| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de o solutie la problema mea.
Am avut o relatie cu iubitul meu de aproape 3 ani. In urma cu cateva luni am luat hotararea sa pun capat relatiei. Decizia a venit in urma problemelor adunate in decursul acestor ani: infidelitate, posesivitatea, gelozia si egoismul lui, si multe altele de genul acesta. A fost o decizie care m-a daramat pe toate planurile insa viata mea si-a urmat cursul, mi-am vazut de familie, de prieteni, am revenit la hobby-urile si placerile care le puteam face inainte sa fim impreuna, am cunoscut oameni noi. La toate acestea a trebuit sa renunt complet de dragul lui, l-am iubit enorm dar cu timpul m-am impacat cu ideea.
Problema mea a inceput in momentul in care am acceptat sa ma intalnesc cu el, moment ce a dus la reimpacarea cu acesta. Sunt constienta de faptul ca fiind cu el va trebui sa renunt la tot ce inseamna persoana mea insa experimentand libertatea de a fi fericita, dar fara el, realizez ca am facut o greseala acceptand acest compromis. Cu toate ca sunt constienta de acest fapt nu am putut sa refuz impacarea, probabil din dorinta de a nu il face sa sufere si faptul ca inca mai am sentimente pentru el dar acum imi este frica de ce va urma sa se intample cu mine. Sunt complet debusolata sad

4 răspunsuri:
| MMadalina a răspuns:

In astfel de situatii trebuie sa gandesti la "rece". Pentru inceput iti pot zice ca nimeni si nimic nu este de neinlocuit.
Din punctul meu de vedere este inadmisilbil sa treci peste infidelitate si minciuna. Fii matura!
Bafta!

| corbulalbrosu a răspuns:

Pfiuuuu, ce sa mai zici cand citesti ca..."nu am putut sa refuz impacarea, probabil din dorinta de a nu il face sa sufere si faptul ca inca mai am sentimente"... Orice comentariu in plus mi se pare de prisos fiindca tu iti meriti soarta si desnadejdea vietii tale din moment ce accepti sa suferi chiar daca ai fost si esti nevinovata si mai ai si sentimente pentru "calaul" tau. Si cu toate acestea iti pui intrebarea cu privire la viitor chiar daca stii raspunsul precis. va vi un sir lung de neimpliniri, de suparari adica un cosmar. Esti de compatimit.

| mihai69 a răspuns:

Asta e practic de... „no comment"!
Dar nu mă pot împiedica să nu fiu rău: îți meriți soarta!

| kandaraki a răspuns:

Nu te impaci cu fostul, in nici un caz, pentru nimic in lume. o farfurie sparta nu o restabilesti, o masina care ai vanduto iese ca o cumperi inapoi. Te-ai despartit, atunci fii buna si respecta decizia si continua viata, pentru ce de reluat relatia cu fostul si pe urma sa te plangi fix de aceleasi probleme care le aveai cu el inainte de despartire, asta se numeste masochism!