| anonim_4396 a întrebat:

Buna am ajuns aici din cauza faptului ca nu stiu ce sa mai fac si as avea nevoie de un sfat.Am fost impreuna cu o fata 7 ani am iubit-o mai mult ca orice pe lumea asta si am facut tot ce am putut sa o fac fericita.Si totusi nu a fost de ajuns.La inceput a fost o joaca intre 2 copii nebuni usor lucrurile au evoluat si ne-am indragostit unul de altul si de abia asteptam sa ne vedem iar apoi nu trecea zi fara sa ne vedem. Apoi ne-am mutat impreuna si eram cei mai fericiti oameni de pe pamant.Asa cred si asa ma simteam eu.Totul era perfect ne gandeam sa ne casatorim sa facem un copil,planuri de viitor, voiam sa o cer de sotie de craciun.Dar nu stiu ce s-a intamplat in ultimele luni ea a devenit rece usor usor parca a devenit alta persoana eu tot incercam sa inteleg ce se intampla tot o intrebam ce e team suparat cu ceva? si imi spunea ca nu are nimic, dar se vedea ca nu este ok eu tot am incercat sa fie bine dar fara rost.Iar acum o luna intalneste un baiat si imi spune ca s-a indragostit de el si ca vrea sa fie cu el ca nu mai vine acasa niciodata si ca nu ma mai iubeste.Nu pot explica in cuvinte cum m-am simtit in acel moment, eram devastat parca nimic nu mai avea rost in viata mea toate visele mele tot absolut tot ce voiam de la viata era impreuna cu ea.2 saptamani pot spune ca am fost in coma nici macar nu imi aduc aminte bine ce am facut in perioada aia.Am intrebato cum poti sa faci asa ceva? ce motive ai? oare merit asta dupa tot ce a fost intre noi...iar ea ma trata cu o indiferenta incredibila putin ii pasa de mine, nu mi-a zis nimic si apoi nu a mai raspuns la telefon.Recent aflu ca nu mai vorbeste cu tipul de care a zis ca s-a indragostit si e cu altul acum.Deci cum e posibil asa ceva eu nu pot sa cred ca cineva poate sa fie asa(sunt eu prea naiv pentru a trai in lumea asta)? Stai 7 ani cu un om si apoi ii dai cu piciorul si iti bati joc de el? Intre timp am devenit mai ok nu mai e aceiasi suferinta ca acum 1 luna si am realizat ca nu imi e dor de ea ci imi este dor de persoana care a fost pana sa se schimbe cu cateva luni in urma,persoana care imi spunea ca vrea sa fie cu mine toata viata si sunt cel mai bun lucru din viata ei, persoana care vroia sa avem un copil impreuna, persoana care ma lua in brate si imi spunea ca sunt viata ei.Nu pot sa imi dau seama ce s-a intamplat inteleg ca oamenii se schimba dar chiar asa? Problema mea acum este ca orice as face imi amintesc de ea..cand ma culc imi aduc aminte ca adormea la pieptul meu si ma jucam in parul ei, cand ma trezesc imi amintesc cand ne trezeam in brate si ne sarutam, orice as face nu pot sa ma nu ma gandesc la ea sunt atat de multe amintiri adunate in acesti 7 ani.Sunt ok sau cel putin asa cred viata merge inainte si fara ea stiu asta dar uneori simt ca nu mai pot.Ce as putea sa fac exista oare ceva pe lumea asta sa ma faca sa nu mai ma gandesc la ea? Se merita sa mai incerc sa fiu cu ea merita sa ii mai dau o sansa daca se intoarce la mine pentru ca o va face sunt sigur, nu as vrea sa mai fiu cu ea nu as vrea sa mai aud de ea niciodata dar oare ma va lasa inima? Oare voi avea puterea sa spun nu cand inima va spune da? Nu stiu cum as putea sa o uit si sa fiu fericit.As fi bucuros sa imi dea un sfat cineva care a mai trecut prin asa ceva.

Răspuns Câştigător
| Ihvnnm a răspuns:

In primul rând trebuie sa recunosc ca nu am trecut prin asa ceva,deci nu pot vorbi din experienta in totalitate. Ca sa fiu sincera, nici nu am avut prieten pana acum. Dar sper totusi ca te voi putea ajuta. In primul rând, ce ai intrebat legat de daca sa refaci prietenia cu ea sau nu. Depinde totusi si de cum merg lucrurile, însă gândește-te: daca a facut asta odata, de ce nu o mai poate face si a doua oara? Adica indiferenta, nepăsarea si lipsa de sensibilitate fata de cineva cu care a petrecut atât de mult timp mă pune pe gânduri. Nu poate fi ceva facut din greseala. Daca era din greseala, chiar daca se indragostea de altcineva nu putea sa se comporte atât de urat fata de tine. Apoi, gandeste-te ca daca ati relua viata de mai înainte, vei putea oare sa uiti? De iertat,ierti, însă de uitat crezi ca vei putea? Eu incurajez sa ierti pentru ca iti face bine, însă a trece cu totul peste, ca si cum nu s-ar fi întâmplat nimic nu e ok. De exemplu, daca ai relua relatia cu ea si sa zicem ca ai uita tot iar ea ar face asta din nou, ai mai fi dispus sa mai suferi atât? Doar din cauza unei fete căreia ii place sa isi bata joc de tine? Asta nu e dragoste. Asadar, sfatul meu ar fi ca daca vine la tine si iti cere sa o ierti, iart-o. Dar gandeste-te bine daca vei relua sau nu relatia cu ea, pentru ca nu este egal intre a ierta si a uita complet ce s-a întâmplat, sa mergi mai departe legat la ochi si sa o mai patesti de câteva ori.
In al doilea rand, este bine ca ai mai asteptat o luna, durerea si socul au mai trecut, daca mai simti nevoia poti sa mai aștepți câteva săptămâni, însă odata ce te-ai linistit (adica ti-a trecut durerea) poti incerca sa iti refaci viata. Iesi in oras cu prietenii, pracitca un sport, încearcă sa intalnesti alte fete si vei vedea ca cu timpul vei uita (in sensul nu ca vei uita complet adica nu iti vei mai aduce aminte ci ca durerea va trece complet).
Acum este usor din partea noastră sa dam sfaturi ca suntem in afara, însă poti considera totusi ca aceasta experienta te-a maturizat mai mult, ai aflat mai multe lucruri, ai descoperit cum sunt unii oameni, etc. Încearcă sa vezi si putinele lucruri bune care s-au întâmplat.
Cam atât am stiut sa spun. Sper ca te-am ajutat

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Fluturasii vin si pleaca fara pretentia de a urma o anumita logica. 7 ani nu se pot uita usor (si nici nu trebuie!), dar accepta idea ca exista viitor si fara ea.

| Emilian65 a răspuns:

7 ani de prietenie si de sperante sunt greu de uitat, dar pentru cate ti-a facut ea este bine sa o uiti si sa-ti gasesti si tu o fata care sa te iubeasca cu adevarat.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Am citit doar jumatate. 1) Ai uitat sa fii barbat. Sa fii barbatul de care s-a indragostit.
2) I-ai garantat ca al ei o sa fii pe veci, nu mai este o competitie de a-ti castiga atentia.
3) I-ai dat putere femeii, si ce e cel mai grav : TE-AI PLANS in fata ei! Nici macar o data sa nu mai faci asta. Te va extermina.Nu ii arata ca esti slab. Femeile nu au nevoie de barbati slabi si normal ca a incercat sa caute un Barbat!

Recomand : Te detasezi complet de la ea o vreme, incearca un sport nou, du-te la un film, iesi in oras, fa un trip cu masina, du-te viziteaza locuri, schimba-ti vestimentatia, un hobby nou, incearca sa devii alt om si sa prezinti TU un mare deinteres.Ghici ce va fi in capul ei? " O. Pai stai putin,asta trebuia sa se zvarcoleasca ca l-am parasit si utie ce bine o duce, uite cum se imbraca, uite unde a fost. si tu, bla, bla"
Va veni la tine sa va impacat. Repet : aceasta tehnica se face in timp fara ca tu sa vrei ca ea sa te vada, O sa vada, stai linistit!

| Madesz a răspuns:

Cand te gandesti ca, practic te insela, a fost cu altul, si a mai si fost cu altul..cine stie ce fel de panarama e?!? Doar gandeste-te! Mai sunt o gramada de fete/femei( nu stiu cati ani ai). Am citit tot. Mi s-a facut somnic. Merci. laughing