprezinta nimic pentru mine si nu mai am nici o treaba cu el, nu intelege, zice ca toata viata o sa mi aduc aminte de ala ca el a fost primul. crying nu stiu cum sa i mai explic ca nu este asa. Zice ca ma iubeste foarte mult si nu poate sa se obisnuiasca cu ideea ca am fost cu altul ianintea lui, I-am explicat de N ori ca pentru ala nu am simtit ce simt pentru el, ca il iubesc din tot sufletul si nu vreau sa l pierd din cauza asta ca e trecut si pe vremea aia nici macar nu l cunosteam pe el i-am propus chiar sa mergem la psiholog sau sa facem terapie de cuplu dar nu vrea zice ca nu mai aduce vorba de trecut dar stiu ca maine o ia de la capat... sigh stiu ca e un baiat bun dar problema lui este ca e prea gelos straight face il iubesc prea mult nu pot sa ma despart de el dar nici nu vreau sa mi scoata toata viata ochii pentru trecut, cred ca m-a pedepsit destul in astea 10 luni scotandu-mi ochii. ce ma fac? sa raman cu el in continuare riscand sa-mi distruga viata cu gelozia lui obsedanta? va rog frumos sa-mi dati un sfat, dau funda, multumesc!

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Se pare ca pentru el conteaza mai mult trecutul tau decat prezentul si asta inseamna ca nu te iubeste indeajuns, daca ajungi sa te casatoresti cu el...toata viata iti va reprosa ca te-ai culcat cu altul inaintea lui

| Daiana90 a răspuns:

Chiar nu imi dau seama ce poti sa faci in acest caz...imi vin in minte doua solutii:prima- sa mergeti impreuna la psiholog si sa incercati sa va rezolvati asa problema,in special el, iar daca nici asa nu merge va trebui sa pui piciorul in prag, sa il ameninti ca nu mai suporti si ca daca continua va veti desparti. daca tu nu poti sa il lasi, evident ca o vei spune doar asa, sa il sperii.trebuie facut ceva, pana la urma nu ai de ce sa suferi in halul asta, nu ai omorat pe nimeni! sunt atatea femei care au avut relatii cu mai multi barbati, femei divortate, recasatorite si chair si singure.trebuie sa pui piciorul in prag. tine minte:nu ai facut nicio crima sa fi pedepsita sau sa fi trasa la raspundere!

| h3r a răspuns:

Așa abordezi tu lucrurile?
Ia-l cu frumosul, explică-i ca la copii mici că greșește, și mai ales să te impui în fața lui.
Dacă este gelos nu trebuie să-l pedepsești, încă n-a trecut la gelozie propiu-zisă! Când mai aduce în discuție subiectul asta, spune-i și tu...el de ce a fost cu alta? Apără-te și susține în continuare că așa a fost să fie. Ar trebui să fie mândru că i-ai aparținut doar unui bărbat, nu a mai multora.

Totul ține de tine, de modul în care vorbești cu el pentru a liniști lucrurile
Du-l și tu cu zăhărelul puțin...

| SunnyDay88 a răspuns:

Daca nu vrei sa te desparti de el si el nu se poate schimba ce vrei de la noi? sa facem farmece?

| rikkimady16 a răspuns:

Din moment ce ai 23 de ani cred ca si el e cam de aceeasi varsta cu tine si cred ca ar trebui sa fie mai matur. mie mi se pare infantila problema lui. ce era sa faci? sa stai virgina pana la 30 de ani? ai o varsta destul de inaintata si ar trebui sa discuti cu el despre asta. explica-i ca la momentul respectiv pe baiatul acela l-ai iubit si ai vrut sa i te daruiesti lui, dar asta nu inseamna ca acum inca mai ti la el sau ca inca te mai gandesti la el. explica-i ca acum esti matura si ceea ce simti pentru el e un sentiment mult mai profund decat ceea ce ai simtit pentru fostul. spune-i ca el este cel mai minunat barbat din viata ta si ca mereu va fi asa. vorbeste-i despre faptul ca si el s-a culcat cu alte femei inaintea ta si poate cu mai mult de una, dar tu nu faci o adevarata drama pe tema asta. fiecare a intrat in relatia asta cu un trecut si ar trebui sa va acceptati asa cum sunteti, cu bune si cu rele.
explica-i si lui asta si eu te sfatuiesc sa nu te lasi calcata in picioare de un om doar pentru ca tu il iubesti. la fel cum tu ai facut greseli si el a facut si ar trebui sa inteleaga. daca nu poate sa te accepte asa cum esti atunci lasa-l sa-si gaseasca o prietena cu care este multumit. nu are rost sa iti pierzi timpul cu astfel de oameni care te fac sa te simti in fiecare zi din ce in ce mai urat.

Ai grija de tine!:*

| Anca16188 a răspuns:

Nu am citit chiar tot..doar in mare parte..prietenul tau de fapt e gelos ca nu te are el in totalitate, incearca sa-i arati si mai mult ca il iubesti, ca doar el exista pentru tine, ca nu exista fostul, fa cu el lucruri noi pe care nu le-ai incercat cu ex-ul. Si cand faceti ceva nou spune-i "ma bucur ca am facut asta prima oara cu tine, inseamna mult pentru mine" poate te va ajuta..il va ajuta sa-si dea seama ca exista multe alte lucruri care pot fi facute fara sa existe ex-ul, + ca nu este vina ta ca ti-ai inceput viata sexuala, totusi ai 23 de ani. nu ai 15, atunci as intelege sa fie gelos.dar daca s-a intamplat ca voi sa va cunoasteti mai tarziu..ar trebui sa inteleaga. sper ca te-am ajutat :*

| BibiIVI0IX a răspuns:

Paiiiiii... Da, il iubesti si el banuiesc ca stie asta. Dar trebuie sa aiba incredere, spune-i ca, chiar daca fostul a fost primul cu care ti-ai inceput viata sexuala asta nu inseamna ca trebuie sa te gandesti numai la el si sa mai simti ceva pentru el. Acum el e capitolul din viata ta, fostul s-a dus, nu mai e nimic. Il inteleg ca e gelos pentru ca mna, nu el a fost primul. si banuiesc ca si tu il intelegi, dar trebuie sa te inteleaga si el pe tine, da, ok, ti-ai inceput viata sexuala cu fostul, dar asta nu inseamna ca nu va fi mai frumos cu el happy, acum el e pe primul loc pentru tine, celalalt s-a dus, gata, nu mai ai nicio treaba cu el, iti va ramane in minte acel tip, normal, pentru ca el e primul, dar nu inseamna ca nu o sa iubesti pe cineva mai mult. big grin Nu prea stiu daca intelegi ce vreau sa spun, dar sper ca m-am exprimat binelaughing:* Bafta!