| anaandreea100 a întrebat:

Bună,am nevoie de ajutor pentru a-mi calcula ovulația. Stiu ca este la mijlocul ciclului menstrual de 28 de zile adică a 14 zi dar mie nu îmi vine niciodată regulat, adică pe aceeași dată în fiecare lună și nu știu cum sa calculez, de obicei îmi întârzie maxim până în 5 zile

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil in cazul tau!
Avand un ciclu de tip NEREGULAT este imposibil sa ca calculezi vreodata cand ai ovulatia, perioada fertila sau urmatoarea mestruatie, fiindca NU exista aplicatie pe fata pamantului care sa-ti calculeze tie menstruatia, asadar cuvantul "imi intarzie" este total inutil si inadecvat, odata ce nimeni de pe acest pamant nu-ti poate afla vreodata, cand iti vine urmatorul ciclu.

Din acest moment, pentru ca tu ai aflat acum ca ai un ciclu de tip NEREGULAT, trebuie sa intelegi ca nu exista intarzieri si nici estimari ale datei cand se intampla ovulatia sau uramtorul ciclu la tine, fiind practic imposibil sa se afle aceste lucruri, asdar sexul se poate face NUMAI cu protectie (recomand PREZERVATIVUL masculin sau feminin), ca sa nu ramai gravida fiindca ovulatia se poate intampla oricand la tine.

| Robert2526 a răspuns:

Nu se poate calcula cu precizie ceea ce vrei tu. Daca iti doresti un copil, exista teste de ovulatie si poti folosi pentru a determina mai usor perioada potrivita pentru a concepe un copil