| anonim_4396 a întrebat:

Am o întrebare adresata mai mult celor ce sunt intr-o relație. Sunt impreuna cu prietenul meu de 2 si ceva, ne iubim mult, el tine la mine foarte mult si simt ca ma iubește si niciodată nu se supăra pe mine, mereu ma înțelege si e langa mine. Insa eu sunt putin diferita, il mai resping, ii mai vorbesc urat si desi il iubesc nu ii spun mereu asta, desi as face orice pentru el. Insa uneori nu prea simt nimic, la modul ca vreau sa fiu singura, mi-e indiferent ce face si ce zice. Apoi ma adun si cand ma gândesc la el simt o căldură in piept si vreau sa merg la el si sa-l iubesc. Ati pățit asta vreodată? Sa nu aveti chef de el/ea sau sa nu-i răspunzi de fiecare data la te iubesc desi va iubiți partenerul? Eu îl iubesc, n-am nicio îndoială cu privire la asta. Vreau sa stiu daca a mai trecut cineva prin asta. Mulțumesc!

12 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu am o relatie at the moment but... probabil esti o fire mai capricioasa si mofturoasa, cat timp sentimentele tale pentru el sunt puternice si reale e okwinking Nu am patit asa, dar aia cu vorbitu urat ma caracterizeaza laughingwinking

| Muceax a răspuns:

Fa sex

| nojudgements a răspuns (pentru Muceax):

Avem abia 17 ani, nu ne am început viata sexuala

| mgtow a răspuns:

Abia acum incepe razboiul galactic pentru voi si va dura multi ani cu despartiri plans certuri ai sex

| Maddelinn a răspuns (pentru nojudgements):

Pai e momentu da i bice ca nu știi ce pierzi. nu fi proasta

| Andreeush a răspuns:

Poate nu ți-ai găsit persoana potrivită.

| nojudgements a răspuns (pentru Andreeush):

Eu am întrebat daca a mai trecut cineva prin situația asta. Singura persoana care poate spune daca el e persoana potrivita sau nu sunt eu. Mulțumesc ca ti ai irosit timpul sa mi scrii!

| AvaMV a răspuns:

Pot spune ca m-am aflat in locul tau. Primeam multa atentie din partea lui, era mai mult decat evident ca ma apreciaza cu adevarat, insa eu eram destul de indiferenta. In momentul in care el a fost la un pas sa plece cu o bursa in alta tara, am simtit ca am fost la un pas sa il pierd, acest lucru facandu-ma, zic eu, sa imi constientizez mai mult propriile sentimente pe care le aveam pentru el. Cred ca eram mult prea sigura de faptul ca el era indragostit pana peste cap de mine si fara sa vreau, mergeam pe ideea ca oricum ma iubeste. Nu a mai plecat cu bursa, iar de atunci sunt mai apropiata de el, indiferenta nu mai exista. Nu stiu daca te va ajuta cu ceva ceea ce ti-am spus, insa asta a fost experienta mea. Un mic sfat care pe mine m-a facut sa ma schimb: pune-te in locul lui (cum te-ai simti tu daca, de ex, el nu ti-ar raspunde atunci cand ii spui ca il iubesti). Mult succes in relatie!

| Etrius a răspuns:

Ai o traumă din copilărie, sau din trecut.Sunt multe persoane asa.Îți recomand cartea "Spune-mi pe cine iubesti ca sa-ti spun cine esti. Cheia atasamentului sanatos-Marc Pistorio ". Acolo gasesti si problema ta. Poate o poti remedia cu un psiholog.dar asa, daca ramane posibil să-ti distrugă relatia pâna la urmă.

| saresipiper a răspuns (pentru Maddelinn):

Nu are rost sa se grabeasca ca nu pierde nimic, nu e vreo femeie la menopauza, are 17 ani, este timp. Sexul se face cand simti ca vrei sa il faci!

| nojudgements a răspuns (pentru Etrius):

Ai dreptate. Nu știu daca e neapărat o trauma, dar am avut si am probleme in familie din cauza tatalui. Mulțumesc pentru recomandare. O s o citesc.

| nojudgements a răspuns (pentru AvaMV):

Am pățit o data asa. Mi a zis intr o zi nu simte ca il iubesc si a zis ca mai bine sa rămânem prieteni, in urma unei dispute. Simțeam ca mi fuge pământul de sub picioare, nu l puteam pierde. Dar a ramas, iar eubam continuat cu comportamentul meu. Si ieri mi-a zis ca nu sunt deloc dragastoasa sau romantica. Încerc sa ma schimb. Mulțumesc mult ca ți ai irosit din timp sa ma ajuti.