| B3HappyN0Worry a întrebat:

Viața mea sexuală e un calvar de când fostul m-a dezvirginat și agresat până am plâns de durere. Nu a fost viol deoarece și eu am vrut la inceput, dar acea intâmplare m-a marcat și încă nu-mi dă pace chiar dacă deja trecuse un an. Am o frică constantă de penetrare și din astea 9 luni de relație cred că n-am simțit durere deloc decât la vreo 2-3 acte sexuale deoarece mă încordez. Am fost și la ginecolog, totul e ok cu mine, altă rezolvare nu mai găesesc. Stima mea de sine e scăzută total. Am început iar sa slăbesc după ce am trecut și printr-o anorexie groaznică. Doar că de data asta slăbesc fără să-mi doresc asta. Fosta relație în care ambii am fost toxici mă urmărește în continuare. Am dat de cel mai minunat băiat și simt că ruinez totul având aceste traume chiar dacă el neagă că nu e așa.
Am început facultatea de psihologie în primul rând ca să înteleg ce mi se întâmplă, dar încă nu am aflat multe lucruri care m-ar putea ajuta cu adevărat. Am consultat în trecut și un psiholog dar aparent tot ce am avut a devenit reversibil.
Așa că am decis să mă apuc de citit cărți de psihologie, doar că nu știu exact ce s-ar potrivi situației mele.
Așa că întrebarea asta e pentru cunoscători și vă puteți ghida după ce am scris mai sus. Ce cărți de psihologie îmi recomandați?

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Am primit darul virginității de la Creatorul nostru pentru a/l dărui doar partenerului nostru de căsătorie, altfel conștiința noastră ne face ca după să ne simțim așa cum te=ai simțit, adică fără stimă de sine, murdară, vinovată, folosită. Numai rugăciunea și iertarea persoanelor implicate și a te ierta pe tine însăți te poate ajuta, De aceea a murit Mântuitorul Hristos pentru păcatele noastre, ca să putem fi vindecați de urmările propriilor greșeli combinate cu rana produsă de acțiunea altora asupra noastră.
Dacă vrei să fii vindecată de Dumnezeu de această traumă, îți sugerez o rugăciune.
/Creatorul Meu, vin la tine cu durerea mea, pentru că numai Tu poți vindeca sufletul meu zdrobit.Îți mărturisesc toate lucrurile care îmi apasă conștiința ( spune-le și celelalte nelegate de această traumă) inclusiv fapul că am acceptat să fac sex cu ( spune-i numele) cu care nu eram căsătorită, fapt prin care am greșit față de Tine.Îți mulțumesc că ai trimis pe Mântuitorul Hristos să moară pentru păcatele întregii omeniri, inlcusiv pentru ale mele. Te aleg Iisus ca Salvator, Vindecătorși Stăpân al sufletului meu, primesc curățirea ta de toate păcatele mele i clusiv pentru curvie, lasă sângele tăi să curățească trupul, mintea și spiritul meu de toată murdăria greșelilor care îmi apăsau conștiința, fii Tu vindecarea mea, eliberarea și fericirea mea. Mă iert și eu pe mine însămi, iert și persoana ca m=a traumatizat, de dragul Tău, pentru că ai spus că dacă nu iertăm nici noi nu avem parte de iertare. Orice demon de curvie, de condamnare, de rușine de frică, de deznădejde, de minciuna că situația mea e fără ieșire, vă poruncesc să plecați de la mine acolo unde vă trimite Isus, acum El e stăpânul meu! Îți promit că voi face sex doar după căsătorie, voi respecta planul tău pentrua fi fericită pe plan sexual. Ajută /mă să găsesc locul meu în familia ta și să înțeleg Cuvântl, tău Biblia.
Te încurazej să citești Noul testament, psalmii, să discuți tot ce simți cu Dumnezeu.

Am citit o carte foarte faină, autobiografia unei fete care a fost într=o situație mult mai gravă, a fost violată de tatăl ei mulți ani și cum s-a vindecat prin rugăciune și consiliere. Încerc să îmi aduc aminte titlul.

| ania a răspuns (pentru ania):

Cartea e de Sarah Shaw, se numește Sarah, vindecare de tulburare obsesiv-compulsivă

| buga456 a răspuns (pentru ania):

Aici nu e vorba de Dumnezeu, Hristos, etc
e vorba de ceva psihic
"dumnezeu ne-a dat daru virginitatii pentru parteneru cu care ne casatorim"Gresit.Foarte gresit! Suntem spre sfarsitul anului 2020 si inca se aduce vorba de Hristos si Dumnezeu in asemenea subiecte? Mai ca vad ca daca zic ca am luat SIDA mi se reproseaza cu "pentru ca e pedeapsa de la Dumnezeu?"
Ea are nevoie de terapie in cuplu/Psiholog, nu de rugaciuni

| Freya1 a răspuns:

In primul rand nu prea cred ca o sa te ajute cărțile. Degeaba citesti niște lucuri daca tu simti altceva.
In fosta relație nu erai pregătită clar pentru acel pas, probabil ai facut ce ai facut din curiozitate sau sa nu il pierzi pe fostul.Sau mai rau,poate te manipula fara sa realizezi asta si atunci ai acceptat sa te culci cu el.
In mod normal cand iti propui sa ai un act sexual cu cineva trebuie sa te simti pregătită,sa alegi bine partenerul si mai mult de atat lui sa ii pese de tine.Tu ai gresit pentru ca atunci cand ai simtit ca nu e ok nu te-ai oprit,sau nu i-ai spus sa o faca si atunci normal ca te-ai simtit agresata.Iar daca din contra,i-ai spus sa se oprească si nu a facut-o e viol.
Sa te simti cum te simti acum e normal,ai o frica întipărite în minte,ori frica de durere ori frica de de a putea avea o relație sexuală normală.Ce poti tu sa faci de acum in colo este sa vorbesti cu iubitul tău daca nu ai facut o deja despre ce problema ai, ce simti si ce te frământă, iar daca este un băiat cerebral si care te iubeste va avea răbdare si te va intelege.
Trebuie să fiți amândoi constienti ca atunci cand aveti un contact sexual ai nevoie de preludiu, de relaxare. Puteti chiar încerca să iti faca sex oral si o dată ce te ia încet, frumos si începi să ai orgasme de la sine sa te simti din ce in ce mai bine.Trebuie tu sa lupți cu tine si sa realizezi ca nu toate partidele de sex sunt dureroase sau dezastruase, Nu toti bărbați sunt agresivi in timpul actului sau nepăsători.

| Catrice a răspuns:

Nici cărțile si nici facultatea nu te ajuta, ci psihoterapia pe termen lung (nu câteva luni, macar un an).

| Werrich a răspuns:

Bună, poți citi ceva de psihosexologie
Https://librariasper.ro/....../index.php

| Dana2103 a răspuns:

Psihologia nu o incepi pentru a face singura terapie. Tu ai nevoie de un baiat atent sau poate chiar de o fata mai finuță

| tup3u a răspuns:

Încearcă cu altul, s-ar putea să-ți placă

| Dani6421 a răspuns:

Eu cred ca ai nevoie de niste amintiri mai frumoase ca traumele tale si trebuie sa gasesti o persoana mult mai buna decat actualul iubit, eventual pm pentru niste sfaturi.

| George377 a răspuns:

Încearcă cu chestii mai mici până ajungi la chestii mai mari si apoi du-te fără frică nici chiar asa mari ca dupa scapă gagiu in vagauna happy