| B3HappyN0Worry a întrebat:

Am făcut în trecut o greșeală enormă care încă mă urmărește: m-am dezvirginat cu un om care nici măcar nu mă atrăgea din niciun punct de vedere, iar partida a fost una groaznică, ajungând chiar și să plâng.
Acum am o relație minunată, o viață sexuală activă, am început treptat să simt plăcere în timpul actului sexual, dar am rămas cu o problemă: chiar dacă mă lubrifiez extrem de bine, prima penetrare e mereu dureroasă deoarece mă încord, având acel eveniment neplăcut în spate. Mă încord pur și simplu fără să vreau. Oricât aș fi de relaxată, tot se întâmplă.
Aș putea cumva să scap de asta?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca barbatul cu care faci acum sex, nu iti face un preludiu suficientd e bun sau suficient de lung, ca timp, de aceea nu apuci sa te relaxezi si sa simti placere la inceput.
Nu treceti niciodata peste preludiul tau, macar 10 minute, ca sa fii complet relaxata si excitata, putand dupa aceea sa simti placere si extaz.

| mihai69 a răspuns:

O să scapi, cu timpul. Totul e să trăiești clipa, nu să-ți revezi amintirile. Ești cu actualul, nu cu fantoma fostului! ce naiba...

| Justme79 a răspuns:

Buna ai putea să vorbești despre acest aspect poate cu prietenul tau mai ales că spui că aveți o relație destul de frumoasă și explica-i cum te simți cu siguranță cred că te vei simți mai bine după aceea, cât despre partea cu încordarea ta in momentul sexului e normal sa te doară mai ales că tu nu ești relaxată in acel moment chiar daca ție îți face plăcere și mai este și chestia că poate ești micuța in bazin happy

| cristian200313 a răspuns:

Cu timpul vei scapa, si plus incearca sa nu te mai gandesti la trecutul, ce a fost, a fost, lasa trecutul si sa mergi spre viitor alaturi de prietenul tau.

| elaventurero a răspuns:

Nu sunt un expert dar acel eveniment este DOAR si numai in mintea ta. El de fapt nu exista in prezent. Daca nu te gandesti la el, el nu exista practic.
Daca ai fi cu adevarat ptrzenta la actul tau sexual atunci te ai bucura de ce faci in acel moment>
Asta este si esenta vietii sa ne bucuram de ce facem indiferent de ce facem : bei o cafea, citesti o carte, gatesti, orice.

| Hannah06 a răspuns:

Trebuie sa o vezi ca pe o experienta si cam aia e.Trecutul nu il mai poti schimba, doar poti invata din el, asa nu are rost sa te mai gandesti.Primele experiente sexuale nu sunt wow pentru majoritatea, nu esti singura.